Czy jest możliwe skuteczne i trwałe wyleczenie zaburzenia osobowości typu bordeline?

Poradniki

Nowe integracyjne podejście psychoterapeutyczne, okazuje się skuteczną metodą leczenia zaburzenia osobowości typu bordeline. Pacjenci cierpiący na to zaburzenie mają poważne problemy prawie w każdej sferze życia.

Do tej pory zagadnienie związane z leczeniem zaburzenia osobowości typu bordeline, było traktowane jako nieuleczalne, lub wymagające bardzo długiego okresu leczenia. Również wśród specjalistów zajmujących się psychoterapią, prowadzenie pacjentów u których zdiagnozowano ten rodzaj zaburzenia, nie należało do szczególnie lubianych – czynności terapeutycznych. Działo się tak z wielu powodów. Jednym z nich była niewystarczająca wiedza na ten temat, która nie dotyczyła tylko wiedzy teoretycznej, ale również praktycznej – niezbędnej do wprowadzenia odpowiednich narzędzi i technik terapeutycznych. To czego nam brakowało, to dostęp do wielu badań na grupach osób z tym zaburzeniem, oraz wyników jakie w związku z tym powstawały.

Drugim istotnym powodem, który w pewien sposób blokował rozwój odpowiednich metod leczenia, był brak umiejętności diagnozowania tych zaburzeń. Powstawało coś w rodzaju zamkniętego koła, które rozpoczynało się od niepoprawnej diagnozy, poprzez wybór niewłaściwej metody leczenia, a skończywszy na braku oczekiwanych efektów i w efekcie do zmiany psychoterapeuty. Pacjenci z tą przypadłością byli uważani za wyjątkowo trudnych. Uważano nawet, że terapia nie przyniesie żadnych efektów, lub w najlepszym przypadku skuteczność leczenia będzie bardzo niska. Jednocześnie okazało się, że istnieją wyjątkowo duże potrzeby tej grupy, w zakresie leczenia i opieki psychoterapeutycznej. Wszystko to było jednak tylko procesem, który dopiero do niedawno wskazał na istotne problemy, oraz doprowadził do ważnych zmian w sposobie prowadzenia psychoterapii. Dobrą informacją jest to, że zaburzenie osobowości typu bordeline jest już całkowicie wyleczalne, oraz co najważniejsze, terapeuci posiadając odpowiednią wiedzę, chętnie przystępują do pracy z pacjentem.

Przeczytaj:  Jak czerpać radość z życia?

W wielu ośrodkach w Europie, przeprowadzono liczne badania, z użyciem różnych technik i oddziaływań mających trwały wpływ na zmiany, w kierunku zdrowia psychicznego pacjenta. W jednym z ośrodków w Holandii wykazano, że zastosowanie terapii schematów doprowadziło do całkowitego wyleczenia połowy pacjentów, a reszta odczuła wyraźną poprawę zdrowia. Okazało się, że terapia schematów jest najbardziej skuteczną metodą, zarówno pod względem ilości przypadków powrotu do zdrowia, jak i chęci do ukończenia terapii. Wcześniej niestety jednym z powodów braku widocznych efektów, była również rezygnacja z terapii, co było widoczne szczególnie w przypadku terapii psychodynamicznej.

To co jest istotne, w prawidłowo prowadzonej terapii to świadomość, że większość osób cierpiących na tego typu zaburzenie, doświadczyła w przeszłości przemocy fizycznej, seksualnej, lub emocjonalnej w okresie dzieciństwa, szczególnie w okresie między piątym, a dwunastym rokiem życia. Rozpoznanie u takich osób skutków przemocy emocjonalnej jest znacznie bardziej utrudnione, niż w przypadku przemocy fizycznej lub seksualnej. Pacjenci z bordeline często nie przyznają się do takich wspomnień i ukrywają je z powodu lojalności wobec swoich bliskich, lub po prostu nie zdają sobie nawet sprawy, jak powinno wyglądać normalne dzieciństwo. Traumatyczne wspomnienia, oraz powstałe w wyniku tego niemożliwe do rozwiązania wewnętrzne konflikty, które są związane z jednoczesnym kojarzeniem rodzica jako bezpieczna oaza i zagrożenie, doprowadza do rozwoju zaburzenia osobowości bordeline. Osoby zmagają się wówczas z wieloma skomplikowanymi problemami, a ich zachowanie staje się na tyle nieobliczalne, że prowadzi do utraty więzi z rodziną i przyjaciółmi. Można więc powiedzieć, że to nie tylko pacjenci cierpią, ale również ich rodziny. Czasem staje się to tak trudne, że prowadzi to do całkowitego poddania się takich osób, a w efekcie nawet do samobójstwa. Jest to zatem bardzo wymagająca i męcząca terapia dla wszystkich specjalistów, jednak dzięki nowoczesnym metodom, a szczególnie terapii schematów, możliwa jest pomoc pacjentom usunąć wcześniej powstałe schematy dysfunkcyjne i prowadzić o wiele bardziej zdrowsze życie.

2 thoughts on “Czy jest możliwe skuteczne i trwałe wyleczenie zaburzenia osobowości typu bordeline?

  1. Nigdy wcześniej nie słyszałam o zaburzeniu Bordeline. artykuł mnie bardzo zainteresował i zaintrygował. Jak dobrze, że to zaburzenie można całkowicie wyleczyć i zapomnieć o nim raz na zawsze

  2. Dobrze, że istnieją nowoczesne metody leczenia takich chorób. Niestety dolegliwości psychiczne należą do tych, które najtrudniej prawidłowo zdiagnozować. Od odpowiednio dobranej terapii zależy szansa na wyleczenie pacjenta.

Comments are closed.