Warto dbać o siebie i poznawać tajniki zdrowego i długiego życia.

Poradniki

Dbając o siebie, poprawiamy swoje życie na lepsze. Recepta na długowieczność to coś, co chciałby znaleźć chyba każdy. Prawda jest taka, że każdy nieco może wydłużyć sobie życie, trzeba po prostu wiedzieć, jak o nie dbać i co robić dla własnego zdrowia.

Życie ma się tylko jedno i należy z niego korzystać, jak długo tylko będzie można. Z jednej strony długość życia ludzi wydłuża się, lecz z drugiej, przez styl życia ludzi, towarzyszy im coraz więcej chorób i schorzeń, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a nieraz także doprowadzają do wczesnej śmierci. Jak żyć tak, aby cieszyć się życiem bardzo długo?

Pomyśl o przyszłości

Jesteśmy nastawieni do życia w ten sposób, że myślimy bardzo krótkoterminowo. Planami sięgamy zaledwie kilku lat do przodu i nie myślimy o tym, co może nastąpić za kilkadziesiąt lat, gdy pójdziemy na emeryturę i nie myślimy o sobie w tym przyszłym czasie. Jest to bardzo błędne postępowanie. Ludzie zapatrzeni tylko w teraźniejszość, mogą popełnić wiele błędów, które nawet przypłacą zdrowiem.

Przejmujemy się tym, co nas spotyka teraz, jednak w codziennym życiu zapominamy o tym, co może nas spotkać kiedyś, przez to, w jaki sposób żyjemy. Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że choć nie w każdym aspekcie należy wybiegać z planami do przodu, to jednak czasem warto pomyśleć o sobie w perspektywie długoletniej. Przede wszystkim, jeśli chodzi o nasze zdrowie i szczęście w przyszłości. Może teraz się tym nie przejmujemy, prowadzimy luźny tryb życia lub wręcz przeciwnie, nie mamy po prostu czasu na myślenie o takich rzeczach. Jednak to jak teraz wygląda nasze życie, jest podstawą tego, co będzie kiedyś.

Warto przeanalizować swoje dotychczasowe życie i zmienić coś na lepsze. Jeśli będzie taka potrzeba, to nawet zmienić całego siebie. Nasza codzienność powinna być taka, aby sprawiała nam przyjemność. Musimy czerpać radość z życia, ponieważ jaki jest inny sens życia? Dlaczego każdego dnia mielibyśmy męczyć się w pracy i stresować wszystkim, skoro nie możemy codziennie korzystać z naszego życia? Tak niestety żyje bardzo wiele osób. Stawia ponad wszystko karierę i to, żeby być lepszym od innych, a zapomina o takiej codzienności, z której można czerpać radość.

Pora więc co nieco zmienić. Po pierwsze należy pomyśleć o swojej pracy. Każdego dnia wstajemy po to, aby robić coś przez 8 godzin i fajnie byłoby, aby to sprawiało nam przyjemność. Dlatego, jeśli naprawdę robimy poza pracą coś, co kochamy, to zamieńmy to w naszą pracę, tak abyśmy czerpali z tego przyjemność. Dużo osób męczy się w pracy przez cały dzień, ponieważ mają wrażenie, że nigdzie indziej ich nie przyjmą. Prawda jest taka, że jeśli ktoś zna swoją wartość, to jest w stanie osiągnąć wiele, ponieważ będzie się rozwijał i stanie się atrakcyjny na rynku pracy. Tak właśnie z pracy zrodzi się hobby.

Jeśli już o pracy pomyśleliśmy, to teraz czas pomyśleć o czasie wolnym i tym, co będziemy wtedy robili. Oczywiście nieraz mamy takiego lenia, że wracamy do domu i jedyne czego pragniemy, to usnąć w łóżku. Takie dni też są nam potrzebne. Jednak lepiej, żeby to się nie przerodziło w codzienność, ponieważ świat jest zbyt ciekawy, aby opuszczać go na rzecz drzemki.

Jeśli tylko zaniedbaliśmy relacje z rodziną i przyjaciółmi, to warto je odnowić. Nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie potrzeba porozmawiania z kimś i po prostu spotkania się. Dlatego właśnie relacje między ludzkie powinny być pielęgnowane.

