Poród

Wychowanie i Dzieci

Wszystkie informacje na temat porodu. Każda kobieta znajdzie tutaj coś dla siebie. Znajdują się tutaj informacje zarówno o porodzie naturalnym jak również o cesarskim cięciu.

Poród naturalny przebieg, pozycje, zalety
Poród naturalny polega na tym, że dziecko rodzi się pod wpływem czynności skurczowej macicy matki i hormonów produkowanych przez jej organizm. Poród naturalny przebiega całkowicie naturalnie, nie jest podawana oksytocyna, która ma za zadanie wywołać poród, nie jest podawane również znieczulenie, kobieta rodzi zupełnie sama swoimi siłami, nie są stosowane także kleszcze, próżno ciągi oraz nie jest wykonywane cesarskie cięcie. Także jak widać, jest wiele możliwości oraz rozwiązań, by przyśpieszyć poród ,natomiast wiele kobiet po prostu chce w sposób zupełnie naturalny rodzić swoje dziecko i jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań tak się właśnie dzieje.

Poród naturalny przebieg.
Między 37 a 42 tygodniem ciąży w zależności jak szybko maluszek chce przyjść na świat, przebiega poród naturalny. Dziecko musi być ułożone główkowo. Poród naturalny tak naprawdę posiada wiele zalet dla kobiet. Mimo tego duża ilość kobiet przede wszystkim boi się bólu, jaki ją będzie czekał podczas porodu, dlatego też bardzo często korzystają ze znieczulenia zewnątrz oponowego.
Poród naturalny nie należy rozumieć w ten sposób, że gdy tylko kobiecie pojawiają się pierwsze skurcze, to zaraz za 5 minut rodzi. Trwa to nieco dłużej. Poród ten rozpoczyna się od tego, że pojawiają się u kobiety regularne skurcze co 10 minut. Skurcze te odpowiadają za rozwieranie się szyjki macicy. Jeszcze wcześniej pojawia się niewielka ilość śluzu. Śluz ten ma barwę lekko różowawą.

Pierwszy okres porodu naturalnego to czas stopniowego rozwierania się ujścia wewnętrznego i zewnętrznego szyjki macicy. Warto wiedzieć, że kobiety rodzące pierwszy raz mają nie lada wyzwanie, ponieważ to stopniowe rozwieranie się ujścia wewnętrznego i zewnętrznego szyjki macicy trwa naprawdę bardzo długo nawet do kilkunastu godzin. Dużo łatwiej mają kobiety, które rodziły już wcześniej, ponieważ czas rozwierania jest nieco skrócony nawet o kilka godzin. Przy pierwszym porodzie może to trwać nawet do osiemnastu godzin przy kolejnym do dwunastu godzin. Nie jest to oczywiście reguła. Każda kobieta jest inna i u niektórych kobiet może to trwać jeszcze krócej, a u niektórych kobiet może to trwać naprawdę bardzo krótko nawet kilka godzin. Wszystko zależy od organizmu kobiety oraz jej współpracy z położną, oraz lekarzem. Podczas rozwierania się tej szyjki macicy bardzo często pomaga kobietom spacerowanie, prysznic, kąpiel w wannie, dozwolone ma również wybranie dla siebie jak najbardziej komfortowej pozycji.

Kobiety najczęściej wybierają pozycje na boku. Bardzo ważna jest współpraca pomiędzy kobietą rodzącą a położną. Ponieważ kobiety przy pierwszym porodzie kompletnie nie zdają sobie z tego sprawy, jak bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie podczas skurczów. Od tego jest właśnie położna, która pokazuje oraz wspiera w każdym momencie. Kobieta, która odpowiednio oddycha, zapewnia prawidłowy dopływ tlenu, a oprócz tego prawidłowe oddychanie daje możliwość nazbierania większej ilości sił, przed kolejnymi etapami porodu.
Jeżeli doszło do całkowitego rozwarcia ujścia zewnętrznego szyjki macicy, to znaczy, że przyszedł czas na drugi okres porodu. U kobiety, która już wcześniej rodziła okres ten, jest znacznie krótszy i zazwyczaj trwa on od piętnastu minut do półtorej godziny. Kobieta, która rodzi pierwszy raz, czas porodu jest nieco dłuższy, ponieważ może on trwać nawet do dwóch godzin. Początkowo u kobiety występują skurcze porodowe, następnie przekształcają się one w skurcze parte, skurczom tym towarzyszą skurcze mięśni brzucha. Ten drugi okres porodu naturalnego, o którym jest mowa wyżej, kończy się urodzeniem dziecka.

Kiedy dziecko przyjdzie już na świat, następuje trzeci okres porodu, bo jak wiadomo to nie wszystko. Kobieta musi jeszcze urodzić łożysko i to jest właśnie ten trzeci etap zmagań przed nią. Kobieta rodzi łożysko dosłownie w kilkanaście minut. W trakcie trzeciego etapu kobieta wydala ze swojego organizmu błony płodowe oraz łożysko. Jest to również niezwykle ważne dla kobiety, ponieważ w tym momencie położna oraz lekarz dokonują oceny i sprawdzają, czy wszystko jest kompletne, czy nic w organizmie kobiety nie zostało, ponieważ musi się ona po porodzie całkowicie oczyścić właśnie z łożyska oraz błon płodowych. Podczas czwartek okresu dziecko oraz matka są obserwowane czy wszystko jest w porządku, czy aby nic złego się z nimi nie dzieje.
Poród naturalny pozycje.

