Ciąża i dziecka

Wychowanie i Dzieci

Wszystkie informacje na temat ciąży. Znaleźć tutaj można informacje na temat planowania ciąży, o zalecanej diecie, o badaniach jakie należy wykonać przed ciążą, o później ciąży i inne.

Ciąża i dziecka
Planowanie ciąży
Decyzja o rodzicielstwie
Każdy, kto podejmie decyzje o założeniu rodziny, musi liczyć się, z tym że diametralnie zmieni się jego życie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki byłby najlepszy wiek właśnie na dziecko. Przyszli rodzice doskonale zdają sobie sprawę, że należy być przygotowanym na dziecko zarówno pod względem materialnym, jak i psychicznym. Dlatego też ważne jest dla nich to, by mieli jak najbardziej ustabilizowaną sytuację życiową. Należy również w odpowiedni sposób psychicznie nastawić się na to, że życie nie będzie już wyglądało tak jak do tej pory, ponieważ pojawi się w nim mały człowiek, który będzie potrzebował opieki przez dosłownie całą dobę. Dziecko to nie zabawka, którą można oddać albo wyrzucić jak się znudzi dlatego też decyzja o powiększeniu rodziny, powinna być odpowiedzialna i dojrzała. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni być na to gotowi.

Kiedy zajść w ciążę?
Należy pamiętać, że nie w każdym wieku kobieta może zajść w ciąże. Dlatego też warto by pierwsze dziecko urodziło się przed 35 rokiem życiem. Kobieta w różnym wieku może stać się i niepłodna nawet już po 35 roku życia i czasami medycyna nic nie jest w stanie zrobić, by pomóc. Wielu lekarzy twierdzi, że najlepszym czasem na urodzenie pierwszego dziecka jest przed 24 rokiem życia. Warto pamiętać, że czasami bywa tak, że z kobietą jest wszystko w porządku, a mimo tego nie może zajść w ciąże, są to nawet bardzo częste przypadki. Badania wykazały, że osoby młode, zdrowe, które uprawiają seks, to u nich prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wygląda w następujący sposób: 25% u 25-latków, 12% u 35-latków i 6% u 40-latków. Im kobieta jest starsza niestety, ale spada jej płodność, a oprócz tego coraz mniejsze są chęci posiadania dziecka. Inne badania wykazują, że: kobiety w wieku 40 lat stanowią jedynie 3% ciężarnych (43-latki – 0,6%, a 46-latki – 0,1%).
Pomimo tego, że nie jedna czterdziestka czuje się młodo, rozpiera nie raz ją energia, to zupełnie inaczej dzieje się z jej jajnikami one niestety tracą swoją aktywność i to bardzo. Oczywiście bywają takie przypadki, że kobiety, które decydują się na dziecko po czterdziestce, nie stanowi dla nich to żadnego problemu. Częstymi przypadkami jest to, że odstawiają tabletki antykoncepcyjne i bez najmniejszego zachodzą w ciąże. Są to oczywiście tylko niektóre przypadki. Większość kobiet właśnie po czterdziestce ma problem, by zajść w ciąże. Ciąża zagrożona jest u czterdziestoletnich kobiet, wtedy gdy paliły one papierosy, jest to przeciwnik jajników.

Płodność kobiet
Należy pamiętać, że planowanie pierwszego dziecka w wieku 40 lat może nieść ze sobą wiele problemów. I pomimo długiego starania się kobieta po prostu nie może zajść w ciążę. Oczywiście bywa tak, że czasami kobiety w wieku 25 lat również mają problemy z zajściem w ciąże, ale nie są one tak częste, jak u kobiet właśnie mających 40 lat. Gdyby medycyna wiedziała o tych problemach wcześniej to i wcześniej mogłaby pomóc kobiecie w zajściu w ciążę nawet o te 15 lat.

Statystyki wykazują, że kobiety, które korzystają z pomocy u specjalistów w wieku 30 a 35 lat, mają duże większe szanse na szczęśliwy poród. Natomiast po 40 roku życia szansa na szczęśliwy poród jest już dużo mniejsza. Kobiety w wieku 40 lat nie zachodziły w ciążę za pomocą własnych jajników tylko cudzych.

