Kilka przydatnych rad dla młodzieży na temat antykoncepcji

Kilka przydatnych rad dla młodzieży na temat antykoncepcji

Ciąża Poradniki
Wśród młodzieży nadal pokutuje wiele mitów na temat antykoncepcji. Wiele osób nadal uważa, że stosunek przerywany czy seks kilka dni po miesiączce skutecznie chroni przed zajściem w niechcianą ciążę. Mimo dostępu do informacji bardzo wiele młodych osób nie wiele wie o swojej fizjologii i skutecznych metodach zapobiegania ciąży.

 

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Wielu młodych ludzi decyduje się na używanie prezerwatyw. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, pod warunkiem że prawidłowo założymy prezerwatywę. Dodatkowo gumki skutecznie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

O czym należy pamiętać stosując prezerwatywy?

Po pierwsze przenigdy nie używajmy dwóch prezerwatyw jednocześnie. Po pierwsze zminimalizujemy doznania naszego partnera praktycznie do zera. Po drugie narażamy się na pęknięcie kondomu, ponieważ w trakcie stosunku jedna prezerwatywa intensywnie trze o drugą. Po drugie dbajmy o odpowiednie przechowywanie prezerwatyw, kupujmy je w sprawdzonych sklepach i aptekach.

Dlaczego lepiej nie kupować prezerwatyw w kiosku?

W takich miejscach prezerwatywy bardzo często leżą na słońcu. Wysoka temperatura może zniszczyć lateks i spowodować pęknięcie kondomu. Ogromnym plusem prezerwatywy jest ich niska cena i powszechna dostępność.

Przeczytaj:  Dieta Dukana

A może metody naturalne…

Te metody antykoncepcji są znane ludzkości od stuleci. Jednak nie jest to najlepszy wybór dla młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoje życie seksualne. Antykoncepcja naturalna wymaga doskonałej znajomości własnego ciała i skrupulatności.” – przypomina ekspert portalu twoja intymnosc Kobieta co rano powinna zmierzyć temperaturę swojego ciała i ją zanotować. Trudno oczekiwać aby nastolatka chciała prowadzić tak skrupulatne notatki. Dodatkowo cykl młodej kobiety bywa bardzo niestabilny, hormony szaleją… Dlatego bardzo łatwo przegapić moment owulacji.

Tabletki antykoncepcyjne dla młodej kobiety

Kilka przydatnych rad dla młodzieży na temat antykoncepcji

 

To jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Jednak lekarze niechętnie przepisują hormony dziewczętom przed szesnastym rokiem życia. Układ podwzgórze–przysadka–jajniki, sterujący cyklem miesięcznym, musi być dojrzały. Młoda kobieta powinna również regularnie miesiączkować od co najmniej roku. Zanim lekarz wystawi receptę powinien przeprowadzić dokładny wywiad medyczny, wykonać wszystkie niezbędne badania, a także zmierzyć ciśnienie krwi.

Bywa, że lekarz odmawia przepisania tabletek antykoncepcyjnych, kierując się klauzulą sumienia. Ginekolog ma takie prawo, jednak powinien wskazać pacjentce lekarza, który nie jest przeciwny antykoncepcji hormonalnej.

Przeczytaj:  Seks po porodzie a komfort kobiety i jej partnera

Aspekt prawny

Należy pamiętać, że w Polsce legalnie seks można uprawiać po ukończeniu przez oboje partnerów piętnastego roku życia. Dziewczyny poniżej szesnastego roku życia musi zgłosić się do ginekologa w towarzystwie rodzica bądź opiekuna prawnego. Co w praktyce oznacza, że szesnastolatka może poprosić swojego ginekologa o receptę na tabletki hormonalne. Jednak ostateczną decyzję podejmują jej rodzice. Po ukończeniu osiemnastego roku życia młoda kobieta może samodzielnie podejmować takie decyzje.