Kobieta rodząca podczas tego pierwszego okresu przy porodzie naturalnym może wybrać sobie taką pozycję, która będzie dla niej najbardziej komfortowa oraz będzie sprawiała, że ten ból będzie dla niej jak najmniejszy. Najwięcej kobiet decyduje się na pozycję na boku. Pozycja ta sprawia u kobiet największą ulgę. Wiele kobiet ma możliwość korzystania również z innych rozwiązań i bardzo często z nich korzystają. Są to różnego rodzaju ćwiczenia na piłce, biorą relaksacyjną kąpiel czy prysznic, które bardzo często przyczyniają się do tego, że ten ból dla kobiety jest dużo mniejszy.
Jak już wyżej zostało wspomniane, podczas tego trzeciego okresu porodu naturalnego następuje wydalenie z organizmu kobiety błon płodowych oraz łożyska trwa to od 10 do 30 minut. Skurcze macicy powracają po porodzie, ale nie są one już tak bardzo silne i intensywne jak podczas rodzenia dziecka. Bardzo ważne jest to by, łożysko oddzieliło się od macicy i nastąpiło jego wydalenie.
Po trzecim okresie następuje czwarty okres porodu naturalnego. Polega on na obkurczaniu się macicy, zaciskając naczynia krwionośne. Podczas tego okresu bacznie macica jest obserwowana przez położnych. Jeżeli doszło do pęknięcia oraz nacięcia krocza to w takim przypadku jest ono zszywane. Dokładnie kontroluje się także kanał rodny i jeżeli doszło do jakichkolwiek urazów, to natychmiast jest on zaopatrywany. Położnik sprawdza u kobiety, jaki jest jej ogólny stan zdrowia, pyta się, jak się czuje, czy wszystko w porządku, czy coś ją boli, a oprócz przeprowadzonego wywiadu jest badana temperatura, tętno oraz ciśnienie krwi. Położnik lub położna dokładnie sprawdza, czy prawidłowo się obkurcza macica u kobiety i czy występuje krwawienie z dróg rodnych.

Poród naturalny zalety.
Poród naturalny, a mianowicie poród, kiedy to kobieta rodzi swoje dziecko siłami natury, jest najlepszy oraz najbezpieczniejszy zarówno dla matki, jak i dziecka. Warto wiedzieć o tym, że każda kobieta jest inna, każda kobieta ma inny organizm, jedne mają bardzo słaby a inne bardzo silny. Czasami podanie leków między innymi mowa tutaj o lekach znieczulających może doprowadzić do tego, że powstaną zaburzenia fizjologiczne podczas porodu, a nawet może zostać wstrzymana cała akcja porodowa.

W obecnych czasach dzięki temu, że środki znieczulające są dużo bezpieczniejsze to ryzyko powikłań oraz komplikacji jest dużo mniejsze niż kiedyś. Istnieją sytuacje, że znieczulenie po prostu musi zostać podane. Znieczulenie podaje się wtedy, kiedy ma ona tak silne bóle porodowe, że po prostu nie jest w stanie współpracować z położną oraz lekarzem. Brak takiej współpracy bardzo często może doprowadzić do wielu utrudnień podczas porodu naturalnego. Co jest niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.

W takim przypadku jak najbardziej należy użyć tego znieczulenia. Czasami bywa tak, że występują pewne nieprawidłowości i mimo tego, że kobieta bardzo chciała rodzić naturalnie niestety, ale musi poddać się cesarskiemu cięciu.

Poród naturalny wybiera na prawdę wiele kobiet, jedyne czego się boją to ogromnego bólu, który na nich czeka. Warto wiedzieć o tym, że każda kobieta jest inna, jedne kobiety mają silniejszy organizm a inne słabszy. Nie zawsze jest tak, że jeżeli jedna kobieta męczyła się w wielogodzinnych bólach, to wszystkie inne kobiety też tak będą miały. Inna może mieć naprawdę lekki i łagodny poród. W przypadku znieczulenia każda kobieta powinna się nad tym zastanowić. Właśnie dlatego, że może ono wywołać komplikacje lepiej się wstrzymać ze znieczuleniem. Dopiero kiedy będzie ono już naprawdę potrzebne to warto go użyć.

Cesarskie cięcie-wskazanie, zalety, wady, powikłania
Cesarskie cięcie różni się od porodu naturalnego. Dziecko nie jest rodzone siłami natury. Cesarskie cięcie jest to zabieg, który ma na celu ukończenie ciąży. Otwierane są powłoki oraz macica, z której wydobywany jest płód. Cesarskie cięcia były wydobywane już w starożytności. Niestety, ale cesarskie cięcia niosą ze sobą wiele powikłań, dlatego też wykonuje się ją tylko według ścisłych wskazań lekarskich. Bywa tak, że po prostu kobieta nie jest w stanie urodzić własnymi siłami natury albo poród naturalny trwa zbyt długo, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia, oraz życia maluszka. W takich to przypadkach jak najbardziej jest wskazane cesarskie ciecie. Podczas cesarskiego cięcia podaje się znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrz oponowe. Znieczulenie zewnątrz oponowe jest znieczuleniem, które jest podawane do kręgosłupa. Kobieta jest w pełni świadoma podczas podawania takiego znieczulenia.

