Ćwiczenia i dieta, to podstawa, aby osiągnąć naprawdę wspaniałą sylwetkę i cieszyć się nią długi czas.

Poradniki

Każdego roku, gdy nadchodzą święta, nasze ciało nawiedza dodatkowa fala tłuszczyku. Warto wiedzieć, jak się go pozbyć i co zrobić, aby więcej nas już nie nawiedzał.

Gdy powoli zbliżamy się do lata, nachodzi nas myśl, że przydałoby się zgubić nieco ciałka. Kilka kilogramów mniej, może znacznie poprawić wygląd i samopoczucie, a z pokazaniem się na plaży w skąpym stroju kąpielowym nie będzie wcale problemu.

Od czego zacząć odchudzanie?

Na początku warto ustanowić sobie jakiś cel. Cel, który jest oczywiście możliwy do osiągnięcia, a także taki, który nie będzie narażał zdrowie na żadne uszczerbki i nie oznacza wcale żadnej głodówki i wykańczających ćwiczeń. Odchudzanie powinno być zaplanowane w taki sposób, aby po pierwszym kryzysowym okresie, wszystko odbywało się z przyjemnością. Gdy już cel został postawiony, to można przejść do planowania. Należy dobrze rozplanować sobie, jak będzie wyglądała cała dieta, jakie mają być efekty, po jakim czasie i na czym mniej więcej będzie ona polegała. Ma być to taki ogólny plan, którego po prostu będzie łatwo się trzymać. Szczegółowe plany dotyczące ćwiczeń i diety, warto zrobić sobie po konsultacji z jakimś trenerem i dietetykiem lub osobą, która się na tym zna i wiemy, że nam nie zaszkodzi.

Teraz należy jakoś się do walki o swoją wagę zmotywować. Nie powinien to być żaden błahy powód, lecz coś, co będzie nas wspierało każdego dnia i co będzie sprawiało, że gdy tylko sobie o tym przypomnimy, to nabierzemy sił do walki. Motywacja powinna wynikać z nas samych i powinno być to coś przyjemnego, co będzie pozytywne dla osoby się odchudzającej. Nie powinny to być żadne negatywne komentarze, czy zachęty do odchudzania, które padły ze strony rodziny, przyjaciół, czy innych osób. Ponieważ nie będzie to bardzo silna motywacja, lecz robienie czegoś, byleby się inni od nas odczepili. Sami musimy zapragnąć tego, by schudnąć. Jeśli żadna chęć do odchudzania nie będzie w nas drzemała, to nie będzie z tego żadnych efektów.

Taka motywacja powinna towarzyszyć nam w trakcie całego okresu odchudzania, czyli nie ma być to nic takiego, co wystarczy nam tylko na start, lecz coś, co nawet będzie nas motywowało, po osiągnięciu celu.

Warto posłuchać kilku porad od specjalistów

Zanim podejdziemy do odchudzania, warto przygotować się do tego odpowiednio. Na samym początku można zasięgnąć nieco wiedzy od specjalistów, którzy pomogą ułożyć plan diety i treningów, a także powiedzą co robić i jak robić. Odchudzanie wbrew pozorom nie jest takie proste, ponieważ trzeba poznać kilka zasad, których trzeba się trzymać. Zasady dotyczące odżywiania się zostaną przedstawione przez dietetyka i warto wydać pewną sumę po to, aby zyskać fachową wiedzę. Oczywiście można wiele rad i nawet planów diety znaleźć w Internecie, lecz nie zawsze to będzie bezpieczne i nie zawsze zdrowe. Jeśli chodzi o treningi, to bardzo ważne jest, by wiedzieć jakie ćwiczenia wykonywać i jak wykonywać, ponieważ źle dobrane ćwiczenia i źle wykonywane, mogą przysporzyć kłopotów, w postaci różnych urazów.

Dieta na odchudzanie

Zanim przystąpimy do diety, czy inaczej mówiąc, zmiany nawyków żywieniowych, powinniśmy wiedzieć, jak dotychczas wyglądało nasze odżywianie się, a także wszystko skrupulatnie zaplanować. Pierwszym krokiem, będzie więc przez około 3 dni, dokładnie zapisywanie, co, kiedy, ile zjedliśmy, a także ważne jest to, jak się czuliśmy przed posiłkiem i po posiłku. Takie informacje pozwolą nam na określenie, jak wyglądały dotychczas nasze posiłki, ile miały kalorii, co musimy w nich zmienić, co należy bezwzględnie wyeliminować, a także, czy mogły nas one nasycić.

