Piąty miesiąc ciąży – poradnik dla mam oczekujących swoich pociech

Wychowanie i Dzieci

Część piąta poradnika dla kobiety ciężarnej opisująca piąta miesiąc ciąży. Co się dziej z Twoim ciałem? Co warto wiedzieć? Jak rozwija się Twoje maleństwo. Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w tym poradniku.

Osiemnasty tydzień ciąży. W tym tygodniu dojrzewają kolejne zmysły Twojego maluszka. Słyszy już bicie Twego serca i głosy dochodzące z zewnątrz,  między innymi Twój głos. Może tez być bardziej wrażliwy na niektóre dźwięki. Możesz zacząć mówić do swojego brzuszka. Rozmowa z dzieciątkiem już od czasu życia płodowego ma dobry wpływ na jego rozwój. Na tym etapie dziecko jest jeszcze na małe i ma dostatecznie dużo miejsca, aby móc swobodnie się poruszać. Pomimo tego jest szansa, że zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dzieciątka. Na początku będzie to łagodne łaskotanie. Jeśli nie odczuwasz jeszcze tego to nie przejmuj się – już niebawem nie będziesz miała wątpliwości kiedy porusza się Twoje małe szczęście. Maleństwo ma ok 150 g. Jest zwinięte w „kłębek”, ale gdyby się wyprostowało to osiągałoby ok 25 cm długości. 18 tydzień to także czas, kiedy coraz częściej będzie Ci dokuczać kręgosłup, ale nie tylko. Pojawić się mogą również bóle związane z rozciągającą się macicą i jest prawdopodobne, że odczuwalne będą promieniowania aż do pachwin. Hormony również intensywnie pracują i ich objawem mogą być uderzenia gorąca. Można je złagodzić za pomocą chłodnych kąpieli, lekkich ubrań i przyjmowanie dużej ilości wody. Ma to też swoje plusy – dzięki nim Twoje włosy i paznokcie są teraz wyjątkowo mocne i piękne. Między 18, a 22 tygodniem ciąży przychodzi czas na tak zwane USG połówkowe. Jest to ważne badanie mające na celu określenie stopnia rozwoju dziecka, a także czy nie ma wad i chorób rozwojowych.

Dziewiętnasty tydzień ciąży. Wszystkie organy Twojego maleństwa nadal rosną. Jego ciało pokryte jest meszkiem płodowym o lepkiej konsystencji. Biała, kleista substancja, którą pokryte jest ciało maluszka, chroni jego skórę w związku z długimi kąpielami w płynie owodniowym. Wcześniaki rodzą się pokryte ową mazią, z kolei dzieci urodzone terminowo nie są nią pokryte praktycznie już w ogóle. Lekarz jest już w stanie usłyszeć bicie serca Twojego maluszka przez stetoskop przyłożony do Twojego brzucha. Możliwe, że będziesz teraz szybciej się męczyć. Staraj się oszczędzać energię. Ciągle powiększająca się masa Twojego ciała powoduje coraz częściej bóle brzucha i kręgosłupa. Poranne mdłości ustąpiły, ale zgaga i niestrawność na tym etapie towarzyszą prawie każdej kobiecie w ciąży. Jak cieszyć się z pojawienia się widocznego już brzuszka skoro tyle negatywnych skutków on ze sobą niesie? Spróbuj pobawić się modą ciążową!

Jeszcze do niedawna wybór ubrań ciążowych był bardzo skromny. Od momentu, gdy znane gwiazdy zaczęły dumnie prezentować swoje brzuszki, to samo bycie w ciąży stało się modne, a projektanci zaczęli myśleć o modzie dla również dla ciężarnych, a nie tylko dla modelek. W tej chwili masz już zdecydowanie większy wybór ubrań niż kiedyś. Minusem jest taki, że ilość jaką teraz oferują sklepy jest tak duża, że kupując za dużo możesz nie zdążyć wszystkiego założyć. Jeśli pozwala Ci na to budżet to zawsze możesz poszaleć w doborze dodatków, które i po ciąży mogą Ci się przydać do różnego rodzaju kreacji. Pamiętaj, że ciąża nie jest powodem, dla którego powinnaś zamknąć się w domu. Lata w których ciąża była powodem do wstydu minęły, a kobiety nie muszą już w panice chować brzuszków pod luźnymi bluzkami.

