Jak schudnąć kilogramów? Co robić, aby zgubić zbędny brzuszek i poprawić swoje samopoczucie.

Poradniki

Gdy przybędzie kilka zbędnych kilogramów, trzeba wiedzieć, jak się ich pozbyć i co zrobić, aby wreszcie czuć się lepiej. Na początku warto zacząć od zapoznania się z kilkoma podstawowymi aspektami dotyczącymi diety i ćwiczeń.

Po nowym roku nadchodzi czas postanowień i zmian w swoim życiu. Zapewne jednym z najpopularniejszych postanowień i zadań, jakie stawiają sobie różne osoby przed sobą, to schudnięcie kilku kilogramów przed nadchodzącym latem. Wielu jednak w którymś momencie przegrywa walkę i nie może schudnąć. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób to robić, a także czego unikać.

Najważniejsza jest motywacja

Wiele osób nasłuchało się porad od swoich znajomych, od rodziny, czy lekarza, że powinny schudnąć i tylko to jest ich motywacją, aby schudnąć. Jest to po prostu presja zewnętrzna, aby coś ze sobą zrobić. Nie dosyć, że nie wychodzi z wnętrza osoby, która miałaby coś w sobie zmienić, to jeszcze zazwyczaj podejście takiej osoby do sprawy, jest bardzo luźne i nie bierze tego na poważnie. Towarzyszą temu także złe emocje, ponieważ jeśli ktoś ma kilka kilogramów za dużo, to spotkać może się z negatywnymi komentarzami na swój temat i decyzji o rozpoczęciu odchudzania, towarzyszą złe wspomnienia i negatywne nastawienie. Te wszystkie negatywne emocje, należy przeistoczyć w coś pozytywnego. Odchudzanie ma być czymś dla samego siebie, a nie dla innych i bardzo ważne jest, aby właśnie o tym pamiętać.

Gdy ktoś chce się odchudzać, to musi postawić cel przed samym sobą i się go trzymać. Ważne jest, aby cel był postawiony dobrze, to znaczy w taki sposób, by był możliwy do osiągnięcia, a nie jakiś z kosmosu, który wiadomo, że nie da się w danym czasie osiągnąć. Dlatego właśnie należy pamiętać, że cel powinien być mierzalny, osiągalny, określony w czasie i prosty. Nie należy zbytnio się nad nim użalać i nie wiadomo co wymyślać, przykładowo może to być „Schudnę 10 kg w ciągu 4 miesięcy do czerwca”. Tak postawiony cel jest możliwy do osiągnięcia, nie naruszy zbytnio naszego ciała pod względem zdrowotnym i jest prosty, czyli nie ma żadnych haczyków i niedomówień. Kartkę z ta określonym celem, należy przyczepić sobie na lodówce, w łazience, gdzieś obok lustra i najlepiej na jakiejś tablicy, na której można zapisywać spełnianie swojego postawionego sobie celu.

Motywować można się także w trakcie odchudzania. Należy jednak pamiętać, aby unikać wpływu osób, które negatywnie by oceniały nasze osiągnięcia i dalej nas pogrążały, czy prowadziły wręcz do anoreksji. Odchudzanie ma być dobre i zdrowe i powinno prowadzić do tego, aby czuć się dobrze w swoim ciele. Warto co jakiś czas, robić sobie zdjęcie w samej bieliźnie, a następnie zdjęcia drukować i wieszać obok siebie z podpisanym terminem, gdy zostało zrobione i porównywać efekty. Na końcu może to być świetne podsumowanie tego, co się osiągnęło.