Cesarskie cięcie-wskazania
Cesarskie cięcie jest wykonywane tylko i wyłącznie, wtedy kiedy zaleci je lekarz. Jak już wyżej zostało wspomniane cesarskie cięcie, jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy występuje zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dla matki czy dziecka. Cesarskie cięcie nie jest to poród, tylko operacja chirurgiczna, która niestety, ale niesie ze sobą wiele różnych powikłań. Coraz to więcej kobiet z roku na rok decyduje się na cesarskie cięcie. Niestety, ale lekarze bardzo często ulegają swoim pacjentkom. Tłumaczą się głównie tym, że panicznie boją się bólu, który może ich napotkać. Cesarskie cięcia bardzo często wykonuje się u kobiet, które wyróżniają się majętnością i niestety, ale cesarskie cięcie jest coraz to bardziej popularne pośród kobiet.

Na zachodzie Europy coraz więcej jest takich sytuacji, że to kobieta wybiera sobie dzień, kiedy to chce, by jej dziecko przyszło na świat. Oczywiście są takie sytuacje, że cesarka na żądanie jest jak najbardziej wskazana, ponieważ zostały stwierdzone wady u matki lub tokofobia. Tokofobia jest to taki stan u kobiety, kiedy to panicznie boi się bólu oraz porodu. Kobieta mająca tokofobie bardzo często ma wykonywane cesarskie cięcie.

Cesarskie cięcie jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego dochodzi do przecięcia powłok skórnych, otrzewnej oraz mięśnia macicy, z której następuje wydobycie płodu, oraz łożyska. Podczas cesarskiego cięcia jest wykonywane nacięcie nad spojeniem łonowym, po czym należy zszyć rany szwem śródskórnym. Kobieta przed cesarskim cięciem musi być wydepilowana. Kobiecie zakłada się również cewnik, po to by pęcherz moczowy się opróżnił. Bardzo często kobiety mają duże problemy z karmieniem piersią. Karmienie to uniemożliwiają między innymi bolące szwy, które czasami nawet nie dają możliwości się kobiecie poruszyć. Cesarskie ciecie wpływa również niekorzystnie na ilość mleka w piersiach u kobiety, jest go naprawdę bardzo mało, przez co i dziecko i matka szybko zniechęcają się do takiego rodzaju karmienia. Kobieta nie chce lub nie ma siły walczyć z tym, by ten pokarm się pojawił i dziecko bardzo szybko jest karmione mlekiem modyfikowanym.

W przeciwieństwie do porodu naturalnego znieczulenie jest wymagane podczas cesarskiego ciecia. Najczęściej podawane jest kobietom znieczulenie zewnątrz oponowe. Kobieta jest wtedy w pełnej świadomości. Nie ma ona czucia od pasa w dół. Bywa tak, że pacjentka jest znieczulona całkowicie, czyli, że śpi podczas operacji, są to bardzo rzadkie przypadki. Pacjentka jest usypiana tylko i wyłącznie, wtedy gdy są wskazania do tego i jest to jedyne rozwiązanie, by uratować życie oraz zdrowie matki, oraz dziecka.

Przeczytaj:  Aparat mierzący jakość snu, a także ma wykryć zagrożenie śmierci łóżeczkowej u dzieci.

Cesarskie cięcie jest wykonywane najczęściej, kiedy to dochodzi do zamartwicy wewnątrzmacicznej płodu. Życie dziecka jest wtedy bardzo zagrożone, ponieważ może dojść do niedotlenienia. Cesarskie cięcie jest wtedy konieczne. Zamartwica wewnątrzmaciczna płodu występuje podczas takich objawów jak zaburzenia rytmu serca płodu. Zaburzenia te są od razu rozpoznawane na podstawie wykonanego badania KTG.

Wskazania położnicze, związane z matką i dzieckiem, to:
– dziecko jest nieprawidłowo ułożone, zamiast przodującej główki, dziecko przoduje pośladkami lub miednicą.
– główka dziecka nieprawidłowo wstawiła się do kanału rodnego,
– nieudana próba porodu u kobiety, której poprzednia ciąża ukończona była cięciem,
– poród naturalny jest niemożliwy u kobiety, która ma zbyt wąską miednicę,
– kobieta ma przodujące łożysko,
– kiedy to kobieta ma guz w macicy między innymi może być to mięśniak, który blokuje kanał rodny,
– płód jest zbyt duży, by rodzić naturalnie,
– kobieta ma różnego rodzaju choroby serca, płuc, oczu, układu kostno-stawowego, neurologiczne i psychiatryczne – w niektórych przypadkach,
– kiedy to wiadomo już z góry, że poród przedwczesny oraz poród siłami natury będzie stanowił zagrożenie dla zdrowia, oraz życia matki, oraz dziecka,
– kiedy to tętno dziecka jest zbyt słabe lub czynności skurczowe macicy nie są prawidłowe,
– kiedy to istnieje ryzyko, że pępowina wypadnie,
– bywa również tak, że może dojść do zbyt wczesnego odklejenia się łożyska lub nastąpi podejrzenie wewnętrznego krwotoku,
– cesarskie cięcie przeprowadza się również, wtedy gdy występują inne zagrożenia dla ciąży.

