Planujesz ciążę? Kilka spraw, o których nie możesz zapomnieć w tym okresie!

Poradniki Wychowanie i Dzieci

O czym nie można zapominać planując ciążę – porady i wskazówki dla przyszłych mam, które gwarantują bez problemowy przebieg ciąży, urodzenie zdrowego dziecka i szybki powrót do dawnej formy.

Planujesz ciążę? Kilka spraw, o których nie możesz zapomnieć w tym okresie!

Ciąża to wydarzenie, które zmienia całe życie kobiety. W obecnych czasach coraz większa liczba kobiet jest zwolenniczkami świadomego macierzyńska, do którego należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Dzięki temu można zredukować zagrożenie wad rozwojowych u płodu, które bardzo często wynikają z nieprawidłowej suplementacji lub jej braku w okresie rozrodczym, a także zaniedbań związanych z własnym zdrowiem. Na wiele aspektów trzeba zwrócić uwagę jeszcze na kilka miesięcy zanim rozpoczniemy starania o dzidziusia.

Wykonanie niezbędnych badań

Przed zajściem w ciążę należy odwiedzić ginekologa, by sprawdzić, czy pod kątem ginekologicznym nie ma przeszkód do zajścia w ciążę. Lekarz zleci wyleczenie ewentualnych stanów zapalnych pochwy czy nadżerki, wykona też USG narządu rodnego, bardzo często przed ciążą zleca się również wykonanie cytologii. Bardzo ważne jest wykonanie podstawowych badań krwi oraz moczu, ponadto powinno się przebadać pod kątem posiadanych przeciwciał różyczki, toksoplazmozy czy cytomegalii, groźnych w okresie ciąży chorób. Jeśli przeciwciał różyczki brakuje, to maksymalnie do 3 miesięcy przed zajściem w ciążę powinno się wykonać szczepienie ochronne. Z podstawowych badań wymieniana jest morfologia, glukoza, grupa krwi, poziom hormonów tarczycy. Te proste badania są w stanie wskazać ogólny stan organizmu i ewentualnie wdrożyć odpowiednie leczenie stanów zapalnych.

Przeczytaj:  Pierwszy trzy dni życia noworodka - opis badań i zaleceń lekarskich

Wizyta u dentysty

Wiele kobiet zapomina o tym, że zdrowe uzębienie jest kluczem do udanej ciąży. Jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko, należy kompleksowo wyleczyć choroby zębów. Stan zapalny uzębienia może utrudniać zajście w ciążę. Pamiętajmy, że próchnicę wywołują bakterie, które łatwo przenikają do organizmu, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia płodu. Możliwe jest nawet zakażenie dziecka próchnicą, istnieje ryzyko przedwczesnego porodu czy niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Chore zęby mogą dać o sobie znać dosłownie w każdej chwili, a części zabiegów nie można wykonywać w ciąży – z tego powodu lepiej nie zwlekać z wizytą!

Odpowiednia suplementacja

Ciążą to czas wzmożonego wysiłku organizmu, dlatego trzeba mu dostarczyć niezbędnych witamin i mikroelementów. Najlepiej, jeśli będą one pochodziły z prawidłowej i urozmaiconej diety, jednak można też przyjmować suplementację przeznaczoną dla kobiet planujących ciążę. Wyjątkowo ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego co najmniej na 3 miesiące przed planowaną ciążą – kwas jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, szczególnie w pierwszym miesiącu ciąży, kiedy większość kobiet jeszcze nie wie, iż noszą w swoim łonie nowe życie. Brak odpowiedniej ilości kwasu foliowego może powodować poważne wady cewy nerwowej dziecka, dlatego przyjmowanie tych suplementów jest tak ważne! Warto dodać, że kwas foliowy nie jest kumulowany w organizmie, dlatego nawet większa ilość folianów nie jest dla kobiet szkodliwa.

Przeczytaj:  Dieta białkowa a proteinowy czwartek.

Zdrowy tryb życia i aktywność

Przygotowanie do ciąży to również zmiana dotychczasowego trybu życia i chodzi tu między innymi o wprowadzenie zróżnicowanej diety w której nie brakuje mięs, nabiału, co dzień powinno się spożywać owoce i warzywa. Kategorycznie należy rzucić palenie, ograniczyć ilość spożywanej kawy, napojów energetycznych czy fast foodów. Warto postawić na zdrowe techniki gotowania, przykładowo na parze. W okresie planowania ciąży powinno się unikać spożywania alkoholu. Warto ponadto prowadzić bardziej aktywny tryb życia, zacząć regularnie ćwiczyć by wzmocnić siły obronne organizmu. Lepsza kondycja to gwarancja prawidłowego przebiegu ciąży i łatwiejszego porodu.

Odpowiednie przygotowanie do ciąży to gwarancja uniknięcia komplikacji

Jeśli zastosujemy się do powyższych zaleceń, szansa na prawidłowy i zdrowy przebieg ciąży znacznie rośnie. Świadome macierzyństwo zazwyczaj równa się przebiegowi ciąży bez komplikacji, a także znacznie łatwiejszym porodem i szybkim powrotem do dawnej formy. Powyższe zalecenia wcale nie są trudne do zrealizowania, szczególnie że odpowiednie przygotowanie do ciąży trwa kilka miesięcy i każda kobieta powinna znaleźć czas na badania, wyleczenie zębów czy kupienie kwasu foliowego.

16 thoughts on “Planujesz ciążę? Kilka spraw, o których nie możesz zapomnieć w tym okresie!

