Kwiaty lipy to tak mało znany a tak skuteczny sposób na przeziębienie. Przekonaj się sam.

Domowe metody Poradniki

Nie zawsze pokonywanie przeziębienia musi wiązać się ze sporządzaniem czasochłonnego syropu. Czasem wystarczy zaparzyć cudowną herbatkę z ziół. Działa tak samo dobrze!

Wiele naturalnych ziół, przypraw, warzyw i owoców są dla nas dostępne, aby służyły naszemu zdrowiu. Na Polskim rynku są dostępne również te spoza granic naszego kraju. Jednak tak często przeoczamy coś co jest blisko nas, co nieraz możemy zobaczyć na własne oczy- w pełnej okazałości i poczuć zapach tego czegoś; jak jeszcze nie jest ścięte, wysuszone, zapakowane i wysłane na nasz adres domowy. Jedną z takich rzeczy jest drzewo, które na pewno każdy z nas w swym życiu kiedyś spotkał- mowa o lipie.

Lipa to długowieczne drzewo liściaste, które na wiosnę ozdabia się w małe, urocze, białe kwiatuszki, które wydzielają wyczuwalną kojącą, uspokajającą woń. Jeśli nie lubisz na przeziębienie faszerować się trudnymi do przełknięcia tabletkami i wysysającymi z witamin antybiotykami za to chciałbyś wyleczyć się w jak najbardziej przyjemny i zdrowy sposób- wysuszone kwiaty z lipy z całą pewnością mogą Ci służyć! Oczywiście, pomimo iż są one ogólnie dostępne- nie zbieraj je w pobliskim parku. Muszą one być zbierane tam, gdzie jest pewność, że nie ma żadnych zanieczyszczeń.

Przeczytaj:  Sześć sprawdzonych sposobów na cienie pod oczami

Możesz je spokojnie kupić w formie suszonych ziół, herbaty lub zbierać w odpowiednich miejscach- kwiatostan lipy drobnolistnej lub szerokolistnej. Zawiera on same bogactwa- ponad 20 flawonoidów, terpeny, garbniki, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę PP i C. W czasie przeziębienia jest cennym lekiem, ponieważ działa przeciwzapalnie, oczyszcza drogi oddechowe i łagodzi ból gardła. Poza tym działa napotnie, uspokaja i ułatwia zasypianie, co podczas choroby bywa trudne.

Nie jest przy tym nieprzyjemna czy gorzka w smaku, zależy to oczywiście od gustu, ale przyjemnie się ją pije. Nie tylko ze względu na smak- wysuszone kwiaty zalane wrzącą wodą wyglądają jakby dopiero co zakwitły. Po zalaniu jednej łyżki suszu przykrywa się je na ok. 15 min i pije 2 razy dziennie. Jeśli napar potrzebujesz nieco osłodzić, dodaj miodu. Na pewno dodatkowo wzmocni jego dobroczynne właściwości, gdyż co dwa naturalne antybiotyki to nie jeden.

8 thoughts on “Kwiaty lipy to tak mało znany a tak skuteczny sposób na przeziębienie. Przekonaj się sam.

  1. W sumie to słyszałam, że kwiat lipy ma działanie rozgrzewające, lecz nigdy nie miałam okazji tego wypróbować. W okresie jesienno- zimowych warto wypróbować, ja na pewno skorzystam z tych rad

  2. Tak, słyszałam o tym, że lipa jest dobra na przeziębienie. Piłam już syrop z lipy i kupowałam też herbatę w saszetkach. Od saszetek z pewnością lepsze są suszone kwiaty. Muszę spróbować 🙂 Będę musiała je jednak kupić, bo lepiej nie ryzykować zbierając samemu.

  3. Muszę koniecznie spróbować. Nie miałam pojęcia, że lipa może działać tak dobrze! Szczerze powiedziawszy nie przepadam właśnie za lekami i połykaniem ton tabletek w okresie zimowym.. Zielarstwo stosuje się od pokoleń, czyli coś w tym musi być!

  4. Mega ciekawy artykuł! Miód w domu jest, a jutro lecę do zielarskiego po kwiaty lipy! Szczególnie, że ponoć panuje teraz epidemia grypy więc lepiej się zabezpieczyć 🙂 Szkoda by było zachorować i stracić tydzień w łóżku..

  5. A wypróbuję sobie. Akurat czuję, że coś mnie bierze. Chciałam też kupić sobie jakąś dobrą herbatkę na uspokojenie na noc a melisa już mi się znudziła, może przy okazji znajdę kolejne ziółko na sen 🙂 Moja mama zresztą kiedyś pamiętam sobie parzyła kwiaty lipy bo jakoś długo nie mogła się wyleczyć i pamiętam, że podobał mi się ten zapach.

  6. Herbatka lipowa z miodem to idealny napój w czasie przeziębienia. Jestem wielką zwolenniczką ziół. W pierwszej kolejności sięgam po naturalne środki lecznicze. Ostatecznością są dla mnie farmaceutyki.

  7. A ja słyszałem że napar z lipy robi się również na uspokojenie nerwów.Nie wiem ile w tym prawdy bo nie próbowałam.Ale na przeziębienie lipa jest faktycznie pomocna,no i to naturalny sposób.Bardzo ciekawy artykuł na ten temat.

  8. Zawsze gdy byłam chora to moja babcia leczyła mnie naturalnymi sposobami. Herbatka z kwiatu lipy, z macierzanki, siemię lniane na mleku, herbata z miodem itd. Nie mowie, ze pomaga to na każdą dolegliwość, ale na takie typu przeziębienie to idealne sposoby, nie zawsze warto sięgać po antybiotyki

Comments are closed.