Idealna sylwetka nie jest wcale taka trudna do wypracowania, trzeba jednak tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Poradniki

Ćwiczenia i dieta, to podstawa w pracy nad idealną sylwetką. Dlatego warto poznać podstawy, które mogą poprowadzić do wybranego celu, czyli super figury.

Na lato, zawsze staramy się mieć świetną figurę. Jesienią i zimą jednak o tym już zapominamy i szybko zdobywamy kolejne zbędne kilogramy. Mniej więcej zaraz po sylwestrze orientujemy się, że tym razem trochę przesadziliśmy z jedzeniem i pora wrócić do świetnej formy. Jednak tym razem trzeba trochę nad sobą popracować, aby schudnąć. Co więc robić, aby wrócić do czasów świetnej wagi?

Przede wszystkim silna wola i motywacja!

Na pierwszym miejscu musi być oczywiście świadomość tego, że nie czujemy się dobrze w swoim ciele i przydałoby nam się troszkę schudnąć. Ważne jest, aby ta inicjatywa wyszła od nas i abyśmy to właśnie my byli tego świadomi. Wtedy jesteśmy najlepiej zmotywowani do pracy, ponieważ to my sami decydujemy o tym, że chcemy się zmienić.

Niektórzy chcą schudnąć tylko dlatego, że tak mówi im rodzina, mówią przyjaciele i w różnych miejscach słyszą niemiłe komentarze na temat swojej wagi. Wtedy całe to odchudzanie staje się nieprzyjemne i kojarzy się z czymś złym, kojarzy się z tymi wszystkimi ludźmi, którzy wcześniej wypominali tę lekką nadwagę. Jeśli ktoś chce naprawdę schudnąć, to nie może się przejmować takimi komentarzami, musi wziąć się sam za siebie i samemu zadecydować o tym, czy to już czas na zmiany, czy jeszcze czuje się dobrze w swoim ciele i ono wcale nie przeszkadza.

Najważniejszy jest pierwszy krok. Jeśli już jest postanowienie, że pora schudnąć, to trzeba wykorzystać całą energię i chęć, by rozpocząć odchudzanie, ponieważ jeśli przez dłuższy czas skończy się tylko na planowaniu, to z odchudzania nici. Jeśli już jest postanowienie, to teraz czas postawić sobie cel i wyznaczyć sobie jakieś motywacje. Motywacją może być wszystko, czyli lepsze samopoczucie, lepsza sylwetka, ponowne wejście w sukienkę sprzed kilku lat, czy po prostu zgubienie brzuszka. Ważne jest, by to była bardzo silna motywacja, to znaczy taka, która za każdym razem, gdy się o niej pomyśli, to dodawała nowych sił do walk. Tę motywację można połączyć z postawionym sobie celem. Wyznaczanie celów jest bardzo ważne, ponieważ wtedy mamy coś, do czego możemy dążyć. Cel powinien być postawiony w taki sposób, aby był mierzalny, osiągalny, określony w czasie i prosty. To znaczy, może to być właśnie coś takiego jak: „Do lata schudnę 10 kg, aby zmieścić się w swoją ulubioną sukienkę sprzed lat”. Kartkę z takim napisem i swoim dawnym zdjęciem z sukienką wystarczy powiesić w kilku miejscach w domu i już jest wspaniała motywacja do tego, by walczyć. Teraz tylko należy się pilnować i ciągle pragnąć tego celu.

Ten słomiany zapał…

Jak to bywa w przypadku stawiania sobie wielu celów, bardzo dużo osób pozostaje tylko na etapie planowania. To znaczy, na początku mają zapał do pracy i siły, którymi mogliby się dzielić ze wszystkimi ludźmi wokół i mogliby więc być przykładem, jak powinno się podchodzić do osiągania czegoś. Jednak po pewnym czasie przechodzi ta pierwsza burza emocji i stwierdza się, że to jest za trudne i życie z tymi kilkoma kilogramami więcej było łatwiejsze, bo nie trzeba było się niczym przejmować. Już się nie zauważa tego wszystkiego, co można osiągnąć poprzez zrzucenie zbędnych kilogramów. Takie myślenie jest bardzo złe i trzeba się pilnować, aby jemu nie ulec. Jeśli ktoś stawia sobie cel, to musi do niego dążyć i się nie poddawać. Po to jest też właśnie wyznaczanie motywacji, aby ona pomagała dążyć do celu.

Przeczytaj:  Dlaczego powinniśmy wspierać układ odpornościowy?

Jak się odżywiać?