Niech na motywacji i słomianym zapale się nie skończy

Wiele osób bardzo dobrze przygotowuje się do odchudzania. Układają sobie specjalne plany, kupują sprzęt do trenowania, mają specjalną dietę i jeszcze starają się motywować w różny sposób. Jednak po pierwszym tygodniu ćwiczeń na tym się kończy. Nagle przechodzi ochota na odchudzania, czuje się zmęczenie i ciągły głód, a efektów nie widać. Wtedy przychodzi okres, gdy jedni walczą dalej, a inni niestety się poddają. To jest właśnie ten słomiany zapał. Nie trzeba się bardzo przygotowywać do tego, lecz trzeba pamiętać, by utrzymywać się cały czas w postanowieniach. Nie należy się poddawać. Przez pewien okres może być bardzo ciężko, wiele rzeczy naokoło może kusić, by przerwać ćwiczenia i dietę, lecz trzeba temu stawić czoło i brnąć dalej w postanowieniach.

Najtrudniejsze są pierwsze tygodnie, jednak po przetrwaniu okresu załamania, to całe odchudzanie nagle staje się przyjemne i wchodzi w nawyk. Nawet nie zauważamy, kiedy wszystko, co kiedyś planowaliśmy i musieliśmy się tego pilnować, to teraz nagle wszystko robimy bez większego zastanowienia. Jest to bardzo dobra oznaka, ponieważ w takiej sytuacji, o wiele łatwiej jest nam osiągnąć postawiony sobie cel.

Przeczytaj:  Figura po ciąży

Czas na dietę!

Same postanowienia nie starczą i należy zacząć działać. Na początku może to być sama zmiana nawyków żywieniowych. Przede wszystkim należy unikać wszelkich magicznych diet z Internetu, które obiecują zrzucenie 10 kg w ciągu dwóch tygodni. To jest po prostu niemożliwe i bardzo szkodliwe dla ciała i zdrowia. Tak szybkie chudnięcie, nie pozwoli także skórze na dostosowanie się do ciała i jeśli już ktoś szybko schudnie dużą ilość kilogramów, to może okazać się, że jako efekt dodatkowy uzyskał luźną skórę w niektórych miejscach na ciele.

Przez pierwsze trzy dni odchudzania można, ale nie trzeba nic zmieniać w swoich posiłkach i układzie dnia. To będą dni, w których dokładnie będziemy zapisywali, kiedy i co jemy, a także jak się czujemy przed i po posiłku. W ten sposób uzyskamy informację o tym, jak dotychczas się żywiliśmy, jakie to były ilości kalorii, a także ile to było posiłków dziennie. Nie należy w tym czasie oszukiwać, ponieważ to tylko nam zaszkodzi. Taka trzydniowa lista, pozwoli nam na rozplanowanie, co należy usunąć ze swojego jadłospisu, czego tam brakuje, czego jest za dużo, a także będzie świetną informacją dla dietetyka, jeśli tylko będziemy chcieli się do niego udać.

Dietę możemy ustalić sobie sami lub też możemy poprosić o pomoc dietetyka. Warto mieć ze sobą wcześniej zrobioną listę, a także wiedzieć, jak reagujemy na różne potrawy, składniki potraw i czy jesteśmy na coś uczuleni. Dzięki tym wszystkim informacjom zostanie dla nas dopasowana dieta, która spełni oczekiwania naszego organizmu i pozwoli na skuteczne zrzucenie kilku kilogramów.
Przede wszystkim należy pamiętać o zasadzie, że lepiej jest zjeść więcej posiłków w ciągu dnia, a mniejszych. Organizm działa na takiej zasadzie, że gdy jemy mniej, lecz więcej, to pragnie stworzyć zapasy energii, które będą się odkładały w postaci tłuszczu, ponieważ nie wie, kiedy będzie kolejny posiłek. Natomiast jeśli jemy mniej, ale regularnie, to na bieżąco cała energia jest wykorzystywana i tłuszcz się nie odkłada. Optymalnie podaje się, że posiłków w ciągu dnia powinno być 5, z czego pierwszy powinien być maksymalnie jedną godzinę po pobudce, a ostatni na 2 – 3 godziny przed snem. Śniadanie powinno być najobfitszym posiłkiem, bogatym w białko, co da siły na cały dzień. Pomiędzy śniadaniem a obiadem można pozwolić sobie na małą przekąskę. Obiad powinien być posiłkiem mniejszym od śniadania, ale najlepiej, aby był to ciepły posiłek. Potem pozostaje tylko deser, którym może być nawet jogurt naturalny, a na kolacje najlepiej jest zjeść coś lekkiego, małokalorycznego.