Cesarskie cięcie wykonuje się również, wtedy kiedy kobieta ma zatrucie ciążowe.

Cesarskie ciecie jest konieczne w przypadkach, kiedy matka posiada choroby układu krążenia i płuc, ponieważ choroby te mogą wywołać zbyt wczesny poród. Co zagraża niebezpieczeństwu zarówno matce, jak i jej dziecku. Kobieta nie może rodzić naturalnie również, kiedy posiada zmiany naczyniowe na dnie oka.

Cesarskie cięcie-zalety i wady
Zalety cesarskiego cięcia:
– kiedy podjęta jest decyzja, że kobieta ma mieć wykonane cesarskie cięcie, to w takim przypadku jest ona spokojna, pod względem terminu nie obawia się, kiedy urodzi. Ma wyznaczony dokładny termin porodu, także nie jest ona niczym zestresowana.

– w przypadku cesarskiego cięcia nienacinane jest krocze, czyli narządy rodne kobiety nie zmieniają się.
– podczas cesarskiego cięcia jest dużo mniejsze ryzyko, że dziecko urodzi się niedotlenione.
– Kobiety po porodzie naturalnym mają wiele dolegliwości poporodowych, w tym przypadku kobiety nie mają problemów z siedzeniem czy z nietrzymaniem moczu. Wiele kobiet po naturalnym porodzie mają takie kłopoty.

– Cesarskie cięcie trwa zdecydowanie krócej niż poród naturalny.
Cesarskie cięcie ma również swoje wady, dlatego też każda kobieta, która planuje odstąpić od porodu naturalnego, powinna najpierw zapoznać się z wadami, jakie niesie ze sobą cesarskie cięcie.

Wady cesarskiego cięcia:
– Cesarskie cięcie bardzo osłabia kobietę, bywa tak, że nawet nie ma siły zająć się własnym dzieckiem, jest bardzo obolała.
– Rana pooperacyjna jest niesamowicie bolesna dla kobiety, ból jest tak silny, że czasami kobieta nie potrafi cieszyć się ze swojego nowo narodzonego dziecka na które czekała dziewięć miesięcy.
– po cesarskim cięciu mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania, należą do nich między innymi: zakażenie błon śluzowych macicy, infekcje rany lub rozejście się szwów po ranie.
– szok poporodowy u dziecka jest znacznie większy niż u dziecka po porodzie naturalnym.
– kobiecie po cesarskim cięciu zostają blizny, niestety, ale bardzo długo się goją.
– Bywa tak, że podczas cesarskiego ciecia kobieta jest pod narkozą, oraz podawane jest znieczulenie, przy porodzie naturalnym znieczulenie nie zawsze jest potrzebne.
– Po cesarskim cięciu kobieta nie może już tak szybko, jak by mogła po porodzie naturalnym zajść w ciąże, musi odczekać minimum rok, by wszystkie blizny dokładnie się zagoiły.

Cesarskie cięcie-powikłania
Niestety, ale cesarskie cięcie niesie ze sobą wiele powikłań, do których należą:
– może dojść do uszkodzenia pęcherza moczowego lub moczowodów,
– może wystąpić zakrzepica,
– różnego rodzaju zakażenia,
– niedrożność jelit,
– może wystąpić zapalenie otrzewnej,
– oraz rana pooperacyjna może być zakażona
Bywa tak, że po cesarskim cięciu kobiecie dużo trudniej zajść w drugą ciążę. Kiedy kobiecie uda się już zajść w drugą ciążę, mogą wystąpić różnego rodzaju komplikacje.
Cesarskie cięcie na życzenie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet po prostu wybiera sobie cesarskie cięcie, uważa to za najnowszy trend. Kobiety nie dopuszczają do siebie takiej myśli, że ból porodowy tak naprawdę można załagodzić, ponieważ można zastosować znieczulenie. Wiele kobiet potrafi zapłacić lekarzowi łapówkę po to, by wydał jej skierowanie na cesarskie ciecie. Cesarskie cięcie jest wykonywane np. kiedy kobieta ma poważną wadę wzroku lub serca.

Bywa również tak, że ciąża jest zagrożona w takich przypadkach, również wykonuje się cesarskie cięcie. Każda kobieta, która jest zdrowa i ma predyspozycje do tego, by urodzić, powinna jak najbardziej podjąć próbę urodzenia siłami natury. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże w wybraniu jak najlepszego rozwiązania.