Wiele par odkłada planowanie pierwszego dziecko na później, ponieważ uważają, że medycyna potrafi zdziałać cuda. Jednak to jest błędne myślenie. Warto pamiętać o tym, że ciąża po 35 roku życia potrafi nieść ze sobą wiele problemów oraz komplikacji. Wiele par chodzi do specjalistów, którzy starają się im wyjaśnić, że ich najlepszy moment na dziecko już dawno minął. Pary, które przychodzą do takich specjalistów, są już naprawdę zdesperowani i niesamowicie pragną mieć dziecko.

Badania przed ciążą
Każda kobieta pomimo dobrego samopoczucia, ale planująca zajść w ciąże powinna wykonać podstawowe badania. Powinna udać się zarówno do internisty, jak i do ginekologa. Badania te dadzą możliwość wykrycia różnego rodzaju schorzeń, o ile w ogóle takie występują. Kobieta wtedy jest w pełni świadoma czy schorzenia, mają niebezpieczny wpływ na płodność, czy mogą zakłócić przebieg ciąży oraz, czy może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Także jak widać bardzo ważne, jest wykonanie wszystkich podstawowych badań przed zajściem w ciąże, by móc być całkowicie spokojnym.

Badanie u lekarza pierwszego kontaktu
Pierwszą wizytą, jaka powinna być wizyta u kobiety, która planuje zajść w ciąże to wizyta u lekarza rodzinnego. Lekarz ten przeprowadza szereg podstawowych badań. Podczas wizyty kobieta dwie się, jaką ma wydolność organizmu, jak pracują jej płuca, serce, czy inne narządy. Mierzone jest także ciśnienie tętnicze. Ciśnienie tętnicze jest bardzo ważne i musi być zawsze kontrolowane, ma ono bardzo duży wpływ na całą ciążę oraz płód. Jeszcze przed poczęciem należy wykonać badania laboratoryjne. Bez najmniejszego problemu lekarz wystawia na te badania skierowanie.

Podstawowe badania przed ciążą
Kobieta, która planuje zajść w ciążę, powinna zdrowo się odżywiać, powinna być aktywna fizycznie oczywiście nie przesadnie, ale umiarkowanie jest to jak najbardziej wskazane.

Podstawowe badania laboratoryjne przed ciążą:
– Morfologia krwi badanie to pomaga między innymi na sprawdzeniu, czy kobieta nie ma niedokrwistości, która powinna zostać wyrównana jeszcze przed zapłodnieniem. W trakcie ciąży organizm potrzebuje dużo więcej czerwonych krwinek. Badanie to pozwala na wykazanie czy istnieją jakiekolwiek stany zapalne oraz, czy nie ma zaburzeń, które są związane z krzepliwością krwi.
– Grupa krwi i czynnik Rh badanie to umożliwia sprawdzenie, czy nie występuje związek serologiczny. Badanie to nie jest wykonywane tylko u matki, ale również u ojca. Jeżeli taki konflikt wystąpi, to w takiej sytuacji kobieta podlega częstszej kontroli, tak samo jej płód jest częściej kontrolowany, ponadto podawane są specjalne leki, które chronią przed rozwojem choroby.
– Badanie ogólne moczu badanie to wykazuje, jak pracują nerki. Można wykryć czy istnieją, jakiekolwiek stany zapalne, czy zakażenia w układzie moczowym i jego okolicy. Odpowiednio wcześniej wykryte bez najmniejszego problemu można wyleczyć, stosując odpowiednie leki. Należy pamiętać, że infekcje, które są nieleczone, stanowią ogromne zagrożenie dla jeszcze nienarodzonego dziecka, ponieważ można je nawet stracić.
– Mocznik, kreatynina badanie to dokładnie określa, jak funkcjonują nerki. Hormon ten odpowiada także za odpowiednie funkcjonowanie tarczycy. Jeżeli hormon ten jest zaburzony, nie funkcjonuje prawidłowo, wtedy to mogą być problemy podczas zajścia w ciąże, może to doprowadzić do niepłodności, a nawet poronienia. Warto sprawdzić, czy jest z nim wszystko w porządku.
– Glukoza badanie to jest wykonywane na czczo, sprawdza się stężenie glukozy. W przypadku wystąpienia cukrzycy może mieć to niekorzystny wpływ zarówno dla matki, jak i płodu. Może ona doprowadzić, nawet do wielu powikłań a co gorsze bywają sytuacje, że dochodzi do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.
– Lipidogram pozwala on wykryć, a zarazem wyrównać ilość cholesterolu i trójglicerydów.

