Drugi miesiąc ciąży

Poradniki Wychowanie i Dzieci

Drugi miesiąc ciąży

Piąty tydzień ciąży.

W tygodniu piątym dziecko jest zaledwie embrionem, ale to czas, kiedy rośnie i rozwija się najszybciej w swoim życiu. Embrion zaczyna przyjmować kształt litery C i ma już głowę, tułów, tył, przód i… ogon (nie martw się, ogon w późniejszej fazie zostanie wchłonięty przez organizm). Zarodek ma w tej chwili 125 tysięcy komórek – to dwa razy więcej niż miejsc na Stadionie Narodowym! W tym tygodniu kształtuje się już serce maleństwa i zaczyna bić (chociaż jego skurcze staną się regularne dopiero za 2 tygodnie). Jest to również moment, gdy zaczyna się kształtować rdzeń kręgowy i mózg, podobnie jak pozostałe ważne narządy takie jak płuca, wątroba, trzustka i łożysko, które będzie dostarczać Twojemu dziecku tlen i pokarm. Jeśli zrobisz test – wyjdzie wynik pozytywny! Możesz być kompletnie oszołomiona tą nowiną i nic dziwnego, że nie będziesz mogła skupić się na innych sprawach ze swojego życia sprzed ciąży. Zapewne będziesz się czuła zarówno bardzo szczęśliwa, jak i pełna obaw. Czy my na pewno jesteśmy już gotowi, aby zostać rodzicami? Czy nie jest za wcześnie na rezerwowanie miejsca w przedszkolu? A imię? Jak płeć? Hormony ciążowe dają Ci teraz prawdziwego kopa i określenie „rozproszona” idealnie opisuje Twój obecny stanu umysłu. Jak powinnaś się czuć w tym tygodniu? Chyba najodpowiedniejszym słowem będzie po prostu „zmęczona”.  Możesz też czuć senność i szukać czasu na drzemkę w każdym momencie dnia.  Postaraj się w tym czasie zaufać swojemu ciału i cieszyć się chwilą, że właśnie dojrzewa w Tobie nowe życie.

Szósty tydzień ciąży.

Twoje maleństwo rozwija się teraz w błyskawicznym tempie. Każdego dnia powiększa się o 1 mm. Jeśli uważasz, że to nie tak dużo, to wyobraź sobie, że w ciągu nocy zarodek rośnie nawet o 1/3 swojego rozmiaru, a to robi już wrażenie. W tym

tygodniu głowa zarodka będzie zdecydowanie większa niż reszta ciała. Pączki kończyn dolnych i górnych będą się wydłużać do barków, ramion i dłoni, a także podudzi, kolan, łydek i stóp. Bicie serduszka staje się w tym tygodniu coraz bardziej regularne, a samo serce dzieli się już na dwie (z czterech) jam. Najważniejszą wiadomością teraz jest to, że zarodek wyposaża się w pępowinę, która będzie dostarczać mu tlen i pożywienie do końca ciąży. Z pewnością jesteś w tej chwili bardzo szczęśliwa, ale prawdopodobnie nie czujesz się zbyt atrakcyjna. Nabrzmiałe piersi, zmęczenie, naciski na pęcherz, które powodują, że co chwilę musisz biegać do toalety – a to dopiero niektóre z objawów dla tego tygodnia.  Pojawiają się zmiany nastroju, przez które możesz zacząć płakać nawet przy oglądaniu reklam lub wzruszyć się z byle powodu.  W tym tygodniu przygotuj się do swojej pierwszej wizyty u lekarza ginekologa. Z pewnością dostaniesz skierowania na badania moczu oraz krwi. Być może lekarz zleci ich więcej, ale wszystko w zależności od wywiadu z Tobą przeprowadzonego. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, pewnie będziesz miała wiele pytań do lekarza. Najlepiej zapisz je sobie na kartce. Uzyskanie fachowych odpowiedzi pozwoli rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości. Warto pamiętać o powiadomieniu innych lekarzy, do których uczęszczasz, że jesteś w ciąży, w tym także dentystę, żeby ewentualnie dobrał właściwe znieczulenie podczas leczenia zębów.

Przeczytaj:  Właśnie zaszłaś w ciążę? Sprawdź jakie badania powinnaś wykonać!

