Sposoby na dokuczliwy ból pleców w ciąży.

Poradniki Wychowanie i Dzieci

Jesteś w ciąży i doskwiera Ci silny ból pleców? Sprawdź naturalne sposoby na jego uśmierzenie.

Podczas ciąży kobieta narażona jest na działanie wielu przykrych dolegliwości, jedną z bardziej dokuczliwych jest ból kręgosłupa.  Niektóre kobiety cierpią na nie tak bardzo, że uniemożliwia im to normalną pracę czy nawet chodzenie. Jak wiadomo ciężarne kobiety powinny zdecydowanie unikać używania jakichkolwiek leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem prowadzącym jednak i ginekolog niechętnie wystawia recepty na takie leki. Jak więc radzić sobie z uciążliwym bólem pleców, gdy ukojenia nie można znaleźć w aptece? Otóż jest na to kilka sposobów, przyjmowanie odpowiednich pozycji do spania, siedzenia, a także kilka zasad codziennej aktywności powinny załagodzić bóle pleców u każdej ciężarnej. Na bóle pleców u kobiet w ciąży często polega spacerowanie, które działa relaksująco i dotlenia organizm. Wybierając taki sposób walki z bólem pleców powinnaś przede wszystkim zadbać o wygodne buty, które powinny być na całkowicie płaskim obcasie, aby jak najbardziej odciążyć plecy przy chodzeniu. Jeśli niesiesz w tym czasie jakikolwiek ciężar postaraj się rozłożyć go równomiernie na obie ręce, unikaj noszenia toreb na jedno ramię, ponieważ nadmiar ciężarów obciąża kręgosłup tylko po jednej stronie przez co jest wtedy nienaturalnie wygięty.

Przeczytaj:  W jakim celu stomatolog zatruwa zęba?

Z bólem pleców podczas stania zdecydowanie trudniej sobie poradzić, szczególnie, że często powoduje dodatkowy obrzęk stóp a nawet łydek przez co nogi wydają nam się dużo cięższe podczas stania czy chodzenia. Jeśli cierpisz na tego rodzaju dolegliwość powinnaś podczas stania obciążać obie nogi równomiernie, unikaj również garbienia się. Podczas wykonywania czynności, które wymagają stojącej postawy postaraj się o zorganizowanie sobie miejsca. Najlepiej jeśli jedną nogę zegniesz w kolanie, a drugą ugniesz i oprzesz na przykład o stos pudełek lub stołek – taka pozycja łagodzi obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. Możesz również dreptać w miejscu, zginać na przemian kolana lub przestępować z nogi na nogę, aby uniknąć bezruchu. Jeśli musisz coś podnieść stój zawsze w lekkim rozkroku i schylaj się uginając kolana, a nie plecy – w takiej pozycji obciążasz podnoszonym ciężarem mięśnie rąk i nóg.

Niektóre kobiety skarżą się również na nasilający się ból pleców podczas siedzenia, na tego typu ból szczególnie narażone są kobiety wykonujące pracę siedzącą przez kilka godzin dziennie. Alternatywnym sposobem na odciążenie kręgosłupa w tej sytuacji są krótkie przerwy na spacer lub kilka skłonów co 30-60 minut. Musisz również unikać foteli, w które się zapadasz oraz krzeseł bez oparcia. Odpowiednim dla Ciebie krzesłem będzie takie z twardym siedziskiem o regulowanej wysokości, najlepiej jeśli dodatkowo będzie miało podpórki dla ramion co zdecydowanie ułatwi Ci wstawanie. Podczas siedzenia unikaj również zakładania nogi na nogę, nasila to ból przez nierównomierne obciążenie kręgosłupa i miednicy, zaburza również krążenie krwi w nogach. Aby jak najbardziej zminimalizować ból kręgosłupa staraj się spać na boku zarzucając na coś nogę, na przykład na dodatkową poduszkę. Odciąży to Twoje plecy a także ułatwi przepływ krwi do łożyska.

Przeczytaj:  Drugi miesiąc ciąży

Jak wiadomo ciężarne kobiety powinny zdecydowanie unikać używania jakichkolwiek leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem prowadzącym jednak i ginekolog niechętnie wystawia recepty na takie leki

1 thought on “Sposoby na dokuczliwy ból pleców w ciąży.

  1. Obecnie jestem w ciąży i dokucza mi straszliwy ból pleców. Nic na niego nie pomaga. Na szczęście do porodu zostało mi już niewiele czasu, bo coraz trudniej to wytrzymać. To chyba najgorsza dolegliwość ciążowa jaka mnie spotkała.

Comments are closed.