Siódmy miesiąc ciąży

Wychowanie i Dzieci

Część siódma poradnika dla kobiety ciężarnej opisująca siódmy miesiąc ciąży. Co się dziej z Twoim ciałem? Co warto wiedzieć? Jak rozwija się Twoje maleństwo. Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w tym poradniku.

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży. Mózg Twojego dziecka nadal się rozwija. Komórek nerwowych już mu nie przybywa, ale te co powstały rozwijają się i specjalizują. Brwi i rzęsy już są. Tęczówki również, ale swój kolor docelowy osiągną dopiero kilka miesięcy po narodzinach. W Twoim brzuchu robi się coraz ciaśniej, co zaczyna ograniczać zakres ruchów dziecka. Niemniej jednak, dziecko intensywnie porusza rączkami i nóżkami. Ruchy mimiczne również są coraz bardziej wyraziste. Pojawia się również tak zwana aktywna faza snu (REM). Naukowcy odkryli, że w tym wieku występują u dzieci szybkie ruchy gałki ocznej podczas snu (faza REM), które świadczą o marzeniach sennych. Zdaniem psychologów prenatalnych, płód śni o tym, co robił wcześniej, czyli: jak ruszał nóżką lub rączką, bawił się pępowiną czy reagował na dźwięk. W ten sposób „układa” mu się w głowie zdobyta wiedza, wrażenia i doświadczenia z konkretnego dnia – a to wszystko służy dojrzewaniu mózgu. Należy również pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości kwasów omega-3, które wspomagają prawidłowy rozwój mózgu. Dziecko waży ponad kilogram i może mieć około 35-36 centymetrów. Twoje bóle pleców mogą stać się naprawdę uciążliwe, a oprócz tego, problemy z ułożeniem się w odpowiedniej pozycji podczas snu. Może to wpływać na większą odczuwalność przez Ciebie zmęczenia, co przekłada się na Twoje zachowanie i nastrój – możesz czuć się rozdrażniona. Pamiętaj o wizytach u lekarza. Nie bój się rozmawiać o swoich obawach związanych z ciąża i przyjściem na świat Twojego maleństwa. W związku z położeniem macicy, możesz mieć problemy z oddychaniem. Dodatkowo, poruszanie się sprawia Ci coraz więcej trudności. Ważne jest, żebyś nie robiła nic ponad swoje siły i nie denerwowała się normalnymi objawami towarzyszącymi Twojej ciąży. To normalne, że nie zawsze czujesz się kwitnąco.

Przeczytaj:  Przeziębienie w ciąży może być groźne. Przeziębienie w ciąży może być groźne. Jakie są domowe sposoby walki z jego objawami?

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży. Maluszek rośnie w szybkim tempie. Jest on w stanie odczuwać ból. Magazynuje również tkankę tłuszczową. Z uwagi na malejącą ilość miejsca w Twojej macicy, ruchy dziecka zmieniają się i zamiast kopać to rozpycha się w Twoim brzuchu w poszukiwaniu miejsca. Rośnie jego główka, robiąc miejsce rozrastającemu się mózgowi. Rozwijają się także jego kości, dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie. Warto na tym etapie zwiększyć spożycie produktów pełnoziarnistych. Dostarczają one wielu składników odżywczych, których razem z maluchem potrzebujecie, ale także pozytywnie wpłyną na perystaltykę Twoich jelit i zmniejszą ryzyko zaparć. Zaparcia w ciąży mogą doprowadzić do żylaków odbytu (zwanych potocznie hemoroidami), a przecież nie potrzebujesz dodatkowych dolegliwości. Wystarczy zgaga i niestrawności spowodowane małą ilością miejsca na żołądek. Rozwiązanie coraz bliżej, ale oprócz radości związanej z przyjściem na świat  maluszka, z pewnością pojawiają się obawy, czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Nie martw się na zapas, zamiast tego spróbuj skoncentrować swoje myśli na pozytywnych aspektach.

Zapewne denerwuje Cię Twoja nieporadność. To zupełnie normalne, że powiększający się brzuszek utrudnia Ci wykonywanie codziennych czynności. Jest to odpowiedni moment, żeby poprosić o pomoc najbliższych i zacząć oswajać się z myślą, że pomoc przyda się również – a może nawet i bardziej – kiedy dziecko przyjdzie na świat. Pomyśl o tym, że już niebawem na świecie pojawi się mały człowiek, który będzie od Was całkowicie zależny. Nie zapominaj o relaksie i odpoczynku. Nabieraj sił na przyszłość i powoli zaplanuj wszystkie najważniejsze rzeczy związane z narodzinami dziecka.

