Wieża antysmogowa w Krakowie

Informacje

W zeszłym roku, wieża pracowała w kilku miastach w Chinach. Od połowy lutego, Smog Free Tower – bo o niej mowa – pojawi się w krakowskim parku Jordana. Na czym polega jej funkcjonowanie?

Czym jest wieża antysmogowa?

Smog Free Tower to – jak mówi jej twórca, holenderski projektant Daan Roosegaarde, coś na kształt siedmiometrowego odkurzacza. Wciąga smog i oddaje czyste powietrze, wykorzystując technologię jonizacji. Urządzenie ma zasięg kilkunastu metrów, pozwala filtrować 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę. Ponadto jej zaletą jest to, że zużywa mniej prądu niż przeciętny domowy bojler. Inspiracją do stworzenia wieży była dla projektanta wizyta w Pekinie: „Kilka lat temu byłem w Pekinie. Gdy pierwszego dnia wyjrzałem przez okno, mogłem podziwiać piękną panoramę miasta. Następnego dnia było to już niemożliwe, ponieważ smog był zbyt gęsty. Zdziwiłem się, jak smog zmienia całe miasto.” Roosegaarde zaznacza, że Smog Free Tower nie jest rozwiązaniem końcowym, stanowi prototyp. Ma nadzieję, że w przyszłości wieże staną się stałym elementem miast i zmniejszą ich zanieczyszczenie.

Przeczytaj:  Nowoczesne leczenie kamicy nerkowej u dzieci nareszcie możliwe w Polsce!

Dlaczego Polska?

Idea, by wieża antysmogowa stanęła w Krakowie, powstała na specjalnym evencie organizowanym w tym mieście – SMOGATHON. Choć zanieczyszczenie jest problemem globalnym, Polska ma jedne z największych poziomów zanieczyszczenia w skali światowej, próbuje jednak szukać rozwiązań tego problemu.Jak mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta, Kraków jest jednym z pierwszych miast, które podjęło szerokie działania na rzecz czystego powietrza.

 

Ustawienie Smog Free Tower finansuje ING Bank Śląski, urządzenie pozostanie w mieście przez dwa miesiące. Wiceprezydent Kulig zapowiedział, że miasto będzie z dużym zainteresowaniem obserwować działanie wieży, gdyż w przyszłości uwzględnienie tego typu rozwiązań może się stać konieczne.

Badanie efektywności

Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven – dzięki pracy Smog Free Tower tworzy się niejako bańka czystego powietrza w promieniu kilkunastu metrów. Działaniem wieży są również zainteresowani specjaliści z AGH. Mają zamiar pojawić się w parku z mobilnymi pyłomierzami. „Chcemy przekonać się, jaki rzeczywiście może być wpływ tego urządzenia na jakość powietrza.” – powiedział dr inż. Jakub Bartyzel z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Ze względu na wykorzystanie jonizacji, naukowcy pragną również sprawdzić, czy urządzenie nie produkuje szkodliwego ozonu.

Przeczytaj:  Spędzanie wolnego czasu w świetlicy, czyli by wykluczyć uzależnienie od internetu.

 

7 thoughts on “Wieża antysmogowa w Krakowie

  1. Muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawy pomysł. Myślę, że mógłby się sprawdzić u nas w Krakowie. Trzeba walczyć ze smogiem, niestety nawet nie zdajemy sobie sprawy ile ludzi przez niego umiera

  2. W końcu jakieś konkretne działania. Kraków to jedno z miast z największym problemem smogowym w Polsce. Znajomi mieszkający w Krakowie cały czas narzekają, non stop chorują i nie mogą się wyleczyć. Jak taka wieża poradzi sobie w Krakowie, to poradzi sobie wszędzie. Będziemy uratowani!

  3. Super pomysł! Ciekawa jestem ile faktycznie oczyści powietrza taka wieża antysmogowa i czy faktycznie przyniesie jakieś korzyści. Oczywiście fajnie, że coś ktoś robi, bo powietrze w naszym kraju, szczególnie w miastach to dramat!

  4. ING Bank Śląski to najlepsza instytucja wspierająca ekologię! Naprawdę duże brawa dla nich! W końcu jakiś bank, który robi coś dla ludzi.. Dla Krakowa również duży plus, bo reszta siedzi bezczynnie, a my się dusimy w tych miastach!

  5. Najlepsze powietrze mają nadmorskie miasta i niestraszny im smog. Na ten przykład Gdańsk i w ogóle Trójmiasto mają najlepszą „machinę antysmogową” – Bałtyk! Kraków – współczuję, ale dobrze, że coś robią.

  6. Tak wszyscy cisną po tych miastach, że taki smog i nie ma czym oddychać. Zaraz wszyscy będziemy biegać w maseczkach jak Japończycy. Kilka lat temu nikt o tym nie mówił i jakoś wszyscy żyliśmy..

  7. Popieram w 100% takie inicjatywy, ale nasze państwo powinno taki sprzęt zakupić na polskie wsie, bo tam to dopiero smog jak wszyscy odpalą swoje piece haha Podczas mojej ostatniej wizyty na pięknej polskiej wsi o mało się nie udusiłem jak poszedłem na spacer, nie wspominając o tym jak śmierdziały moje ubrania i włosy po powrocie do domu :/

Comments are closed.