Jakie są sposoby na łagodzenie świądu?

Choroby od A do Z
Swędzenie skóry to dość popularny problem, który pojawia się regularnie. Jeśli do tego typu sytuacji dochodzi zbyt często, oznacza to, że albo jesteśmy alergikami na poszczególne substancje chemiczne, które znajdują się w kosmetykach, albo pielęgnacja skóry odbywa się w sposób nieodpowiedni.

Dlaczego swędzi nas skóra? Co robić, aby złagodzić swędzenie i zapobiec powrotowi swędzenia w przyszłości? Co robić w przypadku swędzenia skóry w nocy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Dlaczego swędzi nas skóra?

Wiele osób zadaje sobie odwieczne pytania- dlaczego człowieka swędzi skóra? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Najczęściej uczucie świądu kojarzy nam się z objawami reakcji alergicznej i z pewnością może to być jeden z czynników. Możliwe jest również, że swędzenie spowodowane jest nadmiernym przesuszeniem skóry lub następuje w wyniku podrażnienia.

Pomimo wszystko w każdym z tych przypadków możemy znaleźć jedną wspólną kwestię, bowiem zaburzona zostaje warstwa ochronna naskórka, czyli tzw. płaszcza lipidowego. Ma on za zadanie zabezpieczać przed utratą wody, a dodatkowo chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której struktura zostanie w jakiś sposób naruszona (przykładowo wskutek nieprawidłowej pielęgnacji), wówczas prowadzi to do podrażnień skóry, w konsekwencji towarzyszy nam uczucie świądu.

Przeczytaj:  Zapalenie gardła

Co robić, aby złagodzić swędzenie i zapobiec powrotowi?

Zastanawiasz się, w jaki sposób złagodzić swędzenie skóry? Wyeliminuj przyczynę tego zjawiska! Dlatego też warto skorzystać z medykamentów, które są w stanie przywrócić naturalną barierę ochronną naszej skóry. Przykładowo, warto zastanowić się nad zastosowaniem specjalnego sztyftu przeciw swędzeniu. Alternatywnie, możliwe jest zastanowienie się nad produktami, które wyrównują poziom lipidów.

Do naturalnych środków, które mogą okazać się skuteczne na swędzenie, możemy zaliczyć rumianek, cytrynę, owies, aloes, bazylię, miętę, tymianek, zieloną glinkę, cebulę, wodorowęglan sody, wodę z oczaru, lód, skrobię kukurydzianą, wodę pomarańczową czy też malwę. Każda z tych substancji może przynieść szybką ulgę i spowodować, że w przyszłości unikniemy tego typu nieprzyjemnych problemów.

Swędzenie skóry w nocy – co robić?

Dość popularnym zjawiskiem jest również swędzenie skóry, które w sposób szczególny nasila się w nocy. Najczęściej przyczyną są różne choroby zakaźne. Przykładowo może to być świerzb, który zaliczany jest do roztoczy.

Tego typu pasożyt drąży w naszym naskórku, co w konsekwencji prowadzi do opuchlizn i zaczerwień. Najczęściej jest to widoczne w fałdach skórnych, na nadgarstkach, jak i również w okolicy pępka i pachwin. W takich sytuacjach powinniśmy udać się do lekarza lub dermatologa, bowiem świerzb wymaga szybkiego leczenia. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, może dojść do zakażenia innych osób, czego oczywiście musimy unikać.

Przeczytaj:  Nowotwory u kobiet. Objawy, profilaktyka, diagnostyka.

Więcej informacji znajdziecie na https://www.centrumluszczycy.pl/pol_m_Preparaty-na-luszczyce_Dzialanie_Lagodzenie-swiadu-471.html