Przeczytaj:  Idealna sylwetka nie jest wcale taka trudna do wypracowania, trzeba jednak tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Po rozpisaniu sobie takich informacji należy samodzielnie rozplanować sobie wszystko lub też skorzystać z pomocy dietetyka. Teraz nadchodzi właśnie moment, w którym można dowiedzieć się, na co możemy sobie pozwolić, co powinniśmy jeść, a czego należy się wystrzegać.

Zasada, której należy się trzymać, to 5 posiłków dziennie. Dzięki temu będziemy jedli mniejsze posiłki, ale częściej, co pozwoli na opanowanie naszego organizmu, między innymi pod względem zapotrzebowania na energię. Jeśli jemy tylko dwa posiłki dziennie, czy pozbawiamy się śniadania, nasz organizm czuje, jakby musiał robić zapasy energii, ponieważ nie dostarczamy mu regularnie posiłków i musi on nam zapewnić siły na aktywność. W ten sposób naturalnie odkłada się w ciele tłuszcz, którego ostatecznie i tak nie spalamy. Spożywanie większej ilości posiłków, lecz regularnie i w równych odstępach czasu, pozwala organizmowi na przeznaczanie całej energii na te potrzeby, które występują aktualnie, dzięki czemu też nie będzie on odkładał energii w postaci tłuszczu w ciele.

Zanim przejdziemy do tego, z czego te posiłki powinny się składać, musimy dowiedzieć się, co możemy jeść, a czego unikać i co może mieć negatywny wpływ na nasze odchudzanie. Najpierw może zacznijmy od tego, czego nie powinniśmy jeść. Musimy więc wystrzegać się:

• Cukrów,
• Pieczywa białego,
• Tłustych serów,
• Produktów z cukrem na pierwszym miejscu na liście składników,
• Słodyczy,
• Napoje słodzone, tzw. kolorowe,
• Smażone jedzenie,
• Ziemniaków,
• Makaronów,
• Alkoholu,
• Itd.

To jest lista produktów i składników produktów, których należy za wszelką cenę się wystrzegać, ponieważ najszybciej doprowadzą nas do stanu sprzed odchudzania, czy też nawet pogorszą nasz stan. Unikanie tego rodzaju produktów nie jest wcale takie ciężkie, wystarczy tylko dokładnie sprawdzać, z czego składają się dane produkty, a także stosować zdrowe zamienniki, których nie brakuje. Niektórym zdrowe jedzenie kojarzy się z tym niedobrym, lecz wcale tak nie jest. Wszystko zależy od tego, co jest, z czego przygotowane.

Teraz przejdziemy do tego, co możemy jeść i co warto jeść na diecie. Niektóre produkty są dozwolone, jednak też w ograniczonych ilościach. Tak naprawdę moglibyśmy pozwolić sobie normalnie na wiele rzeczy, byleby nie przesadzać z ilością. Niestety przez pierwsze miesiące diety lepiej jest uważać z różnymi produktami i ograniczyć obie ich ilość. Spośród produktów, które warto jeść na diecie, a także składników, w które dieta powinna być bogata, na pewno można wymienić:

• Białko,
• Świeże soki owocowe (najlepiej takie robione przez nas, świetnie nadadzą się na deser),
• Otręby, kiełki zbożowe,
• Ryby,
• Ciemny ryż i kasze,
• Ciemny makaron,
• Chleb pełnoziarnisty,
• Niskotłuszczowe mleko,
• Ostre potrawy i przyprawy,
• Świeże warzywa.

Dieta, która będzie się składała z wyżej wymienionych składników, będzie już skuteczna i przy stosowaniu jej, można zauważyć pewne efekty. Nie trzeba jednak ograniczać się tylko do wyżej wymienionych produktów. Można pozwalać sobie na wszystko, co jest zdrowe i także można dopytać się, jakie produkty jeść, u dietetyka. Pilnowanie się z jedzeniem i spożywanie odpowiedniej ilości kalorii, to klucz do tego, by zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli jednak to nadal nie daje większych zmian, to warto nieco bardziej ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Każdy dzień z dietą to krok ku lepszemu samopoczuciu i dla lepszej sylwetki. Warto także pamiętać, że zdrowsze jedzenie i mniej przetworzone, to jedzenie, które lepiej jest przyswajane przez organizm i lepiej dzięki niemu się czujemy na co dzień.

