Aparaty na zęby – wszystko, co musisz wiedzieć

Poradniki

Aparaty na zęby są wybawieniem dla wszystkich, którzy posiadają wady zgryzu.

 

Nierówne zęby są najczęściej skutkiem złych nawyków w dzieciństwie i braku leczenia wad w wieku młodzieńczym. Jednak obecne usługi stomatologiczne i ortodontyczne są w stanie wyleczyć nierówny zgryz nawet u osób dorosłych. Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego?

Zalety aparatów na zęby

Najczęstszym powodem, dla którego pacjencji decydują się na założenie aparatu są względy estetyczne – chcą po prostu mieć równy, ładny uśmiech. Nie tylko kwestia wyglądu się liczy – nierówny zgryz powoduje trudności w dokładnym wyszczotkowaniu zębów, przez co są one znacznie bardziej narażone na próchnicę, a także choroby dziąseł. Dodatkowo nieprawidłowy zgryz może znacznie utrudnić jedzenie, ponieważ zęby nie będą w stanie odpowiednio rozdrobnić pożywienia, a niewłaściwe położenie zębów względem siebie powoduje niepotrzebne ocieranie się zębów, przez co wada zgryzu coraz bardziej się pogłębia.

Aparaty ortodontyczne – przeciwwskazania

Niestety, są pewne przeciwwskazania, które wykluczają niektóre osoby z korygowania wady zgryzu aparatem na zęby. Przede wszystkim zakaz zakładania takiego aparatu mają osoby z obniżoną odpornością – na przykład chore na białaczkę. Zaburzenia hormonalne oraz niewyrównana cukrzyca to kolejne przeszkody w noszeniu aparatu. Nie można też zapomnieć o wyleczeniu wszystkich zębów przed założeniem aparatu. W tym celu należy dokonać niezbędnych zabiegów, wyleczyć ewentualne choroby dziąseł oraz przyzębia, a dopiero później założyć aparat ortodontyczny.

Przeczytaj:  Jak zdrowo i przyjemnie uprawiać bieganie po pięćdziesiątce

Rodzaje aparatów na zęby

Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania co do leczenia wady zgryzu aparatem należy przejść do kwestii wyboru najlepszego z dostępnych rodzajów. Ogólny podział wyróżnia dwa typy aparatów. Pierwszym z nich jest aparat ruchomy, czyli wyjmowany. Jego noszenie odbywa się przez około 12-14 godzin na dobę, a czas leczenia wynosi około 2 lat. Aparat stały natomiast jest noszony bez przerwy. Który z nich jest lepszy? To zależy od oczekiwanych efektów oraz stopnia nierówności. Ruchomy aparat częściej stosowany jest u dzieci, natomiast aparat stały ma mocniejsze działanie.

 

1 thought on “Aparaty na zęby – wszystko, co musisz wiedzieć

  1. Bardzo dobry artykuł i merytoryczny, nie każdy wie że są przeciwwskazania na noszenie aparatów ortodontycznych.

Comments are closed.