Trzydziesty tydzień ciąży. Szpik kostny maleństwa przejmuje funkcję produkcji czerwonych krwinek. Wszystkie narządy są rozwinięte, kontynuują swoje funkcjonowanie, przygotowując dziecko do opuszczenia Twojego organizmu. Zanika lanugo, czyli meszek płodowy. Funkcję regulowania temperatury ciała od tej pory przejmuje mózg, co w praktyce zwiększa szanse dziecka na przetrwanie poza ciałem matki w przypadku ewentualnego przedwczesnego porodu. Objętość wód płodowych już się nie zwiększa, ale dziecko szybko przybiera na wadze – nawet 200 gramów tygodniowo. Maluszek porusza się dość gwałtownie, manifestując swoją obecność. Jest to też czas, w którym część dzieci układa się już główką w dół, co stanowi przygotowanie do pozycji wyjściowej podczas porodu. Twój organizm odczuwa znaczne obciążenie. Ty sama powoli zaczynasz wypatrywać dnia rozwiązania, bowiem coraz trudniej jest Ci funkcjonować. To już ostatnia prosta, ale musisz uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o kontrolowaniu  ruchów swojego dziecka. Problemy z układem trawiennym, objawiające się na przykład zgagą nadal nie mijają? Mogą niestety towarzyszyć już do końca ciąży. Nie zapominaj o właściwym nawadnianiu! Możesz się teraz nadmiernie pocić, a skóra nadal narażona jest na powstawanie rozstępów. W ramach relaksu poddaj ją odpowiedniej pielęgnacji. Nie zapominaj o prawidłowym odżywianiu – Twój maluszek intensywnie rośnie, dlatego tak ważne jest, byś dostarczała mu odpowiednich składników. Pozwól innym,by Cię rozpieszczali i wyręczali, ostatecznie jesteś przyszłą matką. Ciesz się rosnącym brzuszkiem i nie krępuj się podkreślać go swoim strojem!

Przeczytaj:  Porównanie rodzajów mlek modyfikowanych na podstawie subiektywnej obserwacji mojego dziecka

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży. Dzieciątko dalej przybiera na wadze, a jego skóra zaczyna się napinać. Jego układ nerwowy rozwija się, powstają nowe połączenia pomiędzy korą mózgową maluszka, a różnymi częściami jego malutkiego ciałka. Potrafi posługiwać się swoimi zmysłami, odbiera różne sygnały, jakie docierają do niego z zewnątrz. Czka i rozpycha się w Twoim brzuchu, a do tego robi całkiem sporo min. Może również ssać swój kciuk. To dobry moment, żeby zacząć powoli robić potrzebne zakupy i kompletować rzeczy, które zabierzesz ze sobą do szpitala. W tym okresie mogą występować wycieki pokarmu z piersi, dlatego pomocne mogą okazać się wkładki laktacyjne. W związku z rozmiarem macicy, w Twojej jamie brzusznej jest dość ciasno, co wpływa na położenie narządów wewnętrznych. Brak apetytu lub trudności z wielkością spożywanych posiłków są zupełnie normalne. Aby uniknąć przykrych dolegliwości trawiennych, spożywaj posiłki, które pozwolą uniknąć Ci zaparć i niestrawności.

1 thought on “Siódmy miesiąc ciąży

  1. Ciąża to nie choroba, a jednak nie każda kobieta przechodzi ja tak milo i z wigorem jak Ty. W pierwszej ciąży czułam się super, być mnie nie bolało, sama wszystko robiłam, a teraz w drugiej ciąży leże już 3tydzien bo brzuch się stawia przez to ze dziecko kopie niemiłosiernie mocno i co, mam się czuć gorsza z tego powodu ze wyręczam się mężem? Lepiej pozwolić sobie na to teraz bo później nie oszukujmy się ale to na nas spoczywa główny obowiązek zajmowania się brzdącem przez cala dobę, a żadnemu mężowi koro a z głowy nie spadnie jak trochę pomoże w domu przed porodem. Pozdrawiam wszystkie mamy 🙂

Comments are closed.