Pellet - najważniejsze informację

Pellet – najważniejsze informację

Informacje

Pellet – najważniejsze informację – Kotły na paliwa stałe wciąż są niezwykle popularne, w szczególności w domach jednorodzinnych. Wśród tego typu kotłów bardzo częstym wyborem są piece na pellet. Powód jest jeden, zarówno kotły na pellet, jak również samo paliwo mają wiele istotnych zalet.

Pellet – najważniejsze informację

Czym dokładnie jest pellet i dlaczego warto za jego pomocą ogrzewać dom? O tym przeczytacie poniżej. Zapraszamy do lektury!

Pellet – co to takiego?

Pellet to dobra alternatywa do węgla, ekogroszku i innych paliw. Pellet wytwarzany jest z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego – odpady, na przykład ścinki drewna, zrębka, wióry są prasowane pod ciśnieniem i odpowiednio formowane w granulat opałowy – kilkucentymetrowe rurki, których średnica zazwyczaj wynosi ok. 6-8 mm. W pellecie nie znajdziemy żadnych chemicznych, niekorzystnych dla zdrowia dodatków.

Pellet sprawdza się jako paliwo do ogrzania budynków różnego przeznaczenia, zarówno jednorodzinnych, jak również użyteczności publicznej. Jakie zalety ma omawiane paliwo?

Pellet jest przede wszystkim wydajnym paliwem, a jego zakup nie generuje wysokich kosztów, jest to niezmiernie ważną kwestią dla bardzo wielu osób.

Przeczytaj:  Spędzanie wolnego czasu w świetlicy, czyli by wykluczyć uzależnienie od internetu.

Co więcej, jest to również paliwo ekologiczne. Podczas spalania powstaje niewielka ilość popiołu oraz dwutlenku węgla, a emisja substancji smolistych jest bardzo niska.

Ceny pelletu są różne, co z pewnością zauważymy podczas przeglądania ofert różnych firm. Zazwyczaj ceny wynoszą od 600 do 1000 złotych. Zawsze warto zakupić pellet w sprawdzonej, cieszącej się dobrą opinią firmie, dzięki temu zyskamy pewność, że zakupione przez nas paliwo jest najwyższej jakości.

O czym warto pamiętać podczas kupowania pelletu?

To bardzo ważne, żeby sprawdzić wszystkie informacje, które znajdują się na opakowaniu pelletu, skupić się na dokładnej analizie nazw i danych – nawet drobna literówka może być sygnałem, że ktoś chce nas oszukać. Oprócz sprawdzenia danych na opakowaniu warto też sprawdzić sam pellet. Pellet dobrej jakości na gładką powierzchnię, a kawałki mają porównywalną długość. Dobry pellet nie będzie unosił się na wodzie, tylko zanurzy się w niej.

Kotły na pellet

Wiele zalet mają również kotły na pellet. Są one intuicyjne i całkowicie bezproblemowe w obsłudze. Kolejna zaleta to automatyzacja – wystarczy tylko raz na jakiś czas, na przykład raz na tydzień, oczyścić palenisko i uzupełnić zapas pelletu. Nie musimy wciąż pilnować paleniska i kilkakrotnie w ciągu dnia dorzucać opału, jak ma to miejsce w przypadku kotłów na węgiel. Co więcej, znika problem z brudem i kurzem, jakie pojawiają się w przypadku węgla. Kotły na pellet pracują bardzo wydajnie, są bezpieczne w użytkowaniu i nie zużywają dużo energii.

Przeczytaj:  Kto jest winny pojawienia się radioaktywnej chmury, która wędrowała po Europie przez dwa tygodnie?

Znajdziemy modele z bardzo solidną, odporną na uszkodzenia obudową, co również ma znaczenie. Dobrze dobrany kocioł na pellet z pewnością będzie zakupem na całe lata.

Na koniec

Podsumowując, pellet jest bardzo czystym i ekologicznym paliwem, umożliwia ogrzanie różnego typu obiektów w ekonomiczny sposób. Na rynku w ofercie wielu firm znajdziemy pellet, zazwyczaj jest on pakowany w wygodne w użyciu worki o masie około 15 kg.

Źródło: makopellets.pl