W takiej diecie powinien znajdować się obowiązkowo punkt, który mówi o tym, że trzeba pić dużo wody. Ważne jest, aby to była właśnie woda, ponieważ pomaga ona organizmowi oczyszczać się z toksyn i usprawnia działanie organizmu. Powinniśmy pić co najmniej 2 litry w ciągu całego dnia. Oczywiście do tego może dojść jakaś herbata, jednak nic owocowego. Musimy także unikać wszelkich kolorowych napojów, napojów gazowanych i nawet tych w wersji light. Tak naprawdę te wersje nisko słodzone i o małej zawartości kalorii, to napoje, które mają w sobie składniki zastępujące cukier, w postaci sztucznych słodzików, czy też zwiększają uczucie głodu.

Jeśli chodzi o dalsze zmienienie nawyków żywieniowych, to należy ograniczyć wszelkiego rodzaju cukry. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju słodyczach, a także o owocach, które także zawierają cukry, ponieważ przez nie człowiek szybciej tyje, a także zwiększa się jego uczucie głodu.

Przeczytaj:  Dieta Dukana

Na diecie bardzo ważne jest to, aby spożywać białko, produkty, które w większej części składają się z ziaren, a także dużo warzyw, które zawierają witaminy, potrzebne organizmowi, do prawidłowego funkcjonowania. Najlepiej jest jeść ciemny chleb pełnoziarnisty, ciemne kasze i ciemny makaron, sałatki z nieprzetworzonych warzyw, jedzenie gotowane na parze. Warto także wzbogacić swoją dietę o ryby, nie muszą być to ciągle tak samo przyrządzone posiłki, mamy tyle przepisów, że żadne danie nam się nie znudzi.
Jeśli chodzi o to, czego powinniśmy unikać, to przede wszystkim wcześniej wspomnianych cukrów, a czerwonego mięsa i smażonych potraw. Należy uważać na produkty przetworzone, które na liście składników, jako pierwszy mają cukier. Nie ma także mowy o jedzeniu fast-foodów, ciastek, sera żółtego i innych potraw z wysoką zawartością tłuszczów.

Jeśli będziemy się pilnować i nie będziemy zaburzać swojej diety, to wyżej wymienione postanowienia powinny wystarczyć, by zrzucić swoje pierwsze kilogramy. Na samej diecie jednak nie powinno się skończyć i należy ją wzbogacić, o jakikolwiek ruch.

Ruch to zdrowie!

Jeśli nie lubimy uprawiać sportu, to wcale nie musimy tego robić. Wystarczy, że po prostu zaczniemy się ruszać. Jakikolwiek ruch, który potrwa chociaż chwilę, już przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej, a także do poprawienia trawienia pokarmów. Ważne jest, aby ruszać się regularnie. Nasze treningi na początku powinny odbywać się minimum 3 razy w tygodniu, a pomiędzy każdym treningiem powinien być przynajmniej dzień przerwy, który pozwoli zregenerować się mięśniom.

Możemy wybrać każdą formę ruchu, jaką tylko lubimy. Na początku mogą to być spacery do pracy, czy też szkoły. Jeśli mamy za daleko, aby iść, to nawet jeśli jeździmy autem lub komunikacją miejską, to warto zatrzymać się kawałek, przed naszym miejscem docelowym i pójść na piechotę ten kawałek. Może nam się to wydawać nie wystarczające, jednak jeśli każdego dnia zrobimy, chociaż po dwa – trzy kilometry, to przez kilka miesięcy trochę się tego uzbiera. Jeśli tylko dopisuje pogoda na dworze, to warto także wybrać się nawet na przejażdżkę rowerową. Spokojna jazda nie zmęczy nas, a będziemy mogli podziwiać piękne widoki i odkryć jakieś nowe, wcześniej nieznane nam miejsca.

