Masło shea

Maści

Masło shea ma wiele zastosowań między innymi w kosmetologii.

Masło shea jest – tuż po oleju arganowym – najbardziej znanym olejem roślinnym stosowanym w kosmetologii i lecznictwie. Substancję tę uzyskuje się z owoców masłosza Parka. Jest to duże drzewo występujące naturalnie w środkowej i zachodniej Afryce. Masło shea bez dodatków chemicznych ani barwników jest białawą, praktycznie bezwonną pastą. Sam proces produkcji tego masła nie jest skomplikowany. Orzechy masłosza są ręcznie zbierane, następnie rozłamywane na pół, prażone, a na końcu rozgniatane. Następnie orzechy w takiej postaci gotuje się wiele godzin w wodzie, do momentu uzbierania się śmietanki na powierzchni wody. Jest to właśnie tytułowy środek.

Masło shea ma wiele zastosowań, głównie kosmetycznych. Jest hypoalergiczne i niezwykle łagodne dla skóry. Dzięki temu może być składnikiem kosmetyków dla alergików i osób wrażliwych. Dodatkowo poprawia elastyczność skóry, jej regenerację, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, natłuszcza ją i minimalizuje utratę wody przez naskórek. Tym samym skutecznie chroni przed wysuszeniem. Masło shea może być wykorzystywane do pielęgnacji lżejszych oparzeń oraz stanów zapalnych. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest także środkiem stosowanym na włosy – dodaje im blasku, wygładza i nawilża, a także na usta – chroni przed ich pękaniem.

Wśród innych zastosowań masła shea znajdziemy:

łagodzenie bólu i podrażnień sutków u kobiet karmiących piersią
łagodzenie podrażnień po depilacji
przedłużanie letniej opalenizny
baza w kremach przeciwzmarszczkowych
kuracja przeciwtrądzikowa

Masło shea jest także wykorzystywane w kuchni (głównie przez Afrykańczyków) jako naturalny olej służący do smażenia. W Europie zastosowanie to jest znacznie rzadziej praktykowane.

Bardzo ważne jest, aby kupując ten produkt zwrócić uwagę na proces jego stworzenia. Na opakowaniu zawsze pisze, czy masło jest rafinowane, czy też nie. Zdecydowanie korzystniej działa nierafinowane (czyli organiczne), ponieważ w procesie rafinacji zlikwidowana zostaje znaczna część odżywczych składników.