Badania przed ciążą w kierunku chorób zakaźnych.
Jeżeli zostanie dużo wcześniej wykryta jakakolwiek choroba zakaźna to można uchronić płód przed zachorowaniem. Dlatego też do najczęstszych badań w tym kierunku należą:
– WZW B, jeżeli kobieta ma wirusowe zapalenie typu B, to lekarz jest w stanie uchronić noworodka przed zakażeniem, natomiast kobieta, która jest zdrowa, powinna się zaszczepić, jeżeli jeszcze tego nie zrobiła.- różyczka, jeżeli kobieta w ciąży zarazi się różyczką, to jest to niesamowicie niebezpieczne dla płodu, ponieważ oddziałowy wuje ona na płód może spowodować, że dziecko urodzi się z wadami wrodzonymi, a co gorsze może ona spowodować nawet poronienie.
– toksoplazmoza zagrożeniem dla płodu jest tylko wtedy kiedy zakażenie jest świeże. Jeżeli infekcja, jest świeża należy udać się do lekarza, a on pomoże w staraniu się o dziecko. Kobieta, która nie jest zarażona, powinna dbać o siebie, nie mieć styczności z psami czy kotami i absolutnie nie powinna jeść surowego mięsa.
– cytomegalia badanie to wykazuje, jaki jest poziom przeciwciał. Jeżeli kobieta nabyła ten wirus niestety, ale nie można już się go pozbyć. Ponadto jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wirus ten przejdzie na płód. Dlatego też kobieta w ciąży powinna bardzo dbać o siebie, by nie zachorować.
– HIV warto wykonać to badanie, ponieważ wiele osób może być nim zagrożony. Zarażenie wirusem HIV może nastąpić podczas zabiegów stomatologicznych, podczas hospitalizacji, kiedy to jest wykonywany tatuaż, przetaczana krew lub jest uprawiany seks bez zabezpieczenia. Jeżeli kobieta jest zarażona tym wirusem, prawie zawsze jest szansa na ochronę dziecka przed zakażeniem i może urodzić się ono całkowicie zdrowe.

Badanie ginekologiczne
Badania ginekologiczne są bardzo ważne dla kobiety przed zajściem w ciąże. Lekarz ginekolog dokładnie bada cały układ płciowy. Pobierana jest na wizycie cytologia. Badanie to umożliwia sprawdzenie, czy szyjka macicy jest zdrowa. Ciąża ma predyspozycje do tego, że choroby szybciej się rozwijają oraz może doprowadzić do stanów zapalnych czy nowotworu szyjki macicy. Podczas wizyty wykonywane jest USG przez pochwowe. U kobiet, które stosowały antykoncepcje, zaleca się również wykonanie USG piersi.

Przeczytaj:  Jakie witaminy w trakcie ciąży?

Jak dbać o zdrowie, planując ciążę?
O co szczególnie warto zadbać przed zajściem w ciążę?
– Każda kobieta, która bierze środki antykoncepcyjne powinna je kilka miesięcy przed zajściem w ciąże je odstawić oczywiście wszystko to powinno zostać wykonane w porozumieniu z lekarzem ginekologiem,
– warto porozmawiać o szczepieniach ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Zapewne pomoże on i podpowie, które szczepienia powinny zostać wykonane.
– warto wybrać się do stomatologa, by zadbał o uzębienie i ewentualne ubytki.
– bardzo ważne jest zdrowe odżywianie, należy przyjmować różnego rodzaju preparaty witaminowe. Przede wszystkim niezbędny w trakcie ciąży jest kwas foliowy, który jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój płodu.
– należy zrezygnować z alkoholu, mocnej herbaty czy kawy.
– należy również jak najszybciej rzucić palenie. Ponadto ojciec dziecka również powinie rzucić palenie, ponieważ bierne palenie przez kobietę zarówno jej szkodzi, jak i dziecku.
– w przypadku jakichkolwiek chorób genetycznych występujących w rodzinie warto przebadać się pod tym kątem czy aby dziecko nie przejmie tej choroby genetycznej.
Kobieta, która choruje na cukrzyce, powinna niezwłocznie udać się do diabetologa, który przepisze odpowiednie leki oraz insulinę do diety, oraz całego trybu życia kobiety ciężarnej.