Najszybciej jednak pójdzie chyba tym, którzy zdecydują się na regularne bieganie, a także treningi na siłowni, czy fitness. Są to po prostu aktywności, które wymagają większego wysiłku, a także angażują wiele mięśni, dzięki czemu cały proces odchudzania pójdzie nieco szybciej. Jednak należy pamiętać, aby wszystkie ćwiczenia wykonywać prawidłowo, ponieważ złe wykonywanie ćwiczeń, może narazić nas na uraz.

Prosto do celu i jeszcze dalej!

Teraz już wystarczy tylko trzymać się postanowień i z miesiąca na miesiąc sami zaczniemy obserwować poprawę. Aby nie było, że odchudzanie jest męczące i restrykcyjne, to nie ma wcale niczego takiego, że nie można pozwolić sobie na ustępstwa. Pewne ustępstwa, raz na tydzień, czy na dwa tygodnie, nieco dodadzą nam otuchy i nie zawalą wcale całego naszego planu. Raz na jakiś czas możemy pozwolić sobie na kawałek ciasta, czy w ramach nagrody na pizzę ze znajomymi, ważne jest jednak by nie przesadzać.

Aby nie czuć się samotnie, można także poprosić przyjaciela, aby towarzyszył nam w trakcie odchudzania i aby razem, wspólnie brnąć do celu, ponieważ tak jest o wiele raźniej i szybciej pójdzie. Po kilku miesiącach można cieszyć się świetnym samopoczuciem i wyglądem i teraz wystarczy tylko o to dbać i nie wracać do starych, złych nawyków.

6 thoughts on “Jak schudnąć kilogramów? Co robić, aby zgubić zbędny brzuszek i poprawić swoje samopoczucie.

  1. Wszystko jest prawdą w tym artykule,ale najgorsze jest to gdy człowiek sie namęczy,ćwiczy,ogranicza jedzenie,w rezultacie schudnie,a później chwila nieuwagi i pojawia sie efekt jo-jo.To naprawde dołuje i wtedy nie mam ochoty na nic co mogło by mnie odchudzić.Bo mam wrażenie że i tak mi nic nie pomoże.

  2. Z tą motywacją jest najtrudniej. Pierwsze dni są najgorsze. Gdy trzeba zmienić nawyki w swoim życiu, często szuka się pretekstu aby tego nie zrobić. A przecież regularny ruch i odpowiednie odżywianie są potrzebne aby zrzucić parę kilogramów i polepszyć swoje samopoczucie.

  3. Trzy sposoby: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Na co nam diety jak bez ćwiczeń nie będziemy spalać tłuszczu? Ruch i wysiłek fizyczny są najważniejsze jeśli chce się schudnąć, nie mówię że każdy musi wbiec na Babią Górę ale każdy powolutku powinien podnosić swoją sprawność

  4. A moim zdaniem na nic ćwiczenie jak je się same puste kalorie. Można przebiec maraton ale co z tego jak zaraz potem pójdzie się do maka na frytki, cole i hamburgery. Znam takich co strasznie na siłownię chodzą a przyjdą do domu to obżerają się tłustym jedzeniem i piją litry coli

  5. często robię brzuszku choć jest to bardzo męczące i monotonne. Ale trzeba się ruszać, poza tym częste uprawianie seksu też pozwala spalać zbędne kilogramy a dodatkowo jest bardzo przyjemne

  6. Ja nigdy nie mogę zrzucić na wadze, a próbowałem już wszystkiego, różnych ćwiczeń, biegania, siłowni, diet, byłem nawet u dietetyka żeby zrobił mi jadłospis i to wszystko na nic. Nie schudnę więcej niż 2, może 3 kilo, co z moją wagą to naprawdę niewiele. Nie wiem już co mam robić, myślę o jakiejś operacji zmniejszenie żołądka czy coś

Comments are closed.