Czynniki, które wpływają się na pogorszenie naszego wzroku

wzrok
Wzrok jest bardzo cenny, dlatego warto go oszczędzać. Nieustanne nadwyrężanie oczu negatywnie odbija się na ich kondycji, a tym samym prowadzi do pogorszenia jakości widzenia. O wzrok należy dbać kompleksowo, aby uniknąć narażenia go na poważne problemy. Najlepszym sposobem na profilaktykę jest ograniczenie wystawiania oczu na działanie czynników, które wpływają na nie negatywnie i mogą przyczynić się do rozwoju różnych zaburzeń.

Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany

Praca przed komputerem to dla wielu osób codzienność. Długotrwałe, wielogodzinne wpatrywanie się w ekran niekorzystnie jednak wpływa na mechanizm mrugania oczu. Powieki nieustannie podążają za obrazem monitora, przez co wykonują nieświadome i często niepełne mrugnięcia. Zjawisko to przyczynia się do nierównomiernego rozprowadzania łez po powierzchni gałki ocznej, w wyniku czego film łzowy nie jest w stanie zapewnić jej dostatecznego nawilżenia. Z czasem oczy staja się zaczerwienione, a także swędzą i pieką. W przypadku pracy w biurze z klimatyzacją lub noszenia soczewek kontaktowych, problemy te stają się jeszcze bardziej odczuwalne. Negatywnie na wzrok wpływa także wpatrywanie się w ekrany telefonów komórkowych. Oczy męczą się kontrastującym światem, niewielką czcionką i niedostatecznie doświetlonym otoczeniem, co naraża je na podrażnienia i suchość.

Przeczytaj:  Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki — Innowacyjne rozwiązanie dla osób z problemami ze wzrokiem

miejsce na foto1

Zanieczyszczenia powietrza i klimatyzacja

W zanieczyszczonym powietrzu znajduje się wiele szkodliwych pyłów, których stężenie jest najwyższe zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Niekorzystnie wpływają one na cały organizm, w tym również oczy. Zanieczyszczenia zaburzają funkcje filmu łzowego, a tym samym przyczyniają się do nadmiernego wysychania łez. W rezultacie prowadzi to do licznych zaczerwienień i podrażnień, a nawet wystąpienia zespołu suchego oka lub zapalenia spojówek. Podobne zaburzenia pojawiają się w przypadku długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeżeli układ klimatyzacji nie jest regularnie i prawidłowo konserwowany, może powodować nadmierne odparowywanie łez. Powietrze w klimatyzowanych biurach jest wyjątkowo suche, a utrzymanie w ich optymalnej wilgotności okazuje się trudne ze względu na zmienną jonizację.

Częste podróżowanie samolotem

W kabinach samolotów panuje bardzo niski poziom wilgotności, a także stosunkowo niewysoka zawartość tlenu. Rogówka oka nie posiada własnych naczyń limfatycznych i krwionośnych, więc pobiera tlen za pośrednictwem filmu łzowego – z tkanki otaczającej spojówkę oraz z powietrza atmosferycznego. Wielogodzinne i częste podróże samolotem mogą więc doprowadzić do zaczerwienienia i świądu oczu, a także mocno wysuszyć błony śluzowe. Niedostateczna ilość tlenu przyczynia się do niedotlenienia rogówki, co nierzadko skutkuje zaburzeniami ostrości widzenia. Problemy te najczęściej mają charakter przejściowy i znikają po zejściu z pokładu samolotu, jednak w przypadku regularnych podróży mogą nadmiernie nadwyrężać oczy.

Przeczytaj:  Najlepsze soczewki kontaktowe, czyli jakie? Jak wybrać najlepszy produkt?

miejsce na foto2

Ekspozycja na słońce

Przed szkodliwym działaniem słońca należy chronić nie tylko skórę, ale również oczy. Promieniowanie UV sprzyja bowiem powstawaniu wolnych rodników, które odpowiadają za zaburzenia widzenia. Dla wzroku najbardziej niebezpieczne są promienie UVB, ponieważ mogą one trwale uszkodzić oczy. Stopień narażenia uzależniony jest od miejsca, na które pada promieniowanie. Uszkodzenia dołka środkowego mogą skutkować ślepotą, a nadwyrężenie plamki żółtej – zapaleniem spojówek lub zaćmą fotochemiczną. Aby chronić oczy, należy pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych – najlepiej, żeby blokowały one 99% lub 100% promieni UVA i UVB. Narząd wzroku chronią również różne naturalne związki, takie jak chociażby luteina. Występuje ona w zielonych warzywach, np. szpinaku, brokułach czy jarmużu. Luteinę dostarczyć można do organizmu także za pomocą odpowiednich suplementów diety, a jednym z nich jest Lutenea. Preparat ten opisany został na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/lutenea/. Kapsułki Lutenea zawierają również inne składniki poprawiające wzrok, np. cynk i witaminy z grupy B.