Czarny rynek leków i suplementów diety kwitnie w Polsce!

Informacje

Czy Ty też skusiłeś się na ofertę oszusta? Tysiące Polaków naraża swoje życie i zdrowie nieświadomie kupując podrobione leki. Gdzie możemy paść ofiarą oszusta?

O tym, że w Polsce czarny rynek wręcz kwitnie nie trzeba nikogo przekonywać. Mentalność naszych rodaków w sprawie chęci zaoszczędzenia pieniędzy powoduje produkcję statek podrobionych produktów. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, w Polsce można znaleźć także podróbki leków, których przyjmowanie może stwarzać realne zagrożenie dla życia i zdrowia.
Według dokonanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu analiz, już jedno na sto opakowań popularnych leków może być podrobione. Proceder podrabiania leków dotyczy zarówno tanich, ogólnodostępnych środków jak i preparatów zwalczających groźne choroby. W ciągu ostatnich 10 lat oszuści najczęściej podrabiali leki dostępne bez recepty. Były to między innymi środki na potencję, łysienie, leki przeciwbólowe, suplementy diety oraz środki na odchudzanie. Zdecydowanie największe zagrożenie dla zdrowia i życia przyniosły podróbki suplementów diety oraz środków na odchudzanie. Skuteczność zapewniały im znajdujące się w ich składzie szkodliwe środki, które w Polsce oraz w wielu krajach Europy objęte są zakazem sprzedaży. Kupujące a następnie zażywające podrobione suplementy osoby uskarżał się na dolegliwości takie jak napadowe bóle głowy, palpitacje serca, złe wyniki krwi czy zawroty głowy. Zanotowano także szereg przypadków, w których przyjmowanie szkodliwych preparatów, pochodzących z czarnego rynku, doprowadziło do trwałych uszkodzeń układu nerwowego, oddechowego, a nawet zgonu.

Przenikanie podrobionych leków do legalnego obrotu wynika z nieszczelności systemu kontroli produkcji i dostaw. Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia, na czarny rynek w Polsce wprowadzane są w obrót także leki stosowane w chorobach nowotworowych, przy leczeniu wirusa HIV i AIDS czy nawet gruźlicy.

Interpol oraz Światowa Organizacja Zdrowia informują, że na całym świecie z powodu zażywania podrobionych leków umiera nawet milion osób rocznie. Zgony powodują niebezpieczne dawki składników aktywnych oraz znajdujące się w podrobione suplementach składniki takie jak wosk do podłogi, cement, gips, trucizny dla gryzoni.

Podrobione leki czy suplementy diety nawet można przede wszystkim w internecie, to właśnie tutaj rozkwita czarny rynek. Oferowane przez oszustów preparaty są dużo tańsze niż ich odpowiedniki znajdujące się w aptece, a przede wszystkim nie wymagają żadnej konsultacji z lekarzem. Jak wynika z przeprowadzonych analiz Polacy często wstydzą się udać do lekarza ze swoim problemem dlatego wolą szukać innego rozwiązania. „Na ratunek” osobom posiadającym wstydliwy problem ruszają wtedy oszuści sprzedający swoje preparaty na portalach aukcyjnych (takich jak Allegro czy Olx) oraz w stworzonych przez siebie aptekach internetowych.

Całkowita skala problemu podrobionych leków, w Polsce nie jest dokładnie znana dlatego, że odpowiednie służby dopiero zaczynają ją badać. Zainteresowanie czarnym rynkiem suplementów oraz leków zaczęło się, gdy odkryta została nielegalna fabryka sterydów działająca pod Bydgoszczą. Skala ogólnoświatowa, na jaką działali zatrzymani wtedy przestępcy, zmusiła polskie służby do zbadania tego procederu.

Aby nie paść ofiarą oszustwa, policja zaleca szczególną ostrożność, przy zamawianiu jakichkolwiek preparatów za pośrednictwem stron internetowych niewiadomego pochodzenia. Przed takim zakupem warto jest skonsultować się z lekarzem, choćby pierwszego kontaktu, aby nie narażać naszego zdrowia i życia na poważny uszczerbek.