Przygotowanie do ciąży
Oczywiście wielu rodziców uwielbia przygotowania, ponieważ kompletuje się wtedy wyprawkę dla noworodka, ale to nie tylko na tym polega. Oprócz tego, aby odpowiednio się przygotować, należy wykonać szereg odpowiednich badań. Szczególnie ważny jest również kwas foliowy.

Jak się przygotować do ciąży?
Specjaliści mówią, że najlepiej już rok wcześnie rozpocząć wszelkie przygotowania. Daje to dużo większe szanse na to, by cały przebieg ciąży odbywał się w sposób prawidłowy oraz są większe szanse na to, że cały poród przebiegnie pomyślnie. Jeżeli praca, która jest wykonywana przez kobietę i stanowi ona zagrożenie zarówno dla niej, jak i dla płodu powinna z niej natychmiast zrezygnować, bo jak wiadomo, zdrowie jest najważniejsze.

Przyszła mama powinna sprawdzić oraz wyeliminować lub chociaż załagodzić objawy chorób ustrojowych, do których należą: otyłość, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, niedokrwistość, wady wrodzone i nabyte wady mięśnia sercowego, choroby metaboliczne (np. cukrzyca), choroby narządów układu wydzielania wewnętrznego (np. nadczynność lub niedoczynność gruczołu tarczycowego), wady postawy, schorzenia narządów układu ruchu, zaburzenia wydolności układu oddechowego, zaburzenia układu pokarmowego (np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy), guzki krwawnicze (hemoroidy), schorzenia układu moczowego (kamica nerkowa), żylaki kończyn dolnych. Należy również przebadać swoje narządy rodne czy nie występują tam choroby lub, czy nie ma zapalenia. Czasami w układzie rodnym występują: torbiele, zrosty pozapalne, polipy, mięśniaki, które często powodują, że dużo ciężej jest kobiecie zajść w ciąże. Mają one również negatywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Powinny zostać odstawione zarówno przez przyszłą mamę, jak i tatę wszelkie nałogi mowa tutaj o alkoholu, papierosach, narkotykach. Ważne jest, by jeszcze przed zajściem w ciąże nie mieć styczności z tymi używkami. Bardzo ważna jest regeneracja dla organizmu. Zarówno organizm mamy, jak i taty powinien być wzbogacony o odpowiednie witaminy i minerały. Kobieta powinna spożywać kwas foliowy. Jest on naprawdę niesamowicie ważny, ponieważ kobieta, która zlekceważy to i nie będzie go przyjmować może narazić swoje dziecko na rozszczep kręgosłupa, a nawet może dojść do poronienia. Powinno się go zacząć brać 3 miesiące przed zajściem w ciąże.

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?
Specjaliści wypowiadają się na ten temat w następujący sposób: najlepszym okresem dla kobiety do zajścia w ciąże jest maj czerwiec i lipiec. Jeżeli kobiecie uda się zajść w ciąże w tym okresie to procesy, które są odpowiedzialne za wykształcenie narządów wewnętrznych, są mniej podatne na różnego rodzaju infekcje czy wirusy. Ważne jest również samopoczucie, jak wiadomo na lepsze samopoczucie, wpływa między innymi piękna pogoda. Według medycyny najlepszym wiek to między 19 a 27 lat. Dużo mniejsze jest wtedy ryzyko, że wystąpi jakakolwiek wada u płodu. Kobieta w młodszym wieku jest silniejsza, bardziej płodna. Kobieta, która w późnym wieku stara się o dziecko niestety, ale jest narażona na to, że dziecko może się urodzić z wadami genetycznymi.