 

Siódmy tydzień ciąży.

To kolejny wielki tydzień dla Twojego dzieciątka! Na początku siódmego tygodnia zarodek nadal wygląda jak kijanka, ale już pod koniec tego tygodnia coraz bardziej będzie przypominać istotę podobną do maleńkiego człowieka. Ciało Twojego dziecka wciąż się wydłuża. Rosną także ręce, które w tym tygodniu zaczynają się zginać w łokciach. Serce zaczyna bić coraz bardziej rytmicznie. Już pod koniec tego tygodnia cały szkielet zostanie w pełni ukształtowany, choć na razie wykonany jest z miękkiej chrząstki i dopiero w późniejszym etapie zostanie przekształcony w prawdziwe kości. Dziecko ma już wykształcony układ pokarmowy, nerki, wątrobę, serce, śledzionę, a nawet wyrostek robaczkowy! Łożysko pokrywa się teraz mini kosmykami i przypomina puchową kulkę. Kosmyki przenoszą tlen i pokarm do coraz dynamiczniej rozwijającego się zarodka. W

czasie, kiedy zarodek przestaje już przypominać kijankę, Ty coraz częściej przechodzisz niewyobrażalną huśtawkę nastrojów. Wszystko dlatego, że łożysko wraz z rozwojem maleństwa rozwija się coraz dynamiczniej, dostarczając do krwi coraz większe stężenie hormonu hCG. Ten hormon jest zarówno Twoim przyjacielem, jak i największym wrogiem,który powoduje zupełnie skrajne emocje – od euforii i szczęścia, aż po płacz i nadmierną wrażliwość. Tak rozbieżne emocje mogą Tobą pomiatać w bardzo krótkim czasie. Do tego wszystkiego dochodzi wrażliwość na smaki i zapachy. Twoje ulubione przed ciążą perfumy czy zapachy mogą teraz spowodować, że czym prędzej będziesz biegła do łazienki z powodu mdłości. Kolejnym objawem są zachcianki żywnościowe. Jeśli wcześniej nie byłaś w stanie zjeść np. słoika dżemu na raz to teraz nie będzie to niczym zaskakującym. Trudno określić skąd biorą się takie zachcianki. Jedna z teorii mówi, że wynika to z niedoboru wartości odżywczych. Zapragnęłaś nagle mięsa? Być może masz niedobór białka. A lody? Być może to jest brak wapnia niezbędnego do budowy kości. Są to jednak tylko domniemania. Jak na razie źródło ciążowych zachcianek nie jest do końca zbadane, naukowcy wyróżnili jednak kilka ciążowych „przysmaków”, wspólnych dla wszystkich kobiet- przede wszystkim sól. Czy najbliżsi dali Ci już znać, że zaczęłaś przesalać posiłki? Wzmożona chęć „na solone” wynika z potrzeby wzrostu objętości krwi w organizmie w czasie ciąży. Sód (składnik soli) podkręca jej produkcję. Jest to czas,kiedy możesz mieć też większą ochotę na kwaśne pokarmy – cytryny i inne kwaskowate owoce mogą zapobiegać porannym mdłościom. Pojawić się może awersję do gorzkiego smaku, który w teorii ewolucji

przypisywany jest z reguły zepsutym lub trującym potrawom, co podświadomie ma być podyktowane chęcią chronienia zarodka. Nudności, wahania nastroju, częste wycieczki do łazienki, mogą spowodować, że będziesz się czuła skrajnie wycieńczona. Może pocieszy Cię fakt, że wzrost hormonu hCG jest przejawem zdrowej ciąży, zatem musisz to po prostu przetrwać. Jeśli jesteś jedną z tych szczęściar, które podczas pierwszego trymestru nie mają żadnych objawów i dolegliwości, bez obaw – każda kobieta przechodzi ten okres inaczej.

Przeczytaj:  Przeziębienie w ciąży może być groźne. Przeziębienie w ciąży może być groźne. Jakie są domowe sposoby walki z jego objawami?

Ósmy tydzień ciąży.

