Każda kobieta po porodzie gdy widzi zażółcenie skóry swojego nowo narodzonego malucha zaczyna się bać o jego zdrowie. Ta przypadłość nie nic wspólnego z WZW. Zapoznajmy się z przyczynami i objawami.
Żółtaczka fizjologiczna inaczej zwana żółtaczką noworodków nie jest chorobą. Nie obawiaj się najgorszego, gdy skóra lub białka oczu Twojego malucha zżółkną ok. 24 godzin od przyjścia na świat. Zdarza się to 60-70% donoszonym dzieciom i 90% wcześniaków. Jest ona efektem naturalnych procesów fizjologicznych jakie zachodzą w organizmie noworodka tuż po przyjściu na świat. Maluch ma we krwi ponad 6 milionów czerwonych krwinek. Taka ilość zapewnia dziecku będącemu w pęcherzu płodowym odpowiednią ilość tlenu. Gdy maluch zaczyna samodzielnie oddychać tak duża ilość czerwonych krwinek jest zbędna. Do krwiobiegu dostaje się teraz więcej tlenu, który przyspiesza starzenie i śmierć erytrocytów. Proces ten uwalnia duże ilości hemoglobiny. Ta magazynuje się w wątrobie i w wyniku procesów chemicznych zmienia w bilirubinę. Wątroba noworodka nie jest w stanie przerobić dużej ilości tej substancji. Dlatego część bilirubiny trafia z powrotem do krwiobiegu. Zabarwia ona skórę i błony śluzowe na żółto. Im większe stężenie bilirubiny, tym bardziej ciało staje się żółte.
Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie ma się czym przejmować. Żółtaczka fizjologiczna mija w dziesiątej dobie życia dziecka (u wcześniaków może trwać nawet do miesiąca). Statystyki mówią również, że u 50% maluchów zażółcenie mija po 12 tygodniach. Jest to spowodowane tym, że mleko matki zawiera substancje spowalniające powstawanie enzymów trawiennych po to, by mleko matki nie zsiadało się w brzuszku maluszka. Nie ma powodu do niepokoju, ale dziecko powinno być pod opieką lekarską.
Jeżeli objawy żółtaczki noworodkowej są nasilone lekarz zleci fototerapię. Jest to naświetlanie lampą o niebieskim lub białym świetle. Zmniejsza to powoli zawartość bilirubiny we krwi. Podczas naświetlania dziecku zasłania się oczy, a chłopcu dodatkowo jądra. Czasami lekarze zalecają odstawienie dziecka od piersi na dwa dni i podawanie mieszanki hipoalergicznej.
Czasem dziecko rodzi się od razu całe żółte. To jest żółtaczka patologiczna. Rozpoznawana jest przez lekarza podczas rutynowego badania. Często towarzyszą jej objawy tj: gorsze łaknienie, nieprawidłowy przyrost masy ciała i nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Przyczynami żółtaczki patologicznej może być konflikt serologiczny, wrodzona wada krwinek lub zakażenie bakteriami albo wirusami (różyczka, opryszczka i cytomegalia oraz pierwotniakiem toksoplazmozy, sepsą, zapaleniem płuc).
W takim przypadku konieczne są badania i specjalistyczne leczenie. Żółtaczka patologiczna jest groźna dla dziecka. Bilirubina krążąca we krwi może trafić do podkorowej części mózgu, czego efektem będzie uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Maluch musi być hospitalizowany, a sposób leczenia zależy od wieku dziecka oraz stopnia nasilenia żółtaczki. W ciężkich przypadkach konieczna jest transfuzja. Dzięki niej usuwany jest nadmiar bilirubiny oraz przeciwciała niszczące czerwone krwinki krwi.
Ostatnio urodziłam moje małe szczęście. Jako niedoświadczona jeszcze mama byłam przerażona, jak zobaczyłam, że moje dziecko zaczyna żółknąć i zaczęłam zastanawiać się, od czego to może być. Ten artykuł mi to wyjaśnił.
Częstym błędem jest odstawianie dziecka od piersi z powodu żółtaczki fizjologicznej. Później są problemy z karmieniem, dla dziecka w pierwszych dnia pozbawianie pokarmu od mamy nie jest dobre. To, że żółtaczka szybciej zejdzie po zmianie mleka nie jest tego warte. Korzyści z karmienia naturalnego w pierwszym tygodniu życia w zdecydowanej większości przypadków przebijają szybsze ustąpienie objawów żółtaczki. Co do przypadków, kiedy poziom bilirubiny jest bardzo wysoki nie wypowiadam się, mówię tylko o przypadkach niewielkiego przekroczenia normy.
Żółtaczkę fizjologiczną ma większość noworodków, choć u mnie miało ją tylko pierwsze dziecko. Pierwsze słyszę, że zaprzestanie karmienia piersią przyśpieszy zanik żółtaczki fizjologicznej. W dzisiejszych czasach są na to inne metody chociażby jak naświetlanie pod specjalnymi lampami.