Poradnik – pierwszy miesiąc ciąży

Wychowanie i Dzieci

Poradnik – pierwszy miesiąc ciąży

Pierwszy tydzień ciąży. Może wydawać się to trochę zaskakujące, ale pierwszy tydzień Twojej ciąży to pierwsze 7 dni liczone od pierwszego dnia miesiączki. Nie doszło jeszcze do zapłodnienia, bo nie było dni płodnych, jednakże ciało i układ rozrodczy szykuje się do owulacji. Zmienia się układ hormonalny i tak będzie przez pierwsze dwa tygodnie do momentu zapłodnienia. Te dwa tygodnie ciąży nie różnią się niczym od pierwszych dwóch tygodni normalnych cyklów miesiączkowych. Wyściółka macicy zagęszcza się w oczekiwaniu na przyjęcie jajeczka. W trakcie implantacji, czyli osadzania się zapłodnionego jajeczka w macicy, może dojść do plamień przypominających nietypową, skąpą miesiączkę. Aby zrozumieć, kiedy masz szansę na poczęcie, powinnaś bardzo dobrze znać swój cykl menstruacyjny. Średni cykl trwa 28 dni. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki. Około 14 dnia cyklu zaczyna się owulacja, zatem jest to czas kiedy masz największą szansę zajścia w ciążę. Jajeczko po opuszczeniu jajnika przemieszcza się w jajowodzie, a organizm przygotowuje się do ewentualnej ciąży. W czasie 12-24 godzin, kiedy jajeczko odbywa tę podróż, może zostać zapłodnione. Zatem to czas dla Ciebie, byś przygotowała swój organizm na jego przyjęcie. Przede wszystkim nie pij alkoholu i nie pal papierosów, ponieważ nigdy nie wiesz kiedy może dojść do zapłodnienia. Warto zastosować też odpowiednią dietę – bogatą w białka i kwas foliowy, który zapobiegnie ewentualnym schorzeniom układu nerwowego (Jeśli planujesz ciążę to kwas foliowy zacznij brać 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dzieciątko). Warto zapamiętać datę ostatniej miesiączki, gdyż lekarze będą pytali o nią przy każdej wizycie w ciąży. Na jej podstawie obliczana jest teoretyczna data porodu. Aby to obliczyć należy do daty ostatniej miesiączki dodać rok, odjąć 3 miesiące i dodać 7 dni. Przykład. Data ostatniej miesiączki to 1 kwietnia 2018. Dodaj rok (1 kwietnia 2019), odejmij 3 miesiące (1 styczeń 2019), dodaj 7 dni (8 stycznia 2019).

Przeczytaj:  Pierwszy trzy dni życia noworodka - opis badań i zaleceń lekarskich

Drugi tydzień ciąży. Chociaż nie doszło jeszcze do zapłodnienia, to Twoje ciało wciąż się do niego przygotowuje. Za każdym razem, gdy masz owulację, wyściółka macicy staje się grubsza, a tym samym gotowa na przyjęcie jajeczka. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, błona śluzowa macicy złuszcza się i wówczas pojawia się miesiączka. Pod koniec drugiego tygodnia może już dojść do zapłodnienia. W momencie gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem, to Ty zachodzisz w ciążę. Wtedy waży się płeć Twojego maluszka. Jeśli plemnik zawiera chromosom X, urodzi się córeczka, a jeśli Y, będziesz miała synka. Właśnie zakończyła się Twoja miesiączka, a Ty pragniesz mieć dziecko. Prawdopodobnie zaczynasz zauważać kobiety w ciąży i małe dzieci wszędzie, gdzie się nie ruszysz – w sklepie, w autobusie, w parku. Temperatura Twojego ciała jest lekko podwyższona, może sięgać nawet 37 stopni, ponieważ w jajniku właśnie dojrzewa jajeczko, które wkrótce ma być wypuszczone do jajowodu. Niebawem nastąpi owulacja i Twoje jajeczko będzie czekać na swojego jedynego partnera – silnego i przystojnego plemnika, który będzie musiał pokonać miliony innych plemników, aby dostać się do jajeczka. To może być też czas na poszukanie lekarza prowadzącego Twoją przyszłą ciążę.  Musisz się zastanowić, czy będzie to Twój dotychczasowy lekarz, czy być może inny specjalista. Czy chciałabyś, aby Twoją ciążę prowadziła kobieta czy mężczyzna?

