Czy możliwe jest skuteczne bezoperacyjne leczenie przepukliny krążka międzykręgowego?

Poradniki

Coraz częściej odnotowuje się poważne schorzenia wynikające z niekorzystnych dla organizmu warunków pracy. Aby nie dopuścić do poważnych uszkodzeń naszego kręgosłupa, konieczne staje się zatrzymanie tego procesu poprzez właściwą terapię i rehabilitację.

 

Przepuklina kręgosłupa może być szczególnie niebezpieczna, ze względu na swoje umiejscowienie i wielkość. Bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia człowieka, są przepukliny znajdujące się w pobliżu rdzenia kręgowego, lub bezpośrednio uciskające jego korzenie. W tym przypadku, konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie operacji. Można to stwierdzić za pomocą rezonansu magnetycznego, dzięki któremu określimy dokładną lokalizację przepukliny i jej charakter występowania. Te które rzeczywiście wymagają natychmiastowej operacji, powodują wiele zakłóceń w funkcjonowaniu innych ważnych organów, które nie można usunąć poprzez oddziaływanie środkami farmakologicznymi.

Istotą problemu jest zaburzenie krążenia krwi, w obszarze mięśni i dysków międzykręgowych – podtrzymujących nasz kręgosłup. Wówczas do mięśni, oraz zakończeń nerwowych nie jest dostarczana wystarczająca ilość składników odżywczych. Włókna mięśniowe zostają nadmiernie przeciążone, a powstający obrzęk blokuje ich powrót do sprawności. Kręgosłup nie jest wystarczająco podtrzymywany i nawet małe obciążenia mogą wywołać, poważne komplikacje zdrowotne. Szczególna ostrożność jest zalecana w przypadku wystąpienia przepukliny krążka międzykręgowego, gdzie problemem może być nawet przejazd samochodem, lub innym środkiem transportu. Konieczne wówczas staje się usztywnienie kręgosłupa poprzez specjalny gorset lędźwiowy, a najlepszym rozwiązaniem byłoby wezwanie specjalisty do domu.

Przeczytaj:  Skutki nadużyć substancji narkotyzujących

 

Problem w leczeniu tego schorzenia jest taki, że osoba chora nie jest w stanie wystarczająco się rozluźnić, a wykonanie klasycznego masażu, może być bardzo niebezpieczne. Nawet nieznaczny ruch może spowodować dalsze uszkodzenia tkanek chorobowych, co w rezultacie, po kilku godzinach, doprowadzi do powiększenia obrzęku. Większość jednak przypadków, nie wymaga operacji. Najważniejsze jest aby podczas rehabilitacji, pomóc organizmowi pozbyć się obrzęku i jak najszybciej przywrócić sprawne funkcjonowanie mięśni. Niestety stosowanie przez długi czas wszelakich leków przeciwbólowych, oraz zapobiegających powstawaniu obrzęków, może wywołać niekorzystne dla organizmu efekty uboczne (uszkodzenie wątroby lub nerek). Dlatego w większości przypadków zalecana jest terapia niefarmakologiczna przy pomocy specjalistycznych urządzeń medycznych, wykorzystujących np. zjawisko forowania. Wzmocnienie i przywrócenie sprawności mięśni podtrzymujących kręgosłup odbywa się wówczas, przy pomocy tak zwanego mikromasażu na poziomie komórkowym, w którym wykorzystane są naturalne i sprzyjające procesom limfatycznym – mikrowibracje dźwiękowe.

Praktyka stosowania tej metody sięga już ponad 20 lat i umożliwia przeprowadzenie zabiegu w warunkach domowych, kilka razy na dobę. Podstawową zasadą jaką należy się kierować podczas wykonywania takich zabiegów, jest fonowanie nie tylko miejsc występowania przepukliny i mięśni, ale również okolice wątroby i nerek, które biorą czynny udział w oczyszczaniu krwi i prawidłowym funkcjonowaniu układu limfatycznego. Skuteczność tych terapii została potwierdzona w wielu badaniach naukowych, między innymi w schorzeniach części lędźwiowej kręgosłupa pracowników wykonujących pracę biurową, oraz kierowców zawodowych. Warto również wspomnieć o przypadku kiedy dochodzi jednak do operacji kręgosłupa, która ma uratować rdzeń kręgowy, a nie przyśpieszyć rehabilitację. Wówczas w okresie pooperacyjnym zaleca się również zabiegi fonowania, które znacząco przyśpieszą proces rehabilitacji – osłabionych mięśni.

2 thoughts on “Czy możliwe jest skuteczne bezoperacyjne leczenie przepukliny krążka międzykręgowego?

  1. Ciekawy artykuł. Myślałam, że bez operacji nie da się tego wyleczyć, a tu proszę. Artykuł mnie zaskoczył i nie spodziewałam się, że ta choroba może spotkać każdego z nas

  2. Rewelacyjne informacje. Nie wiedziałam wcześniej, że istnieją bezoperacyjne metody leczenia przepukliny krążka międzykręgowego. Mój partner na nią cierpi i od jakiegoś czasu mamy dylemat, czy ma się poddać operacji, czy też nie. Fonowanie jest świetną alternatywą.

Comments are closed.