Przeczytaj:  Figura po ciąży

Pora na ćwiczenia na odchudzanie

Gdy mamy nawet lekką nadwagę, ciężko jest nam zacząć jakiekolwiek ćwiczenia, ponieważ bardzo szybko się męczymy, przez co także bardzo szybko się zniechęcamy. Ważny jest jednak jakikolwiek ruch, szczególnie gdy mamy siedzącą pracę. Powinniśmy dbać o to, by wyjść, chociaż na półgodzinny spacer, który już pobudzi nasze ciało do spalania tkanki tłuszczowej, a także usprawni trawienie i można nawet liczyć na poprawę przemiany materii.

Osoby, które jednak zdecydują się na jakikolwiek ruch, mogą na przykład jeździć na rowerze, czy nawet truchtem przebiec kilka kilometrów i wrócić do domu. Taka dawka ruchu, trzy rady w tygodniu, to już bardzo dużo dla naszego organizmu i nie dosyć, że będziemy pozbywali się nadmiaru tkanki tłuszczowej, to jeszcze zbudujemy masę mięśniową i poprawimy swoją kondycję.
Dla tych, którzy są bardziej zdeterminowani i wytrwali, bardzo dobrze mogą okazać się ćwiczenia na siłowni, czy fitness, różnego rodzaju kluby taneczne itd. Ważne jest, aby trenować, to co się lubi i to, co jest najbliższe naszym zainteresowaniom. W taki sposób ćwiczenia będą o wiele przyjemniejsze, niż byłoby to, gdybyśmy się do nich zmuszali.

Pilnuj planu odchudzania

Bardzo ważne jest to, aby pilnować swoich postanowień i się nie poddawać. Aby dodatkowo się motywować, można przykładowo porównywać swoje efekty, które osiągnęło się przez kilka miesięcy. W ten sposób, patrząc na przykład na zdjęcia, widzimy, ile dają nam ćwiczenia i dieta i że warto to wszystko kontynuować. Nieraz jednak niektórym to nie wystarcza, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie okres załamania. Dlatego warto do odchudzania przystąpić z kimś znajomym. Jeśli postawi się cel sobie wspólnie z kimś, to można siebie wzajemnie motywować i podnosić na duchu, gdy przechodzi ochota do utrzymywania świetnej sylwetki.
Trzymanie się planu przez kilka miesięcy, pozwoli na osiągnięcie naprawdę dobrych efektów, którymi następnie można się chwalić, na przykład przebywając na plaży. Potem wystarczy już tylko trzymać się wagi i sylwetki, którą się osiągnęło i nie zaprzepaścić tylu miesięcy pracy.

Jeśli ktoś skrupulatnie trzyma się planu, który sobie wyznaczył, to wcale nie musi cały czas postępować według danych reguł. Można czasem pozwolić sobie na pewne odstępstwa i nagrody, za trzymanie się planu. Może to być przykładowo kawałek ciasta raz w tygodniu, czy jedna pizza ze znajomymi raz w miesiącu. Ważne jednak, by nie przekraczać granic i by nie przesadzić. Wszystko należy spożywać z umiarem, a wtedy można pozwalać sobie na nieco słodkości i inne przyjemności.

4 thoughts on “Ćwiczenia i dieta, to podstawa, aby osiągnąć naprawdę wspaniałą sylwetkę i cieszyć się nią długi czas.

  1. Ja schudłam bardzo dużo.Z pomocą dietetyka oczywiście.Ale musiałam działać według planu,tak jak pisze w artykule.Dieta,ćwiczenia,silna wola i wszystko da się osiągnąć.Trzeba tylko mocno chcieć i wierzyć że się uda osiągnąć zalożony cel.

  2. Można uzyskać odpowiednią wagę dzięki systematycznym ćwiczeniom i odpowiedniej diecie. Jest to trochę rygorystyczne podejście do swojego trybu życia, ale inaczej nie osiągnie się pożądanego efektu.

  3. ruch to podstawa, zdecydowanie polecam jazdę na rowerze oraz jogging. ważne jest także nie objadanie się i nie zapychanie swojego brzucha pustymi kaloriami typu słodycze czy fast food

  4. Z tym makaronem i ziemniakami nie byłabym aż taka „wystrzegająca” 🙂 Zwłaszcza, jeśli jest on wyprodukowany z mąki pełnoziarnistej. Jeśli jest on elementem doraźnym i przy stałej aktywności fizycznej, to nam nie zaszkodzi. Takie węglowodany potrafią być pomocne po wysiłku na siłowni 🙂

Comments are closed.