Dni płodne – cykl miesięczny, śluz, temperatura, inne symptomy, test owulacyjny, jak obliczyć dni płodne?

Kobiety bardzo często kontrolują oraz wyliczają, kiedy to mają płodne, a kiedy niepłodne dni po to, by nie zajść w nieplanowaną bądź niechcianą ciąże. Występujące śluz oraz temperatura mogą zarówno wskazywać dni płodne, jak i niepłodne. Dlatego też warto znać podstawowe objawy dni płodnych, ponieważ dużo większa szansa jest na to, by nie zajść w nieplanowaną ciąże. Występuje również kalendarz dni płodnych, z którego kobiety również bardzo często korzystają. Jest on dużo skuteczniejszy od diagnostyki, która jest naprawdę droga. Dzięki temu można uniknąć kosztów. Można również bazować na testach owulacyjnych, które są dostępne w aptece.

Dni płodne – cykl miesięczny
Cykl miesięczny kobiety jest sterowany przez hormony. Cała miesiączka rozpoczyna się od krwawienia, spowodowane jest tym, że nabłonek macicy się złuszcza. Warto obserwować i interpretować objawy dni płodnych. Skuteczny jest w tym przypadku kalendarz dni płodnych, warto zapisywać w nim swoje obserwacje.
Dla wielu kobiet jest to bardzo skomplikowane. Nie do końca potrafią określić, kiedy występują te dni płodne. Zadają sobie nie raz pytanie, kiedy one tak naprawdę mogą nadejść, jak często należy uprawiać seks, by szybciej zajść w ciąże, a kiedy należy się nie kochać, by nie doszło do nieplanowanej ciąże. Te i inne pytania wiele kobiet sobie zadaje.

Dni płodne – śluz
Między innymi rodzaj śluzu określa czy kobieta ma dni płodne, czy nie płodne. Dlatego też warto w takim przypadku założyć sobie kalendarz dni płodnych i zapisywać sobie, jaki wystąpił ten rodzaj śluzu. Dzięki skrupulatnym obserwacjom oraz zapisom każda kobieta będzie w stanie obliczyć sobie, kiedy nadejdą te dni płodne.
Kiedy występuje mętny i lepki śluz wtedy mamy do czynienia z dniami niepłodnymi. Natomiast w przypadku dni płodnych śluz zmienia swoją barwę, jest rozciągliwy, przejrzysty i śliski przypomina białko jaja kurzego. Jeżeli występuje znacznie większa ilość śluzu, również oznacza to, że występują dni płodne. Gdy już się kończy, dochodzi do owulacji.
Kobieta i mężczyzna, którzy planują powiększyć swoją rodzinę, powinni uprawiać seks, wtedy kiedy to właśnie kobieta ma charakterystyczny śluz dla dni płodnych. Warto kochać się kilka dni jeszcze przed owulacją lub wtedy kiedy to owulacja trwa. Czasami jeden stosunek w ciągu dnia to za mało by od razu doszło do zapłodnienia. Warto wiedzieć o tym, że nie zawsze na zapłodnienie ma ilość stosunków a jego jakość. Należy to rozumieć w ten sposób, że im lepszy stosunek, tym większe prawdopodobieństwo na zajście w ciąże przez kobietę. Czasami wystarczy jeden a porządny, a czasami jest mnóstwo stosunków, a mimo tego nie dochodzi do zapłodnienia. Także pamiętajmy o jego jakości, a nie ilości.

Dni płodne – temperatura
Również za pomocą temperatury kobieta jest w stanie stwierdzić, kiedy będzie miała dni płodne. Również w tym przypadku warto założyć kalendarz dni płodnych, w którym należy skrupulatne zapisywać, jaką to się miało temperaturę. Temperaturę należy mierzyć codziennie rano o tej samej porze tym samym termometrem. Temperatura powinna zostać wykonana jeszcze przed wstaniem z łóżka, na czczo, po minimum trzech godzinach snu. Warto zaopatrzyć się w termometry owulacyjne, dzięki nim dużo dokładniej można określić, kiedy wystąpią dni płodne. Termometry owulacyjne są dostępne w każdej aptece.