Każdy kolejny dzień oswaja Cię z myślą, że zostaniesz mamą i masz ochotę ogłosić to swoim znajomym. Twoje dziecko to już nie tylko zwarta masa komórek, ale zarodek coraz bardziej przypominający w wyglądzie dziecko, które się narodzi. W tym tygodniu zaczyna się kształtować główka, pojawiają się oczodoły, kształt nosa i linia ust wraz z górną wargą. Tam, gdzie wcześniej było tylko coś na kształt rączek i nóżek, zaczynają się już rozwijać małe paluszki. Na tym etapie dziecko jest wielkości maliny i ma długość ok. 14-20 mm, waży około 3 gramów. Z każdym tygodniem będziesz zauważać coraz więcej objawów ciąży. Nudności prawdopodobnie jeszcze nie ustąpiły. Możesz też czuć ból brzucha. Na dodatek, jeśli jeszcze nie poinformowałaś rodziny i znajomych, że jesteś w ciąży, możesz czuć się przygnębiona tym faktem. Nasuwa się pytanie, kiedy ogłosić rodzinie i znajomym, że jesteś w ciąży? Niektóre kobiety, żeby nie zapeszać, czekają z ogłoszeniem radosnej nowiny do końca pierwszego trymestru (ze względu na ryzyko poronienia w pierwszych 12 tygodniach). Inne z kolei czekają z telefonem w gotowości, kiedy tylko na teście ciążowym pojawią się dwie kreski. Podjęcie decyzji kiedy podzielić się z innymi nowiną może być trudne. Jeśli starałaś się zajść w ciążę przez długi czas, trzymanie tego w tajemnicy jeszcze przez 4 tygodnie może wydawać się niewyobrażalne, zwłaszcza jeśli rodzina i znajomi wiedzą, że staracie się o dziecko. Pozostawianie ich w niepewności może okazać się niemożliwe. Możesz robić wszystko, co w Twojej mocy, aby ukryć ciążę przed rodziną i znajomymi, jednak z pewnością zauważą oni kilka zmian w Twoim zachowaniu. Picie alkoholu w ciąży jest całkowicie zabronione i prawdopodobnie Twoja rodzina i przyjaciele w końcu zapytają dlaczego po raz kolejny odmawiasz wypicia kieliszka wina. Po drugie – jedzenie! W czasie pierwszych tygodni ciąży możesz mieć ochotę na przekąski, których wcześniej nie jadłaś, albo zechcesz zjeść podwójną porcję. Najbliżsi z Twojego otoczenia zauważą, że coś się zmieniło, jeśli zaczniesz jeść nietypowe dla siebie zestawienia pokarmowe. Ubrania,które na siebie wkładasz też mają znaczenie. Ciągłe wzdęcia prawdopodobnie spowodują, że będziesz się źle czuła w obcisłych ubraniach i będziesz chciała zakładać luźniejsze rzeczy. Dochodzi jeszcze ospałość i zmęczenie. Drzemki w ciągu dnia też budzą pewne podejrzenia. Jedna z teorii głosi również, że odmienny stan kobiety widać na jej twarzy. Dlaczego Twoja twarz wygląda inaczej w ciąży niż normalnie? Zwiększona cyrkulacja krwi dodaje jej więcej kolorów i wypieków.

 

4 thoughts on “Drugi miesiąc ciąży

  1. Drugi miesiąc ciąży został fajnie opisany w tym artykule. zawiera wszystkie niezbędne informacje, które są bardzo przydatne dla przyszłych rodziców. Jak najbardziej polecam się znim zapoznać

  2. Niesamowite w jakim tempie wszystko się zmienia, od małej fasolki, która już ma nóżki i rączki, rozwinięty mózg. A niektórzy chcą takie maleństwa abortować, mówiąc, że to nie człowiek. Nigdy ich nie zrozumiem.

  3. Fantastyczny artykuł dla przyszłych rodziców. Cudownie jest tu wszystko opisane. Jak maleńkie ziarenko przekształca się z tygodnia na tydzień w istotkę, posiadającą wszystkie, niezbędne do życia organy.

  4. Ja też jestem w 7tygodniu ciązy i strach z dnia na dzień coraz większy 🙁 jedną ciążę już straciłam stąd nasze obawy ale wierzę że będzie wszystko dobrze !!! Wszyscy już wiedzą naszego szczęścia nie dało się ukryć 🙂 trzeba być pozytywnej myśli 🙂

Comments are closed.