Dlaczego warto dbać o błonę śluzową nosa

Dlaczego warto dbać o błonę śluzową nosa?

Domowe metody

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym narządem każdego człowieka jest nos, w którym najważniejszą rolę odgrywa jego błona śluzowa. Narażenie śluzówki na działanie szkodliwych czynników, może prowadzić do wielu zaburzeń, które bez wątpienia utrudniają codzienne funkcjonowanie organizmu. Dlaczego warto dbać o prawidłowe funkcjonowanie jamy nosowej? Kiedy jest ona narażona na uszkodzenia? Jak ją pielęgnować? Wyjaśniamy!

 

Śluzówka nosa – co wpływa na jej prawidłowe funkcjonowanie?

Jednym z głównych czynników, który wpływa na odpowiednią pracę nosa jest jego budowa anatomiczna. Zaburzenia wynikające z różnego rodzaju uszkodzeń bądź wad rozwojowych mogą mieć wpływ na działanie całego mechanizmu śluzówki.

Na prawidłową pracę błony śluzowej nosa wpływa również szereg czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Czynniki wewnętrzne są uzależnione od ogólnego stanu zdrowia osoby. Wiążą się między innymi z odpowiednim poziomem nawodnienia organizmu oraz hormonów. Czynniki zewnętrzne związane są z jakością środowiska, a więc z ilością zanieczyszczeń znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

Błona śluzowa nosa – czynniki zagrażające jej prawidłowemu funkcjonowaniu

Na uszkodzenie błony śluzowej nosa ma wpływ wiele alergenów, których pojawienie się nierzadko jest związane z określoną porą roku. W zależności od tego, na co jest uczulony pacjent, przykre dolegliwości pojawiają się w danym miesiącu. W przypadku alergików, niebezpieczny jest szczególnie okres wiosenny, kiedy rośliny zaczynają pylić.

Przeczytaj:  Gdy trądzik nie ustaje, zobacz czy próbowałeś tego.

Z kolei osoby podatne na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych, zazwyczaj najbardziej obawiają się okresu jesienno – zimowego, kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają ich rozwojowi. Nieleczone infekcje górnych dróg oddechowych prowadzą do powstania stanów zapalnych zatok przynosowych, uszu, gardła, krtani, tchawicy czy też oskrzeli.

Nieprawidłowościom w kwestii funkcjonowania śluzówki sprzyja również najbliższe otoczenie, a więc wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza w tym smog, dym tytoniowy oraz alkohol, klimatyzowane pomieszczenia bądź nieodpowiednia wilgotność powietrza. Wszystkie te czynniki prowadzą do wysuszenia błony śluzowej nosa, a w jej efekcie do rozwoju infekcji.

Dlaczego warto dbać o błonę śluzową nosa 2
Dlaczego warto dbać o błonę śluzową nosa 2

Dlaczego należy dbać o błonę śluzową nosa i jak to robić skutecznie?

Troska o prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej nosa, jest działaniem bardzo ważnym dla zdrowia fizycznego oraz dobrego samopoczucia. Uciążliwy katar, który z czasem może się przerodzić w poważniejsze schorzenie jest w stanie skutecznie utrudnić życie. Aby temu zapobiec, warto postawić na profilaktykę oraz prawidłową pielęgnację. Działania te, oparte są na regularnym oczyszczaniu jam nosowych, które polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń. Najskuteczniejszą metodą jest stosowanie izotonicznych roztworu soli morskiej w spray ‘u, które sprzyja utrzymaniu prawidłowej funkcji nosa.

Przeczytaj:  Sposoby na młody wygląd

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Artykuł na temat błony śluzowej i jej roli w organizmie rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości! Sprawdź http://www.rinozine.pl/blog/blona-sluzowa-nosa-i-jej-rola-w-organizmie/