Nie łatwo się obserwuje temperaturę ciała. Na prawdę kobieta potrzebuje wiele czasu, aby wszystko dokładnie poznać, rozeznać się w tym, aby mogła dokładnie wyliczyć dni płodne. Wymaga to naprawdę ogromnej cierpliwości, ponieważ temperaturę należy mierzyć każdego dnia, trzymając się odpowiedniej stałej pory, stosując ten sam termometr, zawsze musi być to na czczo przed wstaniem z łóżka, także jak widać, wymaga to poświęcenia. Po kilku przerobionych cyklach kobieta dojdzie już do takiej wprawy, że bez problemu będzie w stanie określić, kiedy występują dni płodne, a kiedy niepłodne.

Dni płodne – inne symptomy
Każda kobieta, która ma dni płodne oprócz tego, że ma podwyższoną temperaturę i typowy śluz dla dni płodnych to również jej brodawki są bardziej wrażliwe na dotyk, pojawia się ból piersi, pojawia się także ból w okolicach podbrzusza, pojawia się także niewielka ilość krwi w śluzie nazywane plamieniem owulacyjnym.
Właśnie te naturalne metody, które pomagają w zaplanowaniu dziecka, są także naturalnymi metodami antykoncepcji. Pomagają one w tym, by nie doszło do poczęcia. Także bardzo ważne jest, by kobieta znała się na tych naturalnych metodach. Jest to dodatkową umiejętnością dla kobiety, jeżeli potrafi prowadzić kalendarzyk małżeński, potrafi skrupulatnie mierzyć sobie temperaturę oraz badać swój śluz. Aby dojść do wprawy, należy to robić każdego dnia.

Przeczytaj:  Pierwszy trzy dni życia noworodka - opis badań i zaleceń lekarskich

Test owulacyjny
Oprócz naturalnych sposobów na wyznaczenie sobie dni płodnych stosuje się także test owulacyjny, jest on dostępny w każdej aptece. Test owulacyjny jest podobny do testu ciążowego.
Jeżeli miesiączki są nieregularne, dużo ciężej jest obliczyć, kiedy to kobieta ma dni płodne. W takim przypadku przydatny jest kalkulator dni płodnych.

Dieta na płodność
Badania wykazały, że bardzo ważną rolę odgrywa w życiu kobiety dieta. Ważne jest to, czym się odżywia. Oprócz tego, że dzięki odpowiedniej diecie jesteśmy w stanie utrzymać odpowiednią wagę oraz sylwetkę to także zwiększa to szansę na poczęcie upragnionego dziecka. Dieta, która jest zbilansowana, nie doprowadza do otyłości. Doprowadza również do tego, że dziecko urodzi się zdrowe. Dlatego też warto zwracać uwagę na to, co jemy.

Wpływ diety na płodność
Jeżeli kobieta przestrzega diety, to dzięki niej jest chroniona nie tylko przed nadwagą, ale także niedowagą. Zarówno w przypadku nadwagi, jak i niedowagi może to źle skutkować na płodność. Przez to może być duży problem, by zajść w ciąże. Dlatego też zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni odżywiać się tak, by ich organizm był wzbogacony o niezbędne składniki, które służą do prawidłowego funkcjonowania.

Ważne są również zasady zdrowego żywienia, ponieważ, dzięki właśnie zdrowemu żywieniu komórki rozrodcze są w jak najwyższej jakości. Co jest również bardzo ważne podczas poczęcia.