  1. Fajnie tak sobie zaplanować ciążę,przygotować się do niej i zrobić wszystko co opisane w artykule.Ja niestety zaszłam w nieplanowaną ciążę i to dwa razy.Ale pomimo tego że nie wykonałam wcześniej badań,ani nie odwiedziłam dentysty to i tak urodziłam dwie zdrowe córki i wszystko z nimi i ze mną jest ok.

  2. Moim zdaniem zanim zaplanuje się bycie w ciąży najbardziej trzeba zadbać o zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Ważne jest także przebadanie się od stóp do głów.

  3. Bardzo cenne wskazówki, których warto przestrzegać podczas ciąży. Niestety nawet w dzisiejszych czasach zdarza się, że kobiety będąc w tym stanie, zwlekają z pierwszą wizytą u ginekologa. Osobiście uniknęłam powikłań, udając się niezwłocznie do specjalisty. Z gabinetu błyskawicznie trafiłam na odział szpitalny, bo okazało się, że mam podejrzenie ciąży pozamacicznej. Całe szczęście, dzięki szybkiej reakcji lekarza i mojej, wszystko ułożyło się pomyślnie.

  4. Bardzo ciekawy artykuł, przechodziłam przez ciążę ale wiele z tych punktów ominęłam ze zwykłej niewiedzy, nie wpadło mi do głowy żeby odwiedzić dentystę. Takie strony jaj ta są bardzo przydatne, bo można dużo się z nich dowiedzieć. Pozdrawiam

  5. Przede wszystkim przed i w trakcie ciąży trzeba zdrowo jeść i zapewnić sobie trochę ruchu, ciąża to nie choroba ze mamy leżeć w łóżku i nic nie robić. Powinno się ćwiczyć na miarę możliwości i zdrowo jeść żeby mieć siłę urodzić to dziecko. Nie wolno nam zapominać by jeść żywność bogatą w witaminy, nie puste kalorie

  6. Właśnie jestem w trakcie, fajnie że trafiłam na ten artykuł. O zębach słyszałam, że trzeba wyleczyć, ale fajnie, że jest napisane co jeszcze pozwala na świadome macierzyństwo. Podobno aktywność fizyczna bardzo pomaga potem podczas porodu 🙂

  7. Dużo tego. Niestety nie zawsze da się tak wszystko zaplanować hihi… No ale można próbować. Przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie, to podstawa. Potem to wszystko wpływa na przebieg ciąży, nie da się ukryć.

  8. Wiadomo, że trzeba się zdrowo odżywiać i tak dalej. Szkoda, że niewiele przyszłych matek o tym pamięta. Ale to silniejsze od nas. Która z nas nie miała ochoty na kebaba w ciąży? Nie można na samych warzywach żyć, a jednocześnie pamiętać, że ma się te zachcianki…

  9. Zgadzam się z tym, że należy o siebie zadbać i to bez dwóch zdań. Ale ja się przyznam, że w ciąży tak bardzo chciało mi się spać, że nie podejmowałam żadnej formy aktywności 🙂 czyste lenistwo niestety. No cóż…

  10. Pamiętam moją ciążę jak miałam wciąż ochotę na czekoladę. Chociaż to nie do końca zdrowe oczywiście. Ale niektóre rzeczy wygrywają z silną wolą, zwłaszcza w tym stanie 🙂 Ale aktywność – jak najbardziej popieram.

  11. warto też przez ciążą zrobić sobie podstawowe badania krwi i moczu, np. morfologię, żelazo. To pozwoli zobaczyć w jakim aktualnie stanie zdrowotnym jest przyszła mama i uniknąć ewentualnych niedoborów tego czy owego w organizmie już na wczesnym etapie.

  12. Wciąż się zastanawiam nad zajściem, dlatego też pewnie tu trafiłam. Próbuję poszerzyć na razie swoją wiedzę i podejść do tego tak jak opisano w artykule – w sposób świadomy. Nie wiem czy mi się uda przemóc, ale przynajmniej wiem co robić 🙂

  13. Cóż, może jestem jedynym mężczyzną, który się tu wypowie, ale trudno. Warto czasami przeczytać takie informacje, bo to my mężczyźni często namawiamy swoje partnerki na dziecko, a warto wiedzieć ile obowiązków się z tym wiąże. I ile kobieta musi przejść, żeby w zdrowiu donosić dziecko.

  14. Ciekawe wskazówki, chociaż mało która kobieta jest w stanie zaplanować ciążę od A do z. Większość wpada, inne o czymś zapominają, ale najważniejsze jest, żeby dziecko urodziło się zdrowe!

  15. Zdecydowanie popieram takie poważne podejście do tematu. Obecnie wiele kobiet planuje ciążę z dużym wyprzedzeniem dlatego odpowiednia profilaktyka jest na wagę złota. My przed każdą ciążą robiliśmy kompleksowe badania, bardziej dbaliśmy o dietę, zdrowe odżywianie, plus oczywiście stomatolog. Choć w moim przypadku mimo kontroli w 6 miesiącu wylądowałam na fotelu dentystycznym więc pewnych rzeczy mimo usilnych starań nie przeskoczymy, ale na pewno lepiej zapobiegać.

  16. Świetnie jeśli ktoś planuję ciąże znajdzie tutaj wszystkie informacje. Sama pamiętam kiedy zaczynaliśmy z mężem planować dzidziusia wiele emocji wtedy towarzyszy wiec należy pamiętać aby przede wszystkim zachować spokój.

Comments are closed.