Co ma wpływ na pogarszanie się naszego wzroku, jak o niego dbać?

wzrok
Na kondycję wzroku i jakość widzenia negatywnie wpływa bardzo wiele czynników, które przyczyniają się do utraty ostrości, uczucia suchości, nieprzyjemnego pieczenia czy też zaczerwienienia oczu. Przyczyną tych objawów może być zarówno nadwyrężanie wzroku, jak i przebywanie w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Oczy bywają często po prostu przemęczone, jednak wszelkim niepokojącym symptomom warto poświęcić nieco uwagi. Niektóre objawy mogą bowiem wymagać konsultacji okulistycznej, a także wzmożone profilaktyki.

Otoczenie bezpieczne dla wzroku

Dla wzroku bardzo szkodliwe jest zarówno zbyt słabe, jak i za mocne oświetlenie. Podczas czytania lub prowadzenia prac wymagających precyzji, warto zadbać o obecność głównego światła rozproszonego oraz dodatkowych lampek w pomieszczeniu. W ten sposób uniknąć można odblasków i odbić od przedmiotów, które znajdują się w najbliższym otoczeniu. Należy też pamiętać, aby unikać patrzenia prosto w żarówkę. Niekorzystny wpływ na produkcję łez i nawilżenie mają natomiast nadmiernie klimatyzowane, niewietrzone i przegrzewane pomieszczenia. Wnętrza warto więc regularnie wietrzyć, aby uniknąć tzw. zespołu suchego oka. Nie bez znaczenia pozostają także zanieczyszczenia powietrza. Negatywnie na kondycję wzroku wpływa zarówno praca w zapylonym pomieszczeniu, jak i długotrwałe przebywanie na dworze w warunkach dużego smogu.

miejsce na foto1

Higiena oka podczas pracy

Wzrok najbardziej męczy się przy okazji długotrwałego wytężania, np. podczas pracy. Dotyczy to zwłaszcza czynności wymagających dużej precyzji oraz skupienia na szczegółach, a tym samym przyglądania się przedmiotom z bliskiej odległości – np. czytania, szycia, naprawiania czy wykonywania robótek ręcznych. Aby zadbać o odpowiednią higienę wzroku, warto co jakiś czas przerwać pracę i spojrzeć w dal, najlepiej przez okno. Korzystnie na oczy wpływają również spacery w otoczeniu natury, ponieważ pomagają im odpocząć od sztucznego światła. O odpowiednią higienę wzroku należy zadbać również w przypadku długotrwałej pracy przy komputerze. Niekorzystny wpływ na oczy wykazują zwłaszcza odblaski od monitora, a także jego nieprawidłowe ustawienie. Ekran nie może stać zbyt wysoko lub na tle okna, a jego górna krawędź należy ulokować poniżej oczu użytkownika. Na monitorze nie powinny pojawiać się żadne odbicia, a sam obraz powinien być wyraźny i ostry. Zgodnie z przepisami, przy długotrwałej pracy przed komputerem należy pamiętać o kilkuminutowych przerwach co każdą godzinę.

Przeczytaj:  Najlepsze soczewki kontaktowe, czyli jakie? Jak wybrać najlepszy produkt?

Ochrona wzroku

O wzrok należy dbać kompleksowo. Oczy są szczególnie narażone na wysuszenie, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnym nawilżaniu. Dotyczy to nie tylko stosowania specjalnych kropli lub soli fizjologicznej, ale też wprowadzenia różnych zmian w stylu życia. Należy stosować nawilżacze powietrza, a także pić dużo wody. Wzrok powinno się chronić również przed promieniami UV, dlatego w słoneczne dni wskazane jest noszenie odpowiednio przyciemnionych okularów z filtrem. Dla zachowania dobrej kondycji oczu duże znaczenie ma także wypoczynek. Aby wzrok prawidłowo się zregenerował, należy spać przynajmniej 8 godzin na dobę, w pomieszczeniu dobrze do tego przystosowanym. Oczy odpoczywają najlepiej wówczas, gdy nie odbierają żadnych bodźców – nawet dochodzącego zza okna światła księżyca lub latarni.

miejsce na foto2

Składniki odżywcze wzmacniające wzrok

Na kondycję wzroku i jakość bardzo duży wpływ ma również dieta, która powinna obfitować w składniki przyczyniające się do regeneracji oczu. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć luteiny, zeaksantyny, beta-karotenu, cynku, selenu, miedzi oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a także witamin: A, C, E oraz witamin z grupy B. Niezbędne składniki odżywcze uzupełnić można odpowiednim suplementem diety, takim jak chociażby Lutenea. Preparat ten poprawia mikrokrążenie w gałce ocznej, redukuje uczucie suchości oraz eliminuje objawy łzawienia czy zmęczenia oczu. Środek na poprawę wzroku Lutenea został dokładnie opisany na stronie: https://wntt.pl/lutenea/ i dostępny jest bez recepty.

Przeczytaj:  Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki — Innowacyjne rozwiązanie dla osób z problemami ze wzrokiem