Składniki odżywcze zwiększające płodność
W diecie rodziców powinny się znaleźć takie składniki jak:
– Witamina E, witaminę tą można znaleźć w oleju roślinnym, margarynie, orzechach laskowych, zarodkach pszenicy żółtkach jaj, w warzywach liściastych czy w natce pietruszki. Witamina E odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ jej niedobór może doprowadzić do tego, że plemniki u mężczyzn mogą być zwyrodnione, natomiast u kobiety może dojść do poronienia, obumarcia płodu czy komplikacji w trakcie całej ciąży.
– Witamina A jest ona niezbędna po to, by mogły się wytwarzać żeńskie hormony, dzięki temu, że jest przeciwutleniaczem, to ma pozytywny wpływ na produkcję plemników oraz wpływa również na ich ruchliwość.
– Witamina C witamina ta ma wpływ na prawidłową budowę endometrium u kobiet.
– Witamina B1 odpowiada za ty, by owulacja przebiegała w sposób prawidłowy oraz za to by komórka jajowa uległa zagnieżdżeniu się.
– Witamina B2 bardzo ważna jest ta witamina ze względu na to, że gdy jest niewystarczającą lub gdy jej w ogóle nie ma w organizmie może to doprowadzić do bezpłodności.
– Witamina B6 jest stosowana leczniczo po to, by doszło do wzrostu progesteronu.
– Witamina B12 witamina ta w połączeniu z kwasem foliowym jest niezbędna do syntezy DNA i RNA
– Kwas pantotenowy dzięki niemu prawidłowo funkcjonuje oraz rozwija się endometrium u kobiet.
– Tłusty nabiał kobiety, które spożywają pełnotłusty nabiał, to ich ryzyko niepłodności zmniejsza się, według badań zmniejszyło się już o 22%.
NNKT – nienasycone kwasy tłuszczowe znaleźć je można w morskich rybach, olejach roślinnych i owocach awokado.
– Cynk znajduje się w następujących produktach: nasionach roślin strączkowych, pestkach dyni, jajach, mięsie, mleku i produktach mlecznych, pieczywie razowym. Jego niedobór może doprowadzić do tego, że objętość męskiego nasienia może się zmniejszyć oraz może doprowadzić do obniżenia testosteronu.
– Żelazo znajduje się w następujących produktach: wątrobie, sercu, czerwonym mięsie, rybach, burakach, korzeniu i natce pietruszki, suszonych morelach, orzechach, roślinach strączkowych. Odpowiednia jego ilość w organizmie zapobiega niedokrwistości, natomiast gdy jest go zbyt mało w organizmie, może doprowadzić do osłabienia organizmu oraz organizm straci odporność.
– Kwas foliowy znajduje się w warzywach liściastych, brokułach, owocach cytrusowych, drożdżach, wątrobie, produktach zbożowych z pełnego przemiału. Bardzo ważne jest to, by kobieta przyjmowała kwas foliowy pełni on ogromną funkcję dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego, dziecko oraz zapobiega wadom u dziecka.
– Selen, jeżeli jest jego mało w organizmie to niestety, ale w połączeniu zw stresem może doprowadzić nawet do tego, że kobieta będzie niepłodna.

Absolutnie należy się pozbyć:
– Tłuszcz „trans” znaleźć go można we frytkach tłustym mięsie, pieczywie cukierniczym oraz ciastkach. Dlatego też kobieta powinna unikać tych produktów. Niestety, ale tłuszcz ten może doprowadzić do miażdżycy oraz do chorób układu krążenia.
– Węglowodany proste znajdują się one w słodyczach, cukrze, słodkich napojach i białym pieczywie. Zamiast tego lepiej spożywać ciemne pieczywo, kasze, warzywa.
– Alkohol kobiety powinny absolutnie odstawić alkohol. Również alkohol, który jest spożywany, przez mężczyzn powoduje, że ruchliwość plemników się zmniejsza.
– kofeina również wpływa niekorzystnie, ponieważ obkurcza ona naczynia krwionośne, przez co krew wolniej przedostaje się do macicy, co skutkuje utrudnieniami zagnieżdżenia się w macicy komórki jajowej.
Także jak widać, dieta ma ogromny wpływ na to, by dziecko urodziło się zdrowe.

Późna ciąża
Warto wiedzieć o tym, że nie warto przesuwać urodzenie dziecka na plan boczny. Wiąże się z tym ryzyko większych powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka. Niestety, ale każda kobieta powinna sobie zdać sprawę z tego, że jeżeli dziecko jest urodzone w późniejszym wieku, to zwiększa to szanse na to, że dziecko urodzi się z zespołem Downa. Jeżeli kobieta zdecyduje się na ciąże w późnym wieku, może to spowodować, że już nie będzie płodna.