Niektórzy podają, że odchudzanie się, składa siew 80% z diety i z 20% z ćwiczeń. Chyba coś w tym jest, bo jeśli właśnie jedzenie doprowadziło nas do nadwagi i tak złego stanu, to i poprzez głównie jedzenie, powinno się znaleźć drogę powrotną. Jednak najlepiej jest łączyć ze sobą ćwiczenia i dietę i wtedy można osiągnąć najlepsze efekty.

Skąd mamy jednak wiedzieć, jak się odżywiać? Wystarczy przeznaczyć kilka dni na to, aby trochę poznać się na temacie i zacząć działać. To wcale nie jest nic trudnego. Na początku warto dokładnie przyjrzeć się temu, jak wyglądało dotychczasowe odżywianie. To znaczy, przez kilka dni należy dokładnie i skrupulatnie zapisywać wszystko, co się zje, dosłownie wszystko, a także czas tego posiłku, uczucie przed i po posiłku, a także jego kaloryczność. W ten sposób można poznać swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i wiadomo jest, od czego wychodzimy i co nas doprowadziło do stanu, w którym aktualnie jesteśmy. Nie warto oszukiwać, ponieważ tak naprawdę, jest to oszukiwanie samego siebie.

Mamy już listę rzeczy, które jedliśmy dotychczas i całą rozpiskę, jak to dotychczas wyglądało. Teraz co z tym zrobić? Można wybrać jedną z dwóch dróg. Po pierwsze i chyba to będzie najlepszy wybór, to znaczy, można udać się do dietetyka. Przy jego pomocy można ułożyć dla siebie idealną dietę, która będzie zdrowa, a także będzie spełniała wymogi kaloryczne naszego ciała. Dzięki profesjonalnemu podejściu będziemy wiedzieli co jeść i w jakich ilościach, a także w jakich odstępach czasu. Regularnie umawiając się na wizyty z dietetykiem, można także na bieżąco zmieniać i urozmaicać swoją dietę, dzięki czemu zdrowe jedzenie nam się nie znudzi i zobaczymy, że może być równie pyszne, co różne niezdrowe przysmaki. Drugą drogą, już nieco bardziej ryzykowną, będzie osobiste stworzenie sobie diety. To znaczy, ze stworzonej listy należy obowiązkowo wykreślić wszelkie fast foody, cukier, czerwone mięso, sól, tłuszcze, kolorowe napoje, tłuste sery, białe pieczywo, makaron i wszystko, co może zwiększyć naszą wagę w sposób dla nas niekorzystny, a także co jest sztuczne, niezdrowe i wielokrotnie przetworzone.

Jeśli już usunęliśmy wszystkie niezdrowe rzeczy, to teraz pora się dowiedzieć, co można jeść i w jakich ilościach? Na początek zaczniemy od napojów. To znaczy, organizm dorosłego człowieka powinien otrzymywać dziennie około 2 litry płynów. Najlepiej byłoby, jeśli byłaby to woda niegazowana, która dobrze oczyszcza organizm z toksyn, a także wspomaga spalanie tłuszczu. Można również pozwolić sobie na różne soki, jednak nie należy przesadzać, ponieważ jeśli będą one zrobione z owoców, to mogą zawierać duże ilości fruktozy która, choć nie jest taka groźna, jak cukry złożone, to i tak może nieco pokrzyżować nasze plany. Dlatego od czasu do czasu można zrobić sobie świeżo wyciskany sok z owoców, jednak bez przesady.

Teraz czas na rozplanowanie sobie posiłków. Warto robić to tak, aby było ich w ciągu dnia więcej, ale były mniejsze. To znaczy, przyjmuje się, że najlepiej jest zjeść 5 posiłków dziennie, lecz mniejszych, niż gdyby miało się zjeść np. 3 posiłki dziennie. I wbrew powszechnemu myśleniu, jeśli jemy raz dziennie, czy np. omijamy śniadania, to wcale nie chudniemy. Jeśli dostarczamy organizmowi kalorie nierównomiernie i w większych ilościach, to on zabezpiecza się na przyszłość i tworzy zapasy energii w postaci tłuszczu. Jednak jeśli dostaje on regularne posiłki, co 2 – 3 godziny, przez cały dzień, to cała energia jest wykorzystywana na bieżące potrzeby, nie ma więc czego odkładać. Powinno się także robić tak, aby pierwszy posiłek był najobfitszy i bogaty w białko i powinno się go zjeść do godziny po pobudce, natomiast ostatni posiłek powinien być zjedzony maksymalnie 2 – 3 godziny przed snem.

Przeczytaj:  Osoby otyłe, otyłość to problem nie jednej osoby, często nie potrafią same sobie pomóc, takie osoby potrzebują pomocy.