Poród przedwczesny
Poród przed wczesny oznacza, to, że dzieciątko chce dużo wcześniej przyjść na świat, niż powinno. Nie zawsze bywa tak, że poród przedwczesny niesie ze sobą jakiekolwiek komplikacje dla matki i dziecka. Wiele wcześniaków rodzi się między 24 a 37 tygodniem. Oczywiście wiadomo, że im późniejszy poród to znaczy bliżej planowanej daty jest zapewne dużo bezpieczniejszy. Bywa tak, że kobieta sama doprowadzi do tego, że urodzi zbyt wcześnie, może być to na przykład spowodowane piciem alkoholu przez ciężarną.

Przyczyny i objawy porodu przedwczesnego.
Jeżeli poród zacznie się między 24 a 37 tygodniem ciąży, to wtedy jest mowa o przedwczesnym porodzie. Dziecko urodzone zbyt wcześnie może mieć różnego rodzaju wady rozwojowe, nie jest ono jeszcze gotowe by pożegnać się z łonem matki. Bardzo często rodzą się wcześniaki, bywa tak, że mają one naprawdę niewielką wagę urodzeni ową zaledwie 500 g. Przebywają one w inkubatorach, ponieważ nie potrafią jeszcze samodzielnie oddychać. Inkubatory również chronią ich przez różnego rodzaju niebezpieczeństwami, na które są niesamowicie podatne.

Jest wiele czynników, które wpływają na zbyt wczesny poród, należą do nich:
– kobieta pijąca alkohol w ciąży oraz paląca papierowy sama doprowadzić może do tego,że jej dziecko urodzi się zbyt wcześnie,
– jeżeli kobieta nie dba o siebie o swój stan zdrowia, również może wywołać wcześniejszy poród. Bardzo ważne jest to, by kobieta zdrowo się odżywiała, nie przemęczała, nie stresowała, dużo spała oraz odpoczywała,
– w przypadku problemów z funkcjonowaniem wątroby również może dojść do wcześniejszego porodu,
– wpływ na wcześniejszy poród ma również wiek poniżej 18 roku życia oraz powyżej 35 roku życia,
– niekontrolowana cukrzyca,
– mnoga ciąża również często powoduje wcześniejszy poród,
– różnego rodzaju infekcje,
– choroby, które są przenoszone drogą płciową,
– anemia,
– występujące mięśniaki macicy,
– oraz wtedy kiedy łożysko przoduje

Są to najgłówniejsze przyczyny, które powodują, że poród występuje zbyt wcześnie.
Objawy zagrażającego porodu przedwczesnego:
– występowanie skurczy co 4-7 skurczy na godzinę,
– rozwarcie szyjki macicy poniżej 3 cm,
– kiedy to szyjka macicy skróciła się o 60%
– poniżej 10 punktów w skali Bishopa.

Objawy porodu przedwczesnego w toku, kiedy nie da się już zatrzymać rozpoczętej akcji porodowej:
– skurcze są już dużo częstsze, występuje 8 skurczy na godzinę,
– szyjka macicy rozwarła się powyżej 3 cm,
– szyjka macicy uległą skróceniu aż o 80%
– powyżej 10 punktów w skali Bishopa.

Zapobieganie i konsekwencje przedwczesnego porodu.
Aby nie doszło do przedwczesnego porodu, w dużej mierze zależy to przede wszystkim od kobiety. Ważne jest, by kobieta zdrowo się odżywiała i prowadziła zdrowy tryb życia. Bardzo ważne są regularne badania oraz opieka prenatalna. Kobieta powinna zrezygnować z picia alkoholu oraz palenia papierosów.
W przypadku pojawienia się zagrożenia przedwczesnego porodu kobieta powinna dużo leżeć i dużo odpoczywać. Jeżeli to nie pomoże natychmiast, powinna zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego. Kobieta otrzyma odpowiednie leki, a może nawet będzie musiała być hospitalizowana.

Wcześniaki są narażone na powikłania takie jak:
– mają dużo mniejszą wagę urodzeni ową od dzieci, które rodzą się w wyznaczonym terminie,
– mogą mieć niewydolność oddechową,
– mogą posiadać różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne czy rozwojowe,
– ich wątroba może słabo funkcjonować a żółtaczka może się nieco przedłużyć.
Bywa tak, że zbyt wczesny poród może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Im dziecko urodzi się szybciej przed wyznaczonym terminem. Występuje większa możliwość, że dojdzie do śmierci
Medycyna aktualnie, jest bardzo dobrze rozwinięta, dlatego też wcześniaki mają większe szanse na to, że mimo wcześniejszego urodzenia nie będą miały żadnych problemów, czy powikłań związanych z ich rozwojem.

Pozycje porodowe
Odpowiednio dobrana pozycja porodowa zwiększa szanse szybszego przyjścia dziecka na świat oraz kobieta może uniknąć wielu bólów porodowych, które są niesamowicie uciążliwe dla kobiety. Dzięki odpowiedniej pozycji poród również może odbyć się bez żadnych komplikacji. Są różnego rodzaju techniki, które pomagają odpocząć kobiecie pomiędzy skurczami. W szpitalach kobiety rodzą głównie w pozycjach leżących. Inaczej jest przy porodach domowych, tam kobieta ma możliwość rodzenia na klęcząco lub stojąco.

