Chory w domu. Jak się przygotować?

Choroby od A do Z

Pielęgnacja osoby chorej lub rekonwalescenta w domu jest sporym wyzwaniem dla całej rodziny, szczególnie na początku, na etapie wdrażania. Nie wiadomo jeszcze, jak podawać posiłki, jak pielęgnować członka rodziny, czy przedmioty takie jak igły i strzykawki są konieczne, kogo prosić o pomoc… Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwodleżynowa, właściwa higiena oraz maksymalny komfort powracającego do zdrowia. Dobrze jest także ustalać życie rodzinne w taki sposób, by opieka nad bliskim nie angażowała wyłącznie jednego z domowników. To trudne i na dłuższą metę niemożliwe. O jakie aspekty należy zatroszczyć się przede wszystkim, przygotowując dom na kolejnego, jakże szczególnego mieszkańca?

1. Niezbędnik pielęgnacyjny

2. Profilaktyka przeciwodleżynowa

3. Pomoc

Kluczowe jest również, by chory czuł się pełnoprawnym członkiem rodziny: nie był izolowany, miał kontakt z otoczeniem i uczestniczył w ważnych rozmowach. Warto także – przy zachowaniu zasad higieny – zachęcać znajomych oraz przyjaciół do odwiedzin.

Niezbędnik pielęgnacyjny

Bardzo ważne jest zaopatrzenie się w podstawowe akcesoria do higieny i zabiegów medycznych wykonywanych przy chorym, jeśli wiemy, że takie będą realizowane. Zawczasu skompletujmy zatem wszystkie środki pielęgnacyjne, między innymi środek myjący o pH 5,5, który nie wysuszy i tak narażonej na spore niedogodności skóry, a także maść zapobiegającą wysuszeniu skóry i powstaniu odleżyn. Jeśli osoba, na przyjęcie której się przygotowujemy, nie wstaje z łóżka, niezbędne będą również pieluchy jednorazowe oraz podkłady higieniczne. Na pewno kupić trzeba rękawiczki jedno­razowe, basen, przybory do mycia jamy ustnej,  ręcznik, zalecane przez lekarza maści i preparaty. Jeśli będą potrzebne również strzykawki i igły, dobrym pomysłem jest kupienie ich w większym zapasie, jak choćby takich wygodnych zestawach: http://nowafarmacja.pl/strzykawki-i-igly.

Przeczytaj:  Nowotwór prostaty

Podczas wykonywania toalety i przeprowadzania zabiegów medycznych chory powinien mieć zapewnioną intymność. Jeśli jest w stanie umyć się sam, dobrze mu na to pozwolić i w miarę możliwości ułatwić. Takie poczucie samodzielności ma znaczenie również ze względów psychologicznych.

Profilaktyka przeciwodleżynowa

Osoby długotrwale leżące narażone są na szereg dolegliwości związanych nie tylko z samą chorobą, ale i z odleżynami powstającymi na skutek ciągłego ucisku wywieranego na naczynia tętnicze i żylne. Rany są otwarte, trudno gojące się i bolesne. Odleżynom sprzyja nadwaga, podeszły wiek, choroby układu oddechowego. W jaki sposób im zapobiegać? Najważniejsze zasady to:

  • dbałość o odpowiednią, równo rozłożoną pościel bez fałdów i zagnieceń,
  • bielizna bezszwowa,
  • zmiana pozycji co 2-3 godziny,
  • masaże i oklepywanie miejsc narażonych na ucisk,
  • korzystanie z materacy i poduszek przeciwodleżynowych,
  • specjalistyczne opatrunki zmieniane w odpowiednim czasie.

Pomoc

Jeśli rodzina zdecydowała się na opiekę nad chorym w domu, może  – a nawet powinna, by nie zrobić mu krzywdy – poprosić o pomoc lekarza prowadzącego, kierującego leczeniem, lub lekarza rodzinnego i pielęgniarki z przychodni rejonowej. Pielęgniarka środowiskowa udzieli pomocy praktycznej: wykona pomiar ciśnienia, zastrzyki dożylne i domięśniowe za pomocą strzykawki, pobranie krwi. Zademonstruje także i przeprowadzi ewentualne podłączenie kroplówki, zmianę opatrunków. Opiekunki medyczne służą asystą przy toalecie czy karmieniu. Jeśli chory może wstawać z łóżka i korzysta z wózka inwalidzkiego, balkonika lub kul, można zwrócić się o do wypożyczalni takiego sprzętu.

Przeczytaj:  Zakrzepica i zator płucny- przyczyny, objawy oraz postępowanie w chorobie

W przypadku opieki nad chorym starać się można także o wsparcie finansowe. Kwoty te nie są duże, ale zawsze stanowią pewne odciążenie domowego budżetu. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej starać się można o dofinansowanie zakupu środków pomocniczych i remont w celu likwidacji barier architektonicznych w mieszkaniu, na przykład dostosowanie łazienki. Przysługują także zasiłki: celowy, opiekuńczy, pielęgnacyjny.

undefined