Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla zdrowia? Jak działa?

Informacje

Wielu pacjentów słysząc niekiedy budzące grozę nazwy zabiegów medycznych i badań diagnostycznych, w obawie przed poddaniem się procedurze, przekłada ten obowiązek na bliżej nieokreślony czas w przyszłości. Lekarze specjaliści zgadzają się ze sobą, że takie podejście jest szkodliwe i niekorzystnie wpływa na dobro i zdrowie pacjentów. Aby budować w pacjentach zaufanie do lekarzy i zachęcić ich do regularnego badania się, medycy stawiają na edukację. Gdy pacjent wie czego może się spodziewać podczas zdanego zabiegu lub badania, chętniej się mu podda. Dzisiaj i my wyjaśnimy czym jest jedno z najczęściej wykonywanych badań z zakresu diagnostyki obrazowej – rezonans magnetyczny. Przekonaj się, że rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym i całkowicie nieszkodliwym dla zdrowia. Sprawdź co można zbadać dzięki rezonansowi magnetycznemu i jak przebiega cała procedura. Czytaj dalej! 

Rezonans magnetyczny – co pozwala zbadać? 

Rezonans magnetyczny, to wbrew skomplikowanej nazwie, całkowicie nieinwazyjne, nieszkodliwe i bezpieczne dla zdrowia badanie, dzięki któremu możliwa jest wnikliwa ocena stanu zdrowia wszystkich narządów wewnętrznych oraz tkanek w obrębie organizmu pacjenta. Dzięki precyzyjności rezonansu magnetycznego możliwe jest wykrycie na czas licznych chorób, w tym zmian nowotworowych czy zmian w układzie nerwowym. Dzięki wszechstronności rezonansu magnetycznego, badaniu można poddać bardzo wiele obszarów ciała.

Przeczytaj:  Nowe przepisy w karetkach, czyli co może podać ratownik pacjentowi. Nowy przepis już w tym miesiącu.

Do badań najczęściej wykonywanych w ramach rezonansu magnetycznego zaliczamy: angiografię i cholangiografię, rezonans magnetyczny różnych odcinków kręgosłupa: lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, a także rezonans głowy czy jamy brzusznej. To jednak nie wszystko! Rezonans magnetyczny pozwala na ocenę funkcjonowania kości i stawów obu kończyn – górnej i dolnej, oraz badania szyi, przysadki, piersi, oraz twarzoczaszki, ze wskazaniem na oczodoły czy zatoki. Popularnym badaniem jest również tzw. Whole Body Scan, czyli badanie podczas którego skanuje się całe ciało, w poszukiwaniu zmian chorobowych.

Jaki przebieg ma rezonans magnetyczny? 

Aby móc poddać się rezonansowi magnetycznemu należy wcześniej zarejestrować się w wybranej placówce diagnostyki obrazowej i umówić się na konkretny termin badania. Samo badanie nie trwa bardzo długo, bo od 20 do 60 minut, jednak należy pojawić się w placówce wcześniej, na około 10 minut przed planowaną godziną wizyty. Przebieg rezonansu magnetycznego jest bezbolesny i nieszkodliwy dla zdrowia. 

Jeżeli wykonujesz badanie na Narodowy Fundusz Zdrowia, podczas rejestracji wraz z innymi dokumentami należy przedstawić skierowanie na badanie. Następnie, po udaniu się do pokoju przygotowawczego, nie ma konieczności rozebrania się do badania, jednak należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz i zdjąć z siebie wszelkie metalowe elementy, takie jak biżuteria czy urządzenia elektroniczne. Aparatura do rezonansu magnetycznego generuje wysoki poziom hałasu, dlatego należy się na to uprzednio przygotować. Podczas badania należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji. 

Przeczytaj:  Smog atakuje cały kraj – Polacy powoli duszą się w pyle! Znacznie przekroczone normy jakości powietrza

Jeżeli szukasz najlepszej placówki diagnostyki obrazowej, w której bez większego problemu, bez długich kolejek i w przystępnej cenie wykonasz rezonans magnetyczny, koniecznie udaj się do specjalistów w tej dziedzinie – Tomma: http://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny. Zaufaj wykwalifikowanej kadrze z wieloletnim doświadczeniem, która w bezbolesny i nieszkodliwy dla zdrowia sposób przeprowadzi dla Ciebie rezonans magnetyczny. Nie musisz już dłużej szukać innego rezonansu magnetycznego w dowolnym mieście w całej Polsce. Placówki Tomma znajdują się w każdym większym polskim mieście, co stwarza dogodny dojazd do nich, niezależnie od tego gdzie mieszkasz. Przekonaj się, że badanie rezonansem magnetycznym wykonane w jednej z placówek Tomma okaże się dla Ciebie najlepszym wyborem. W Tomma dobro pacjenta i troska o jego zdrowie zawsze stoją na pierwszym miejscu. Przyjdź na badanie i przekonaj się sam! Nie odkładaj terminu swojej wizyty na później! 

undefined