Rodzaje pozycji porodowych jest wiele. Najważniejsze jest to, by kobieta wybrała sobie jak najbardziej komfortową dla siebie. Odpowiednio dobrana pozycja umożliwia kobiecie prawidłowe oddychanie oraz ma ogromny wpływ na to, by dziecko było odpowiednio dotlenione. Kiedyś kobiety nie miały tyle udogodnień co teraz. W dawnych czasach kobiety rodziły po prostu w pozycji kucznej lub na stojąco. Teraz, aby kobietom było lżej, mogą korzystać z równego rodzaju przedmiotów, które są bezpośrednio dla nich przygotowane. Są to piłki, na których mogą wykonywać różnorodne ćwiczenia. Dostępne są także drabinki oraz worki saco. Kiedyś kobiety mogły o takich warunkach tylko pomarzyć. Były zdane tylko i wyłącznie na siebie. Wiele kobiet przyjmuje pozycje wertykalne.

Niektóre pozycje wertykalne mogące przynieść ulgę podczas porodu należą do nich: pozycja klęcząca z piłką, pozycja klęcząca na worku, pozycja na stojąco, pozycja z drugą osobą, pozycja na klęcząco.

Pozycje wertykalne sprawiają, że rozwarcie szyjki macicy jest znacznie większe niż podczas pozycji leżącej. Oprócz tego skurcze porodowe nie są tak silne, jak z pozycji leżącej. Krocze kobiety jest rozluźnione, a dokładniej mówiąc jej mięśnie oraz nie są napięte, nie jest wymagane duże parcie.

Przeczytaj:  Kłopoty ze skórą dzieci

Zalety pozycji pionowych
Pozycja pionowa jest niesamowicie bezpieczna oraz pozytywnie wpływa na poród. Pozycji tej towarzyszy siłą grawitacji, dzięki której dziecku dużo łatwiej może się przesuwać w kierunku ujścia. Pozycja leżąca jest dla kobiety zapewne dużo bardziej bolesna, ponieważ to właśnie główka napiera na krocze.
Inną zaletą tej pozycji jest to, że jest ona najwygodniejsza. Oczywiście każda kobieta jest inna, ma inną budowę ciała oraz predyspozycje. Dlatego też warto mieć wiedzę na temat pozycji porodowych i wybrać taką, która będzie najbardziej komfortowa.

Zalety porodu na stojąco, w porównaniu z tradycyjną (ale nienaturalną), leżącą pozycją:
– bardzo przydatne, jest chodzenie, pomaga ono, przy ułożeniu się dziecka do porodu,
– dużo szybciej rozwiera się szyjka macicy,
– pozycji pionowej towarzyszy siła grawitacji, która zdecydowanie pomaga kobiecie rodzącej,
– poród w takiej pozycji trwa zdecydowanie krócej,
– dziecko jest dużo lepiej dotlenione, ponieważ dopływa więcej krwi do łożyska,
– podczas pozycji pionowej występują skurcze, które są bardzo skuteczne oraz regularne,
– kobieta podczas skurczy porodowych odczuwa dużo mniejszy ból niż na przykład podczas pozycji leżącej,
– kobiecie dużo łatwiej się oddycha,

Innymi zaletami ,pozycji na stojąco jest to, że kobietom dużo rzadziej pęka krocze oraz nie trzeba im podawać różnego rodzaju środków, które wpływają na zmniejszenie bólu.
Pozycji tej nie powinny stosować kobiety, które mają problemy z nadciśnieniem, ponieważ nie jest im wskazane chodzenie podczas porodu.

Początkowe objawy porodu jakie pozycje?
Nadchodzi czas, kiedy to szyjka macicy się rozwiera oraz kanał rodny przygotowuje się na wypchnięcie dziecka.

Pozycja porodowa na stojąco
Wielu specjalistów twierdzi, że pozycja na stojąco jest bardzo korzystna dla kobiet w ciąży. Działą tutaj siła grawitacji, skurcze są regularne oraz intensywniejsze niż w pozycji leżącej. Dzięki pozycji stojącej kobieta ma możliwość poruszania się. Częste chodzenie przed porodem doprowadzić może do tego, że maluszek dużo szybciej przyjdzie na świat. Kiedy przy porodzie towarzyszy partner kobieta zawsze może liczyć na jego wsparcie, chociażby podtrzymując się o jego szyje. Kiedy kobieta siada na piłce, dużo chodzi czy tańczy, daje możliwość odpowiedniego ułożenia się dziecka w kanale rodnym.

Pozycja do porodu na siedząco
Podczas tej pozycji kobieta powinna mieć szeroko rozstawione nogi. Pozycja ta przynosi również kobiecie chwilę odpoczynku. Kiedy kobieta ma szeroko nogi, to personel może dokładniej kontrolować cały przebieg, co się dzieje w danych chwilach oraz momentach. Kobieta, która chce siedzieć na łóżku, może oprzeć swoje ręce o swojego partnera, jeżeli jej towarzyszy.

