Pierwsze objawy ciąży

Dziecko

Niezależnie od tego, czy planowaliście dziecko, czy też ciąża jest pewnego rodzaju zaskoczeniem, zazwyczaj towarzyszą jej objawy, które pozwalają się szybko zorientować, że nosimy nowe życie. Organizm wysyła szereg informacji, wszak dochodzi w nim do wielkiej rewolucji.

  1. Kiedy pierwsze objawy ciąży są dostrzegalne?
  2. Jakie są wczesne objawy ciąży?
  3. Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają?
  4. Test ciążowy – kiedy go wykonać?

Kiedy pierwsze objawy ciąży są dostrzegalne?

Już kilkanaście dni po zapłodnieniu mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży. Organizm kobiety bowiem od samego początku przygotowuje się do nowej dla niego roli. Oczywiście wszystkie odczucia bywają subiektywne, bo każde ciało jest inne, a także skupienie na własnych reakcjach czy też różnorodnych symptomach bywa bardzo indywidualne. Szczególnie że pierwsze objawy takie jak na przykład zgaga, zaparcia czy też tkliwość piersi mogą się wiązać z innymi aspektami codzienności. Poza tym nie dotykają każdej kobiety. Poza nimi jest również szereg objawów obiektywnych, które występują dość szybko. To są zmiany w obrębie szyjki macicy i pochwy. I jak możecie przypuszczać, dopiero rozpoznanie ciąży przez lekarza w badaniu USG ją potwierdza. Przeczytaj więcej o pierwszych objawach ciąży na stronie: https://diag.pl/pacjent/pierwsze-objawy-ciazy-jak-je-rozpoznac/.

Przeczytaj:  Gorączka u dziecka - co warto mieć pod ręką?

Jakie są wczesne objawy ciąży?

Świadome swojego ciała kobiety wiedzą, jakie zmiany zachodzą w czasie każdego kolejnego cyklu, dość szybko obserwują pierwsze objawy ciąży. Zmieniają się narządy płciowe i podnosi się temperatura ciała. Z pewnością sygnałem najistotniejszym będzie brak miesiączki. To ważne czynniki, choć chętnie jest uzasadniamy wydarzeniami dnia codziennego takimi jak infekcja, stresujący czas w pracy lub nawet podróż. Jak widać, różne kobiety w bardzo odmiennym czasie mogą się zorientować, że są w ciąży. Bardzo często również ignorują pierwsze objawy. Z pewnością to właśnie autoobserwacja będą tu kluczowe, ale często nie mamy na to czasu.

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają?

Ciąża zaczyna się w momencie połączenia plemnika z komórką jajową. Sama owulacja czasami wiąże się z bólem w podbrzuszu czy też plamieniem, ale wiele pań powtarza, że czuje się wtedy zdecydowanie lepiej i atrakcyjniej. Kobiety, które znają swoje ciało, są w stanie dość precyzyjnie określić ten moment cyklu, kiedy może dojść do zapłodnienia. Pierwsze objawy ciąży będą więc związane ze zmianami hormonalnymi. Jedne kobiety odczują je mocniej inne słabiej.

Jednym z dość dokuczliwych objawów ciąży są problemy trawienne. Wynikają ze zwiększonej produkcji estrogenów, co wpływa na spowolnienie perystaltyki jelit i wolniejsze opróżnianie żołądka. Kobiety skarżą się również na uczucie pełności, refluks oraz zaparcia. Zdarza się, że pojawiają się poranne nudności. Pomimo swojego określenia zdarzają się o każdej porze dnia i towarzyszyć przez całą dobę. Najczęściej pojawiają się w okolicach czwartego tygodnia ciąży i często nie kończą się wraz z czwartym miesiącem. Co istotne, nie towarzyszą każdej ciężarnej. Są bardzo nieprzyjemne, uciążliwe i obniżają komfort życia, a na pewno pozbawiają radości pierwszego trymestru ciąży. W przypadku nasilonych objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj:  Czy organizm kobiety w czasie ciąży jest bardziej podatny na infekcje?

Test ciążowy – kiedy go wykonać?

Pierwsze objawy ciąży najczęściej pojawiają się w terminie, kiedy powinna pojawić się miesiączka. I to jej brak jest tym najczęściej rozpoznawalnym sygnałem. Dostępne testy ciążowe dla wielu pań stały się bardzo wygodne i pozwalają szybko sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Najwcześniej taki test można wykonać w dniu, w którym miała pojawić się miesiączka. Jeśli zrobisz go wcześniej, może dać wynik fałszywie ujemny, ponieważ bada poziom hormonów. HCG bardzo intensywnie rośnie od momentu zapłodnienia, ale musi być go dużo, by wychwycił go domowy test.

undefined