W ciągu dnia należy spełnić dzienne zapotrzebowanie organizmu na kalorie i nie należy danej ilości kalorii przekraczać. Dla bezpieczeństwa i usprawnienia odchudzania można zmniejszyć dawkę przyjmowanych kalorii o 100 – 200. Nie należy jednak przesadzać i przechodzić na głodówkę, ponieważ sieje ona spustoszenie w organizmie i nic dobrego nie przyniesie. Posiłki, które spożywane są przez cały dzień, powinny być w jak największym stopniu naturalne i jak najmniej razy przetworzone. Powinny także zawierać duże ilości witamin, minerałów, a także białka, które daje siły do pracy i pomaga budować masę mięśniową. Codzienna dieta może składać się przykładowo z chleba pełnoziarnistego, kaszy, ryżu brązowego, ryb, świeżych owoców i dużej ilości świeżych warzyw, niskotłuszczowego mleka, a także z potraw i przypraw, które z natury są ostre. Wszelkie ostre rzeczy usprawniają proces spalania tkanki tłuszczowej w organizmie.

Czas się poruszać!

Jeśli dieta jest już ustalona i już rozpoczęło się jej stosowanie, to warto wspomóc cały proces odchudzania poprzez ćwiczenia. Treningi, nawet takie małe, powinny odbywać się trzy razy w tygodniu. Pomiędzy nimi powinien być przynajmniej jeden dzień przerwy, który będzie przeznaczony na regenerację mięśni. Regularne ćwiczenia, które będą wykonywane prawidłowo, będą najbardziej skuteczne. Także treningi, które będą na siłowni, czy też to będzie fitness lub tańce, a także biegi, czy jazda rowerowa, będą najefektywniejsze, ponieważ będą angażowały dużą liczbę mięśni i pozwolą na szybsze spalenie nadmiaru tłuszczu.

Jednak nie wszyscy są fanami takich cięższych treningów i po prostu się ich obawiają. Jest obawa, że nie da się rady, że zbyt szybko się męczy i jest to nieefektywne. Tak jednak nie jest, ponieważ każdy kiedyś od czegoś zaczynał i ważne jest, żeby po prostu się ruszać. Jeśli więc ktoś nie chce zdecydować się na prawdziwe treningi lub nawet przyjemną jazdę na rowerze, to powinien każdego dnia chociaż pospacerować. Wystarczą spacery do pracy, czy też szkoły. Mogą być krótkie i w krótszym terminie nie dadzą powalających efektów, jednak na dłuższą metę okażą się skuteczne, a także poprawią kondycję i będą bardzo dobrym przygotowaniem do cięższych treningów, czyli bardziej wymagających.

Prosto do celu

Teraz już wystarczy wykonywać ćwiczenia i pilnować diety tak, aby przynosiła ona efekty. Można w każdym miesiącu porównywać sobie swoje osiągnięcia, co będzie dodatkową mobilizacją i doda sił. Skrupulatne trzymanie się planu, pozwoli na wejście w nawyk, dzięki czemu odchudzanie będzie tak naprawdę odruchowe. Ważne jest jednak, aby po osiągnięciu celu, nie przerywać odchudzania, lecz zmienić dietę i dalej wykonywać ćwiczenia, tak aby zachować wygląd i wagę, bez efektu jo-jo.

 

4 thoughts on “Idealna sylwetka nie jest wcale taka trudna do wypracowania, trzeba jednak tylko wiedzieć, jak to zrobić.

  1. Ja zawsze chciała byc grubsza.I tak zostało do dziś.Wszędzie pisze się jak schudnąć by mieć piękną sylwetkę.Ale co mają zrobić te osoby które są zbyt szczupłe i chciały by przytyć?To też jest problem tylko mało się o tym mówi.

  2. Samozaparcie w uzyskiwaniu wymarzonej sylwetki jest najważniejsze. Przede wszystkim istotny jest zdrowy tryb życia. Czasami niezbędna jest wizyta u dietetyka, który zaproponuje odpowiednie odżywianie.

  3. Sport jest najlepszym rozwiązaniem aby utrzymać idealną sylwetkę. ja osobiście preferują jazdę na rowerze, a zimą jazdę na domowym rowerku stacjonarnym. trzeba być cały czas w ruchu i tyle

  4. Właśnie, ćwiczenia u dieta. Nie da się pominąć jednego z nich. Tylko w parze przynoszą efekty. Najlepiej zaczynać dzień od biegania u dobrego śniadania, nigdy nie wolno nie jeść śniadań, trzeba jeść często a mało, a nie raz a dużo. Wtedy przybieramy na wadze, bo organizm nie radzi sobie z trawieniem tego co zjedliśmy

Comments are closed.