UDSK w Krakowie dokonał zakupu lasera holmowego i rozpoczyna innowacyjne leczenie urologiczne dzieci.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie postanowił rozszerzyć swoje wyposażenie o laser holmowy. Zakup ten jest niezwykle ważny, a zrealizowany został przy pomocy dotacji z Ministerstwa Zdrowia.
Warty ponad 120 tysięcy złotych laser holmowy pozwoli Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie uruchomić endoskopowe leczenie bardzo częstego u dzieci schorzenia kamicy moczowej. Korzystać z takiego zabiegu będą mogły nie tylko dzieci z Krakowa, ale też z całej Małopolski.
Laser holmowy został, na życzenie szpitala, specjalnie przygotowany do wykonywania zabiegów urologicznych. Zabiegi mają być w pełni bezpieczne oraz znacznie skuteczniejsza niż stosowane dotychczas inne metody. Endoskopowe kruszenie kamieni moczowych przy pomocy lasera holmowego polega na wprowadzeniu go przez cewkę moczową. Następnie urolog przy pomocy specjalnej kamerki lokalizuje kamienie moczowe i rozbija je wiązką laserową. Zabiegi, z zastosowaniem lasera holmowego, zazwyczaj trwają mniej niż godzinę i są znacznie bezpieczniejsze niż wcześniej wykonywane zabiegi chirurgiczne.
Zdaniem profesora Rafała Chrzana, będącego kierownikiem Oddziału Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, zakup tego sprzętu był niezbędny do podnoszenia standardów na oddziale urologii dziecięcej. Do tej pory mali pacjenci cierpiący na różnego rodzaju schorzenia urologiczne, musieli być odsyłani do innych ośrodków znajdujących się poza województwem Małopolskim, ponieważ szpital nie wykonywał takich zabiegów. Kamica nerkowa stanowi znacznie większe zagrożenie dla dzieci niż w przypadku dorosłych. Najczęściej spowodowana jest wrodzonymi wadami dróg moczowych, obciążeniami genetycznymi lub zaburzeniami metabolicznymi.
Pierwszy zabieg, przy pomocy nowego sprzętu, wykonany został już 1 marca i zakończył się sukcesem. Pierwszym pacjentem był 6-letni chłopiec.
Po zakupie lasera holmowego Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie szykuje się już na zakup kolejnego urządzenia. Chodzi o urterorenskop, którego zakup pozwoli na szybkie i skuteczne usuwanie kamieni nerkowych z górnych dróg moczowych (stanowią je moczowody i miedniczka nerkowa). Zakup tego urządzenia oraz jego dodatkowego wyposażenia, niezbędnego do wykonywania zabiegów, związany jest z kwotą 50 tysięcy złotych. Jeśli szpitalowi uda się znaleźć środki finansowe na ten sprzęt, będzie mógł on wykonywać kompleksowe leczenie kamicy dróg moczowych u dzieci.
Laser holmowy fajnie, że jest u nas w Polsce. Najbardziej szkoda mi tych małych pacjentów, którzy już od dzieciństwa chorują i zmagają się z takimi przypadłościami