Wręcz przeciwnie – eksponowanie brzuszka stało się bardzo pożądane! Wiele kobiet w ciąży jest równie aktywna, co przed nią i nadal chodzą na siłownię czy pozwalają sobie na wieczorne wyjście z koleżankami na drinka – tyle, że w roli drinka popijają soczek. Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie sobie ciąży jest także sesja fotograficzna dla ciężarnych. Profesjonalny makijaż i fryzura, a także zdjęcia w pięknej scenerii to nie tylko wspaniała pamiątka na przyszłość, ale także świetna okazja by poczuć się naprawdę pięknie! Niektóre kobiety decydują się na domową sesję fotograficzną i w wybrany dzień każdego następnego miesiąca ciąży robią zdjęcie powiększającego się brzuszka. Na przyszłość zostaje im seria 9 zdjęć jak się zmieniały w trakcie tego wyjątkowego stanu. W całym tym szaleństwie pamiętaj, żeby dbać o siebie. Staraj się o drzemkę w ciągu dnia tak często, jak to tylko możliwe. Nie oszczędzaj na kosmetykach pielęgnacyjnych, które również wprawią Cię w dobry na strój. Spożywaj zdrowe posiłki, ale nie odmawiaj sobie jedzenia. Twoje posiłki powinny być syte, ale także bogate w witaminy i składniki odżywcze, które w tej chwili są dla Ciebie i  Twojego maluszka najważniejsze!

Przeczytaj:  Czym jest ciąża przenoszona i jakie mogą być jej konsekwencje?

Dwudziesty tydzień ciąży. W tym tygodniu Twoje dziecko przymierza się do następnego bardzo ważnego kroku w swoim funkcjonowaniu. Właśnie teraz rozwijają się pozostałe organy wewnętrzne i zaczynają już funkcjonować jak należy. Nerki zajmują swoją pozycję i mają znanywszystkim kształt fasoli. Organy rozrodcze mogą być już na swoim miejscu. Mózg dalej kształtuje się i rośnie. Zawiązki zębów też są już gotowe do tego, aby w przyszłości pozwolić zębom rosnąć. Większość przyszłych matek w tym tygodniu czuje już ruchy dziecka. Niektóre mogą nawet odczuwać kopnięcia! Jeśli jeszcze nie miałaś okazji poczuć ruchów Twojego maleństwa to nie przejmuj się, bo w tym tygodniu oraz w kolejnych jest to już praktycznie nieuniknione. Dodatkowo pojawić się już mogą pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa. Losowe i bezbolesne skurcze należy traktować jako sygnał, że Twoje ciało przygotowuje się do wielkiego wydarzenia – narodzin maleństwa. Jeśli masz więcej skurczy niż 5 na godzinę i pojawiają się one w stałym tempie, musisz jak najszybciej udać się do lekarza. Wiele kobiet zastanawia się czy współżycie w trakcie ciąży jest dozwolone? Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo to jak najbardziej tak. Jeżeli do tej pory istniały przeciwwskazania do współżycia, mające wykluczyć krwawienia lub poronienie, to w tym tygodniu ciąży seks jest już zupełnie bezpieczny. Przede wszystkim stosunek rozładowuje napięcie, a także buduje intymność między Tobą, a Twoim partnerem. Nie martw się o bezpieczeństwo maluszka – seks w ciąży nie stanowi niebezpieczeństwa dla płodu. Dziecko jest dobrze zabezpieczone.

