Jakie witaminy w trakcie ciąży

Jakie witaminy w trakcie ciąży?

Ciąża Poradniki

Jakie witaminy w trakcie ciążyCiąża to bez wątpienia jeden ze wspanialszych okresów w życiu każdej kobiety. Wiąże się on jednak z wieloma wyrzeczeniami i potrafi bardzo obciążyć nasz organizm. Ważne jest więc, by w czasie ciąży
dbać o siebie dużo mocniej niż normalnie, pamiętając o bezpieczeństwie swoim i dziecka.

Jakie witaminy w trakcie ciąży ?

 

Podczas planowania

Tak naprawdę już wtedy, gdy planujemy zostać rodzicem, powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom witamin w organizmie. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej polecany jest oczywiście kwas foliowy. Niestety ciężko znaleźć go w żywności, dlatego zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w tabletkach.

Dlaczego warto?

Kwas foliowy chroni dziecko przed wadami układu nerwowego, a dokładniej cewy. Zażywając go mamy większą pewność, że maluch będzie rozwijał się prawidłowo. Co więcej, minimalizuje on także ryzyko poronienia i wczesnego porodu. Warto więc odpowiednio wcześnie rozpocząć jego przyjmowanie.

Inne witaminy

Rzecz jasna sam kwas foliowy to nie wszystko. Istnieją bowiem liczne suplementy dla kobiet w ciąży, które są zalecane zarówno przed w trakcie, jak i po porodzie. Jedną z ważniejszych witamin, jest witamina D. Ciężarne powinny przyjmować ją regularnie by ustabilizować poziom fosforu i wapnia we krwi. Jest ona także bardzo ważna dla ochrony układu odpornościowego dziecka. Lekarze zalecają ją, by zmniejszyć ryzyko tak zwanego stanu przedrzucawkowego.

Co z żelazem?

To kolejny suplement, który powinna przyjmować kobieta w ciąży. W tym okresie poziom żelaza niestety znacznie spada. Na szczęście żelazo występuje w żywności, dlatego już odpowiednio zbilansowana dieta będzie miała pozytywny wpływ na jego poziom w organizmie. Jest on istotny nie tylko dla kobiety ale również maleństwa. Pomaga na przykład w kształtowaniu mózgu. Co więcej usprawnia funkcjonowanie łożyska.

Wybierając suplementy dla kobiet w ciąży, sprawdźmy, czy zawierają one witaminy z grupy B, magnez, kwas foliowy, a także witaminę E. Wszystkie te składniki są istotne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla prawidłowego rozwoju maleństwa.

 

 

4 1 vote
Daj opinie
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maja
Maja
1 rok temu

Daj opinie :       Witam, Sama jestem w ciąży i sporo czytałam o odpowiedniej suplementacji witamin podczas ciąży. Wydaje mi się, że najbardziej obiektywnym źródłem jest opinia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Według tego tekstu najbardziej są nam potrzebne: 1. kwas foliowy – niedobór może spowodować niedokrwistość megaloblastyczną, wzrost ryzyka wad otwartych OUN, wady serca, wady układu moczowego, wzrost ryzyka poronienia i zakrzepicy. W przypadku braku kwasu foliowego w diecie już po 4 miesiącach ciąży wyczerpią się nam jego zapasy. 2. Wielonasycone kwasy tłuszczowe (Oleje Omega 3) – Odpowiednia… Czytaj więcej »

Anna
Anna
1 rok temu

Witaminy w ciąży są bardzo ważne. Ja na razie planuję i teraz już wiem, co powinnam zażywać. Zaraz idę do apteki i będę wiedziała co kupić i jak bardzo ważne są witaminy.

Margo
Margo
1 rok temu

Kwas foliowy to podstawa! Po nadto przed zajściem w ciążę pomoże w nią zajść. Witaminy dla kobiet w ciąży powinny zawiera wszystkie potrzebne kobiecie w tym okresie witaminy.