Jedną z branż, które obecnie rozwijają się bardzo szybko jest przemysł farmaceutyczny. Wiąże się to z coraz większym zapotrzebowaniem na leki. Współczesny przemysł farmaceutyczny bazuje w dużej mierze na surowcach chemicznych. Jakie z nich są stosowane najczęściej?
Kwas solny
Jednym z półproduktów, które bardzo często wykorzystuje branża farmaceutyczna jest kwas solny. Jest on zaliczany do chloroalkaliów. Jest on niezbędny do syntezy chemicznej wielu aktywnych składników, które wchodzą w skład leków. W przemyśle farmaceutycznym wykorzystywany jest wyłącznie kwas solny, który jest bardzo czysty. Kwas solny wchodzi między innymi w skład nawilżająco-ochronnych kropli do oczu, tak zwanych sztucznych łez. Jest substancją, która nadaje kroplom właściwe pH, dzięki niemu krople nie podrażniają oczu.
Kwas monochlorooctowy
To kolejny niezwykle ważny półprodukt dla przemysłu farmaceutycznego. Jest on wysoce reaktywny, stąd też wiele procesów, które zachodzą w zakładach przemysłu farmaceutycznego odbywa się przy jego udziale. Kwas monochlorooctowy wykorzystywany jest do produkcji następujących leków: diklofenaku – niesteroidowego leku przeciwzapalnego, witaminy B6, ibuprofenu (również niesteroidowy lek przeciwzapalny) i wielu innych leków.
Chlor
Jest także często wykorzystywany w branży farmaceutycznej. Występuje on w kilku grupach leków. Przy wykorzystaniu chloru produkowane są leki stosowane w leczeniu chorób nowotworowych, nadciśnienia, w leczeniu chorób serca, preparatów moczopędnych, leków psychotropowych. Wchodzi on także w skład wielu suplementów diety między innymi uzupełniających niedobory luteiny i innych witamin oraz składników mineralnych.
Chlorobenzen
Substancja ta występuje również pod nazwą monochlorobenzen. Jest to związek organiczny bardzo wysokiej klasy. W przemyśle farmaceutycznym stosuje się go do produkcji Active Pharmaceutical Ingrediens – czyli aktywnych składników farmaceutycznych. Używany jest do syntezy między innymi: leków na osteoporozę, epilepsję, raka wątroby i tarczycy, witaminy B6 i paracetamolu.
Chemiczne półprodukty spełniające w lekach rolę substancji pomocniczej
W lekach znajdują się nie tylko substancje aktywne o działaniu leczniczym, ale także substancje pomocnicze. Nie mają one działania leczniczego, ale stanowią bardzo ważny składnik większości leków. Do półproduktów używanych w przemyśle farmaceutycznym należą między innymi glikole polietylenowe. Stosowane są one jako rozpuszczalniki, zwiększają także lepkość leków, które mają płynną konsystencję. Znajdziemy je w nowoczesnych opatrunkach, które mają postać sprayu oraz w maściach. Polimery tlenku etylenu mogą wchodzić także w skład wielu dermokosmetyków, syropów i leków w postaci tabletek.
Branża farmaceutyczna jest jednym z największych odbiorców różnych surowców chemicznych. Jakość surowców, których używa przemysł farmaceutyczny musi być bardzo wysoka. Muszą one spełniać wiele bardzo restrykcyjnych norm. To przecież od jakości użytych surowców zależy bezpieczeństwo leku, który trafia do aptek i lecznictwa zamkniętego.
Autorem artykułu jest firma PCC Prodex, która wchodzi w skład grupy PCC, czołowego producenta wysokiej jakości półproduktów dla przemysłu farmaceutycznego.
Hmm, dobrze wiedzieć co tam się znajduje. Pytanie tylko jakie konkretnie działanie mają te środki, czy nie powodują jakiś strasznych skutków ubocznych. Może jest tak, że w jednej kwestii pomagają, a w innej szkodzą…