Na klęcząco
Pozycji tej również towarzyszy grawitacja dlatego też jest to duża pomoc dla rodzącej kobiety. Pozycja ta jest idealna dla tych kobiet, którym dokucza ból pleców. Kobieta może kołysać biodrami w lewo, w prawo w przód oraz w tył. Na pewno przyniesie jej to ulgę.

Na czworaka
Pozycja ta jest odpowiedzialna za wzmocnienie krocza. Bywa tak, że szybko się w tej pozycji kobieta męczy, dlatego też wskazane jest, by kobieta położyła się na boku, warto by włożyła sobie poduszkę między kolana.

Jakie pozycje do porodu na dalszym etapie?
Kiedy nadchodzą już skurcze parte, warto skorzystać z pozycji leżącej na fotelu ginekologicznym. Położna oraz lekarz dzięki takiej pozycji mają kontrolę dosłownie nad wszystkim. Pozycja ta niesie ze sobą wiele bolesnych skurczy, które musi kobieta pokonać. Musi włożyć w poród dużo więcej wysiłku.

W II etapie porodu można stosować wertykalne pozycje porodowe, takie jak pozycja w kucki, na siedząco czy na czworaka.
– kucanie
W takiej pozycji dziecku dużo łatwiej jest przyjść na świat. Jeżeli przy porodzie towarzyszy partner warto by kobieta trzymałą ręce na swoim partnerze. Kiedy kobieta kuca ,skurcze porodowe są znacznie silniejsze.
– na plecach

Pozycja ta nie jest zawsze najbardziej komfortowa dla kobiety, ale jest niesamowicie wygodna dla personelu. Pozycja ta pozwala im na bardzo dokładnym kontrolowaniu całego przebiegu porodu.
Kobieta, wybierając pozycje, powinna słuchać się swojego własnego instynktu. Każda pozycja ma swoje wady i zalety. Warto próbować różne pozycje i wybrać tą, która obniży ból porodowy oraz doda sił do dalszego parcia.

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak ma rodzić. Na to pytanie odpowie samo jej ciało. To ono doskonale czuje, która pozycja uśmierza ból. Warto zapoznać się jakie pozycje dany szpital preferuje oraz proponuje.

Indukcja porodu naturalne metody, sztuczne metody, wskazania
Zazwyczaj dziecko przychodzi na świat między 37 a 42 tygodniem ciąży. Bywa również tak, że termin porodu mija i dziecko jest cały czas w łonie matki, jednym słowem nie śpieszy się jeszcze na świat. W takich przypadkach wywołuje się poród za pomocą różnych technik. Przed podjęciem decyzji na temat wywołania porodu wykonuje się KTG i to kilka razy oraz badanie USG, które wykaże, jak duża jest ilość wód płodowych. Dopiero po wykonaniu tych badań można podjąć jakąkolwiek decyzje.

Indukcja porodu 
Naturalne metody indukcji porodu:
– skuteczne są spacery, chodzenie po schodach lub ćwiczenia w ciąży,
– warto również wykonywać masaż sutków dwa lub nawet trzy razy dziennie przez kilkanaście minut, pozwala to na wytworzenie oksytocyny,
– należy również uprawiać seks. Sperma zawiera hormon, który na za zadanie zmiękczenia oraz rozwierania się szyjki macicy,
– warto również wypić łyżkę oleju rycynowego.

Indukcja porodu sztuczne metody.
Metody sztucznego wywołania porodu są następujące:
– podawana jest bardzo często kroplówka z oksytocyną,
– podawany jest matce żel z prostaglandyną, jest on umieszczany w kanale szyjki macicy,
– wykonuje się także masaż szyjki macicy, ale nie jest on zbyt komfortowy dla kobiety,
– ciągłość błon płodowych jest przerywana,

Jeżeli mimo wymienionych metod dziecko nadal nie chce przyjść na świat, wtedy lekarz może podjąć decyzje o cesarskim cięciu.
Indukcja porodu wskazania
Czasami istnieją inne wskazania do indukcji porodu. Jakie?
– wtedy kiedy kobieta ma cukrzycę ciążową,
– występuje zatrucie ciążowe,
– jest zbyt wysokie ciśnienie krwi,
– występuje zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia dziecka,
– wtedy kiedy dojdzie do pęknięcia pęcherza płodowego, przy czym nie ma kompletnie żadnych, nawet jakichkolwiek skurczy
Indukcja porodu skutki uboczne
Każda kobieta, powinna zostać bardzo dokładnie poinformowana o tym, że indukcja porodu niestety, ale niesie ze sobą również skutki uboczne.

Jakie są skutki uboczne indukcji porodu?
– bywa tak, że dzieci częściej się rodzą niedotlenione,
– skurcze są dużo bardziej bolesne dla kobiety oraz silniejsze,
– indukcja porodu może spowodować u kobiety wystąpienie krwotoku poporodowego, szyjka oraz macica mogą ulec uszkodzeniu lub zbyt wcześnie oddzieli się łożysko,
– zwiększa się tutaj wykonanie cesarskiego cięcia.