Trzeci tydzień ciąży. Dzień po zapłodnieniu Twoje dziecko zaczęło już istnieć jako zespół szybko rozwijających się komórek. Po 5-dniowej wędrówce z jajowodu embrion zagnieżdża się w endometrium. Endometrium to wyściółka macicy, która najpierw zaopatrza zarodek w niezbędne substancje odżywcze, jednocześnie usuwa szkodliwe. Zarodek przypomina kuleczkę składającą się z wielu bardzo szybko dzielących się komórek. Dziecko jest wielkości główki od szpilki i choć z trudem, ale można już je zobaczyć gołym okiem! Czy jestem w ciąży? Kilka pierwszych oznak ciąży jak wrażliwość piersi, wzdęcia czy zmiany nastroju są często mylone z typowymi objawami przed okresem. Pod koniec trzeciego tygodnia może nastąpić niewielkie krwawienie – czyli tak zwane plamienie implantacyjne, które można pomylić z nietypowo przebiegającą miesiączką. U niektórych kobiet z dnia na dzień pojawia się więcej symptomów, z kolei inne przez długi czas mogą w ogóle nie odczuwać, że są w ciąży. Jeśli dojdzie do zapłodnienia to przede wszystkim organizm rozpocznie intensywną produkcję hormonu ciąży,czyli beta hCG. Hormon beta hCG jest wykrywalny przez testy ciążowe, które można kupić w każdej aptece, a nawet drogerii. Taki test najlepiej wykonać w dniu, w którym powinna pojawić się kolejna miesiączka.

Przeczytaj:  Czym jest ciąża przenoszona i jakie mogą być jej konsekwencje?

Czwarty tydzień ciąży. Podczas, gdy my beztrosko sobie żyjemy, dziecko jest bardzo zajęte. W trakcie czwartego tygodnia blastocysta, czyli wielokrotnie podzielona komórka, wędruje z jajowodu do macicy i dzieli się na kolejne komórki, które staną się łożyskiem i komórki, które

będą dzieciątkiem. Podział komórki to nie wszystko co dzieje się w tym tygodniu. Warstwy zarodka zaczynają się dzielić na wyspecjalizowane części. Warstwa zewnętrzna jest odpowiedzialna za skórę, włosy, ukształtowanie się oczu oraz układu nerwowego Twojego maluszka. W środkowej warstwie ukształtują się wkrótce: serce, narządy rozrodcze, kości, mięśnie i nerki. Warstwa wewnętrzna natomiast odpowiedzialna jest za ukształtowanie wątroby, płuc i układu pokarmowego. Jestem w ciąży, czy nie jestem? Jestem czy nie? Zastanawiasz się pewnie nad tym w każdej minucie dnia, ta niepewność spędza Ci sen z powiek. Robisz kolejne testy ciążowe i chwilę przed pojawieniem się drugiej kreski wydają się być wiecznością. Pamiętaj, że test ciążowy nie jest ostateczną odpowiedzią. Jeśli wyszedł negatywny, a Ty wciąż nie masz miesiączki, spróbuj powtórzyć test za kilka dni. Potrzeba czasu, zanim w Twoim  organizmie będzie odpowiednie stężenie hormonu ciążowego (beta hCG), który będzie wykrywalny w teście. To jest też czas kiedy może pojawić się pierwsza wrażliwość na smaki i zapachy, a nawet wymioty. Nic dziwnego, Twoje ciało też musi się przystosować do nowej Ciebie – w liczbie mnogiej.

3 thoughts on “Poradnik – pierwszy miesiąc ciąży

  1. Pierwszy miesiąc ciąży jest nawet nie odczuwalny, czasami bywają lekkie bóle brzucha, ale ja ich w sumie to nawet nie miałam. Ciekawy artykuł z którym warto się zapoznać

  2. Fajnie wszystko opisane. Ja jeszcze nie byłam w ciąży, więc nie mam doświadczeń i ten artykuł na pewno jest dla mnie przydatny – tym bardziej, że przygotowuję się do zajścia w ciążę i wszystko co się z tym wiąże jest dla mnie interesujące 🙂

  3. Zapomniałam już o tych przeżyciach,jak się ma tę dwójkę maluchów to te ciąże i porody to zamknięty rozdział,a wszystko co było zlewa się i trudno powiedzieć co czułam przy pierwszym a co przy drugim.

Comments are closed.