Trzeba także dobrze zagospodarować sobie czas wolny. Ważne jest, abyśmy robili dokładnie to, co lubimy. Każdy więc powinien spełniać swoją pasję, to znaczy jeździć na rowerze, czytać książki, uprawiać sport, oglądać filmy, grać na instrumencie i wszystko, co ktoś jeszcze może sobie tylko wyobrazić.

Przeczytaj:  Czy jest możliwe skuteczne i trwałe wyleczenie zaburzenia osobowości typu bordeline?

Taka zmiana w naszym życiu, gdy przejdziemy z poziomu wyścigu szczurów, do poziomu myślenia o sobie, znacznie wpłynie na poprawę naszego zdrowia psychicznego, które jest bardzo ważne. To właśnie wszystko, co dzieje się każdego dnia, wpływa na naszą psychikę i kształtuje ją. Może to wydawać się dziwne, lecz od naszego umysłu zależy wiele rzeczy, nawet tych związanych z chorobami dotykającymi naszego ciała. Czerpanie więc radości z życia, będzie najlepszym lekarstwem dla naszej duszy.

Smacznie i zdrowo

Odpowiednia dieta, czy może jakby ktoś wolał, nawyki żywieniowe, to bardzo ważna kwestia naszej codzienności. Wspomniane życie w pośpiechu i brak przejmowania się czymkolwiek to również decyzja o spożywaniu śmieciowego jedzenia i nieprzejmowania się tym, jak ono wpływa na nasze zdrowie. Wiele osób nadal nie zwraca uwagi na to, z czego składają się poszczególne produkty i postępując w ten sposób, popełnia poważny błąd.

Małymi kroczkami pracujemy na to, jak będzie wyglądał nasz organizm, jak będzie znosił różne warunki i w jakim będzie kiedyś stanie. Między innymi od tego, jak wygląda nasza codzienna dieta, zależy to, czy kiedyś będziemy mogli się cieszyć zdrowiem, czy może będziemy ciągle rozchorowani i będziemy cierpieli na różne schorzenia. Każdy chyba potrafi zauważyć, że niezdrowe jedzenie mu nie służy, a już spożywanie jedzenia, które jest bogate w witaminy, nie tylko polepsza jego samopoczucie, lecz też kondycję organizmu. Takie małe szczegóły, te zwykłe codzienne posiłki, to one między innymi budują nasze wnętrze i później wpływają na wszystko, co się z nami dzieje. Lepiej jest dbać o siebie i uniknąć tych wszystkich chorób, niż potem męczyć się chodząc do lekarzy i tracąc majątek na leki.

Od czego możemy zacząć? Chyba nie jest tak łatwo wziąć się nam za zmiany w naszej diecie, jeśli na co dzień jej nie kontrolujemy i nie wiemy tak naprawdę, co jest zdrowe, a czego lepiej unikać. Osoby, które tego pilnują, mogą być bardzo zadowolone z tego faktu i tak naprawdę są na dobrej drodze, do szczęśliwego i długiego życia. Jednak jeśli ktoś się na tym nie zna, to nie ma co się załamywać, ponieważ zawsze da się coś zrobić. Na samym początku warto nieco siebie poobserwować. Najlepiej jest chodzić z kartką i długopisem przy sobie i zapisywać dosłownie wszystko, co będziemy jedli i pili, a także ile to ma mniej więcej kalorii, jak się czuliśmy przed i po jedzeniu, a także ile posiłków dziennie jemy. W czasie tych kilku dni robienia notatek możemy już postarać się o zdobycie, chociaż podstawowej wiedzy na temat wyżywienia. Z takimi podstawami warto iść do specjalisty, który profesjonalnie odpowie nam na nasze pytania i pomoże nam wyrzucić z naszego jadłospisu wszystko, co może nam szkodzić i zamieni to na coś zdrowego i pożywnego. Doradzi także, co jeść i w jakich ilościach, a także, na co powinniśmy uważać i czego unikać.
Dietetyk jednak może sobie mówić, ale my i tak zrobimy swoje. Trzeba więc zmienić takie myślenie i po prostu znaleźć sobie motywacje, żeby zacząć każdego dnia odżywiać się zdrowo.

Jednak jeśli nie udaliśmy się do dietetyka, to warto wiedzieć, czego przede wszystkim powinniśmy unikać i co nigdy nie powinno znaleźć się w naszych posiłkach.