Poród dla kobiety jest bardzo ważnym wydarzeniem w jej życiu. Każdej kobiecie zależy na tym, by cały poród przebiegł pomyślnie zarówno dla niej, jak i dla jej maleństwa. Kiedy mija termin i okazuje się, że, zdrowie, a nawet życie matki czy dziecka jest zagrożone to w takich przypadkach, bardzo przydatne są indukcje porodowe.
Indukcje porodu dzielą się na sztuczne oraz naturalne. Naturalne indukcje porodu są o wiele bezpieczniejsze dla kobiety. Mimo wszystko nie zawsze się one sprawdzają i trzeba brać pod uwagę sztuczne sposoby indukcji porodu.

Kiedy to kobieta zdecyduje się na sztuczne sposoby indukcji porodu, powinna bardzo dokładnie się z nimi zapoznać. Kobieta podejmuje ostateczną decyzję, tylko ona może wyrazić zgodę na w jaki sposób chce, by jej poród był wywoływany.

Nacięcie krocza przebieg, powikłania, zalety i wady
Zazwyczaj nacięcie krocza jest wykonywane u kobiety, rodzącej po raz pierwszy wykonuje się to, by nie doszło do pęknięcia krocza. Położnicy mówią, że krocze, które jest nacięte, dużo szybciej się goi, niż samo pęknięcie na kroczu. Zostały przeprowadzone badania w tym celu i niestety wykazały zupełnie co innego, a mianowicie badania mówią, że nacięcie krocza nie tylko się dłużej goi, ale może nieść ze sobą wiele problemów. Kobieta może, uniknąć pękniecie krocza, na przykład, jeżeli będzie wykonywała ćwiczenia mięśni Kegla oraz kiedy będzie wykonywany masaż krocza.

Nacięcie krocza przy porodzie przebieg
Na samym początku kobieta otrzymuje znieczulenie. Kobieta jest nacinana między pochwą a odbytem. Nacięcie krocza ma na celu ułatwienie porodu matce. Przez nacięcie krocza dziecko szybciej przychodzi na świat. Nacięcie krocz wykonuje się pionowo. Według badań około 40% kobiet w Stanach Zjednoczonych ma nacinane krocze. Gdy tylko dziecko przyjdzie na świat położnik lub lekarz przystępują do zszywania krocza. Rana niestety, ale jest bolesna i goi się dosyć długo, ponieważ ad 4 do 6 tygodni.

Nacięcie krocza powikłania
Według badań kobiety, które nie były nacinane, tylko naturalnie pękły, dużo szybciej potrafią dojść do siebie niż po nacinaniu. Oprócz tego kobiety, które naturalnie pękły, mają dużo mniej powikłań, niż po nacięciu krocza. Kobiety, którym zostało nacięte krocze, bardzo często tracą dużo więcej krwi, są znacznie osłabione, obolałe, są bardziej narażone na różnego rodzaju zakażenia oraz ich czas, kiedy powrócą do współżycia seksualnego niestety, ale się wydłuża . Czasami kobietom bardzo ciężko powrócić do seksu. Boją się, że będzie to dla nich niekomfortowe oraz bolesne, czyli występuje lęk przed uprawianiem seksu.

Nacięcie krocza zalety i wady
Są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy nacinania krocza. Według zwolenników kobieta dzięki nacięciu nie traci dużej ilości sił , poród jest znacznie przyspieszony oraz tkanka pochwy nie jest nadwyrężona. Wiele lekarzy twierdzi, że nacięcie krocza również jest korzystne dla kobiety, ponieważ rana dużo szybciej się goi niż po pęknięciu naturalnym.

Są przeciwnicy nacinania krocza, którzy twierdzą, że niesie ono ze sobą wiele powikłań, do których między innymi należą:
– kobieta znacznie bardziej krwawi,
– jest narażona na różnego rodzaju infekcje bądź zakażenia,
– nacięcie krocz powoduje bardzo dużą opuchliznę,
– bardzo często krocze jest nieprawidłowo zszyte, przez co kobieta bardzo cierpi, ponieważ jest obolała,
– nacięcie krocza powoduje również, ogromny ból samego krocza u kobiety

Na dziś według lekarzy krocze, powinno być nacinane tylko i wyłącznie, wtedy kiedy sytuacja naprawdę tego wymaga. A mianowicie kiedy istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia, a nawet życia zarówno matki, jak i dziecka. Bywa tak, że masa dziecka jest naprawdę duża, w takim przypadku nacięcie krocza jest, jak najbardziej wskazane. Krocze powinno być nacinane również, wtedy kiedy rytm serca dziecka jest zaburzony, wtedy też jak najszybciej powinno dojść do porodu, dlatego też powinno się wykonać nacięcie krocza.

Lekarze podpowiadają, że przyśpieszyć poród może masaż w okolicach między pochwą a odbytem. Masaż ten pomaga w rozciągnięciu tkanki oraz są dużo mniejsze urazy podczas porodu. Masaż ten jest zalecany w ostatnich tygodniach ciąży

1 thought on “Poród

  1. Ja miałam cesarskie cięcie z powodu zagrożenia życia maleństwa. Nie zamieniłabym tego porodu na poród naturalny. Uważam, że oba porody mają swoje plusy i minusy i nie powinno się ich porównywać

Comments are closed.