W końcu czujesz się komfortowo w swoich ubraniach ciążowych i dumnie informujesz wszystkich, że wkrótce będziesz mamą. Jak ten czas zleciał – to już połowa drogi.  Ruchy i wiercenie się Twojego maleństwa w brzuszku mogą być spowodowane między innymi przez coraz częściej występującą u niego czkawkę. W kolejnych tygodniach, wraz z dalszym wzrostem dzieciątka, możesz odczuwać kolejne bóle, głównie w dolnej części pleców. Zgaga, niestrawność oraz wzdęcia są spowodowane brakiem odpowiedniej przestrzeni dla Twojego żołądka. Obrzęki wynikające z zatrzymywania się wody w organizmie mogą powodować, że będziesz się czuła coraz bardziej nieporadna. Jeśli jeszcze nie byłaś na tak zwanym USG połówkowym to koniecznie się na nie wybierz. USG jest bezpiecznym badaniem, które emitując ultradźwięki, uzyskuje obraz tego, co dzieje się wewnątrz. Dowiesz się na nim, jak Twoje maleństwo się rozwija i lekarz powinien móc powiedzieć Ci jakiej płci jest Twoja pociecha. Jeśli nie chcesz znać płci, pamiętaj aby poinformować o tym lekarza. W celu określenia płci, lekarz zwraca uwagę na to, czy na obrazie są widoczne trzy małe linie między nogami maluszka, wskazujące na kształtowanie się warg sromowych, co będzie oznaczało dziewczynkę lub czy będą widoczne będą rozwijające się penis i moszna wskazujące na chłopczyka. Bywa tak, że dziecko jest zbyt ruchliwe podczas badania USG lub odwraca się do nas plecami i lekarz nie jest w stanie określić płci. Nie przejmuj się – być może na następnym badaniu dowiesz się, jakiej płci Szkrab kryje się w Twoim łonie.

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży. Skóra Twojego malca zaczyna wypełniać się cienkimi warstwami tłuszczu. Warstwy te mają utrzymywać ciepło dziecka i chronić go przed wyziębieniem, gdy już znajdzie się poza macicą. Maleństwo jest także cały czas porośnięte lanugo. Powieki ma w dalszym ciągu zamknięte, co sprawia wrażenie jakby cały czas spało. Jest to jednak mylne odczucie, a jego ruchy i kopniaki są dowodem na to, że jest cały przytomne. Możesz też czuć czkawkę dziecka. Na tym etapie Twój organizm jest przyzwyczajony do nowego życia, które w sobie nosisz, dzięki czemu zmiany nastroju nie będą już tak nasilone. Zapewne możesz odczuwać niepokój o swoją przyszłość zawodową, poród i zmiany, jakie nastąpią w Twoim życiu, gdy już będziesz mamą. Aby nawiązać wyjątkowy kontakt ze swoim dzieckiem nie musisz czekać, aż do dnia narodzin. Być może zauważyłaś, że porusza się ono bardziej o określonych porach dnia lub to, że reaguje w specyficzny sposób na dźwięki określonej muzyki. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem! Przeprowadzono badania, na podstawie których zauważono, że bicie serca maluszka w łonie matki przyśpiesza na dźwięk głosu mamy. Możesz pomóc poznać maluszkowi swój głos mówiąc do niego, śpiewając mu lub czytając na głos. Zachęć innych członków rodziny do tego. Twój partner lub inne dzieci również mogą mówić do brzuszka. Zacznij uzupełniać domową bibliotekę o książki dla dzieci. Możesz czytać pierwsze bajki swojemu maluszkowi zanim jeszcze się narodzi. Może wydawać się to dziwne, jednak pamiętaj, że Twój głos działać będzie na niego kojąco. Słuchaj muzyki razem ze swoim dzieckiem. Wiesz już, że ono w brzuszku słyszy różne dźwięki. Spróbuj puszczać swojemu dzidziusiowi Twoje ulubione piosenki i sprawdź, na które reaguje bardziej entuzjastycznie, wiercąc się intensywnej, albo kopiąc. Przygotowywanie się do przyjścia maluszka na świat jest równie ekscytujące. Wybór koloru ścian w pokoju, zakup łóżeczka, mebli i dodatków może bardzo umilić wydłużający się czas oczekiwania na małego człowieka. Kolejną rozrywką dla przyszłej mamy jest dobieranie ubranek. Wybór w sklepach jest ogromny, a takie maleńkie ciuszki bardzo rozczulają. Pamiętaj jednak, żeby nie kupować za dużo, bo dziecko w pierwszych miesiącach bardzo szybko rośnie i jak kupisz za dużo to możesz nie zdążyć wszystkiego dziecku założyć.