Przede wszystkim na pierwszym miejscu warto postawić między innymi cukier i tłuszcze. Cukier to biały zabójca, który do niczego się nie przydaje, prócz nadania słodkości, a ma wiele skutków ubocznych. Cukier ma to do siebie, że po jego spożyciu, stajemy się głodniejsi i jeśli oczywiście nie najemy się słodkościami, to często potrafi u nas wywołać częste uczucie głodu, które doprowadza do tego, że tyjemy. Jeśli chodzi o tłuszcze, to chyba dość jasne jest, że po prostu powinniśmy unikać wszelkich tłuszczów i potraw na nich przygotowywanych, ponieważ jest to bardzo niezdrowe i może między innymi pogorszyć stan naszego układu krwionośnego.
Należy także uważać na wszystko, co posiada w sobie ogromne dawki chemii. Takie produkty nie powinny w ogóle znaleźć się w naszej lodówce. Mimo że coś może być smaczne i tanie, to za to będzie bardzo niezdrowe i tylko będzie wspierało nasze tycie i będzie pozostawiało po sobie ślad w organizmie w postaci toksyn.

Przeczytaj:  Suplement diety

Przy każdym wypadzie na zakupy, wystarczy poświęcić 15 minut więcej na to, aby czytać dokładnie, z czego składa się dany produkt i wtedy następuje łatwa selekcja tego, jakie produkty w danym sklepie warto kupować i gdzie się znajdują, a wtedy zakupy już będą szły o wiele szybciej. Wykreślić z naszego menu powinniśmy także pieczywo białe, czerwone mięso, czy zwykły makaron. W zamian za to chyba nie będzie większego problemu, jeśli będziemy jedli rybę lub mięso białe, a także pełnoziarniste pieczywo i kaszę, a także ciemny makaron. Po prostu ważne jest to, aby przerzucić się na te nieco zdrowsze produkty.

Sport to zdrowie

Niektórzy lubią uprawiać sport, a inni są jego ogromnymi przeciwnikami. Jednak to właśnie sport w dużej mierze przyczynia się do tego, że dłużej możemy cieszyć się naszym zdrowym życiem. Dla każdego zawsze znajdzie się jakaś aktywność i nikt nie będzie to wcale wyglądało tak, że skuteczne ćwiczenie polega na ciężkim treningu na siłowni, gdzie będzie z nas lał się pot.

Oczywiście można zgodzić się na taką formę trenowania, jednak jest ona chyba najlepsza dla tego, co miał jakąkolwiek styczność wcześniej ze sportem. Ludzie, którzy nigdy nie uprawiali sportu i zbytnio tego nie lubią, lecz chcieliby zadbać o swój organizm, powinni codziennie lub chociaż co drugi dzień udać się na spacer, czy też przejażdżkę rowerową. Jest naprawdę wiele aktywności, z których można korzystać i nie powinno to być nikomu straszne. Sport, jeśli jest uprawiany prawidłowo, nie powinien nikomu przynosić problemów i raczej powinien oddziaływać pozytywnie. Prócz generowania hormonu szczęścia, sport to świetna metoda, aby poprawić swój układ krążenia i poprawić kondycję. Nie ma więc się czego bać, tylko czas ruszyć się, chociażby na krótki spacer.
Niech każdy znajdzie coś dla siebie i może to być fitness, siłownia, biegi, taniec, tenis i co jeszcze każdy jest w stanie wymyślić i niech po prostu czerpie z tego radość. Jeśli ktoś w niczym nie czuje się dobrze z tych dyscyplin, to może warto ciągle brać udział w czymś nowym, aby w końcu poznać coś, co może sprawiać przyjemność.

Teraz tylko podtrzymać postanowienia

Jeśli ktoś już zadbał o swoją codzienność, o swoje nastawienie, o sport i zdrowe odżywianie, to wystarczy, aby stale w tym trwał. Warto poświęcić trochę uwagi i czasu swojemu zdrowiu, ponieważ ma się je tylko jedno i najlepiej będzie, jeśli będzie ono trwało jak najdłużej. Tego jednak trzeba pilnować samemu.

Życie jest zbyt krótkie, aby je zmarnować. Dlatego właśnie ważne są codzienne starania i codzienne małe kroczki, które mogą doprowadzić do naprawdę świetnych efektów.