Właściwy moment na dziecko
Wiele kobiet zarówno ze względów zawodowych, jak i prywatnych często przesuwa urodzenie pierwszego dziecka. Powinny jednak wiedzieć, żeby ten ich najlepszy moment na dziecko im nie przepadł. Bo nie zawsze kariera jest najważniejsza w życiu a właśnie posiadanie rodziny. Po trzydziestce płodność u kobiety znacznie spada oraz mogą się pojawić różnego rodzaju komplikacje podczas ciąży. Późna ciąża niesie ze sobą wiele zagrożeń. Kobieta po trzydziestce wymaga większej opieki przez lekarza ginekologa.
Kobieta, która jest po 35 roku życia, ma dużo większe problemy, by móc swobodnie zajść w ciąże, i niestety badania wykazują, że jest to tylko 50% szans, by mogła w nią zajść. Przez to, że kobiety w tym wieku posiadają mniejszą ilość progesteronu, to napotykają się z problemami dotyczącymi ich płodności. U kobiet po 35 roku życia jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy.
Medycyna się rozwija i posiada odpowiednie narzędzia, by kobiety mogły zajść w ciążę. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że podczas pomocy lekarzy specjalistów zwiększa się szansa na to, że niestety, ale dzieci urodzą się wcześniej, niż powinny lub mogą posiadać różnego rodzaju problemy neurologiczne.

Zagrożenia późnej ciąży.
Kobiety, które zajdą w ciąże w wieku 20 lat, to ich procent poronienia jest naprawdę niewielki, bo zaledwie 10%, natomiast w przypadku kobiet po 45 roku życia jest to aż 90%. Ciąża u kobiet w późnym wieku niesie ze sobą wiele zagrożeń między innymi to, że dziecko może się urodzić z Zespołem Downa. Wpływ ma również wiek ojca, niestety, ale im starszy ojciec to również mogą wystąpić różnego rodzaju choroby u dziecka m.in. zespołu Marfana i achondroplazji. Kobiety decydujące się na późną ciążę doprowadzić mogą do tego, że dziecko może urodzić się z różnymi chorobami genetycznymi. Zwiększa się także ryzyko różnych komplikacji oraz powikłań poporodowych. Starsze kobiety często nie są w stanie same urodzić dziecko, przez co potrzebne są w takich przepadkach cesarskie cięcia.

Badania prenatalne w późnej ciąży.
Wymagane są badania prenatalne, jeżeli kobieta jest po 35 roku życia a mężczyzna po 55 roku życia. Badanie to pozwala wykryć czy płód ma jakiekolwiek wady. Niestety, ale wykonując to badanie, kobieta musi się liczyć, że niesie ono ze sobą możliwość wystąpienia poronienia. Badania prenatalne nie są refundowane, są one całkowicie odpłatne. Jednym z takich badań jest również test Pappa, badanie to jest wykonywane z krwi.

Nadciśnienie oraz cukrzyca w ciąży pojawia się częściej u kobiet po 40 roku życia. Zwiększa się również prawdopodobieństwo obumarcia płodu. Dlatego też wszystkie młode kobiety powinny zostać wcześniej poinformowane o wszelkich komplikacjach późnego macierzyństwa. Jednak nie do wszystkich młodych kobiet to przemawia, ponieważ stawiają w pierwszej kolejności na karierę a później na założenie rodziny. Często wypowiadają się, że będą w ten sposób lepiej przygotowane finansowo itp.

Ciąża przynosi wiele zmian dla kobiety. Niektóre kobiety podczas ciąży bardzo często wymiotują, mają zgagę, mdłości. Jednak można sobie z tymi dolegliwościami radzić. W przypadku innych dolegliwości takich jak :plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, upławy, bóle brzucha lub podbrzusza, uczucie twardnienia brzucha, obrzęki ciała lub nóg absolutnie nie można takich objawów bagatelizować. Natychmiastowo należy zgłosić się do swojego lekarza ginekologa.

1 thought on “Ciąża i dziecka

  1. Ciąża to było coś najfajniejszego co mi się w życiu przydarzyło.Znosiłam ją bardzo dobrze.Nie oszczędzałam się wogóle.Żylam bardzo aktywnie,jadłam wszystko co na co miałam w danej chwili ochotę i wszystko dobrze się skończyło.Mam śliczną córkę.

Comments are closed.