Przeczytaj:  Dziewiąty miesiąc ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży. Mózg Twojego maleństwa rośnie codziennie. Coraz bardziej kształtują się także zmysły. Maleństwo słyszy różne dźwięki, a także Twój oddech. Płuca stają się coraz bardziej wykształcone i pojawia się zmysł dotyku. Na USG może być widać jak maleństwo dotyka swojej twarzy i ssie kciuk. Wypracowało ono również odruch połykania – może połknąć wody płodowe, jednak swój pierwszy prawdziwy posiłek dostanie dopiero po urodzeniu. Maluszek rozwija się bardzo intensywnie. Jego ruchy już nie są takie delikatne i pewnie czujesz je większość czasu. Twój organizm też coraz bardziej odczuwa rosnące w nim nowe życie. Dodatkowo hormony ciążowe nadal wpływają na pracę żołądka i jelit, co ciągle powoduje dyskomfort związany ze zgagą, czy bólami żołądka. Będziesz odwiedzać coraz częściej toaletę, gdyż Twój pęcherz też ma coraz mniej miejsca. Postaw teraz na wygodne obuwie, bo puchnące stopy będą potrzebować bardziej komfortowych butów. Kręgosłup obciążony rosnącym brzuszkiem też nie pogardzi obuwiem na płaskiej podeszwie. Co z intymnością w ciąży? Niektóre kobiety czują się o wiele bardziej atrakcyjne w trakcie ciąży niż przed. Większe piersi, delikatniejsza skóra i brzuszek ciążowy powodują, że u niektórych pań zwiększa się w tym czasie libido. Do tego dochodzą wahania hormonów, które mogą powodować nie tylko chęć na dziwne potrawy, ale także i na większą intymność. Wahania tych hormonów mogą być różne o różnych porach dnia i Twoje zachcianki mogą czasami zmieniać się nawet z godziny na godzinę. Większy apetyt na współżycie może być też związany z faktem, że Wasze zbliżenia są wolne od presji poczęcia. Jest to szczególnie widoczne u par, które długo starały się o dziecko. Intymność pozwala również na wyrażenie bliskości i troski o siebie nawzajem, obdarowania bliskością emocjonalną drugiej osoby, która jest teraz niezwykle potrzebna. Delikatny masaż, pocałunki i przytulanie pozwolą rozładować napięcia dnia codziennego, dadzą poczucie, że Twój partner jest dla Ciebie, a Ty dla niego. Powodem, dla którego możecie czuć dyskomfort podczas bliskości, jest martwienie się o dziecko. Jeśli nie masz konkretnych problemów z przebiegiem ciąży, jak np. łożysko przodujące, to stosunek seksualny nie zaszkodzi dziecku.

1 thought on “Piąty miesiąc ciąży – poradnik dla mam oczekujących swoich pociech

  1. Chcę powiedzieć że to jedyny blog który mnie uspokaja, napawa optymizmem i dodaje wiary. bardzo dziękuję!!! Mam takie huśtawki nastrojów że sama się zaskakuję, o porodzie nie myślę a póki co uważam że zdrowy rozsądek przede wszystkim. Drażnią mnie te spanikowane kobiety.

Comments are closed.