Dieta białkowa a proteinowy czwartek.

Poradniki

Ostatnia faza diety białkowej – faza stabilizacji, zezwala nam na spożywanie w zasadzie większości rzeczy dostępnych na rynku żywieniowym. Możemy jeść prawie wszystko, utrzymując świetną sylwetkę i wagę. Przyczyną tego zjawiska jest fakt jednego, bardzo ważnego założenia diety białkowej.

Dieta białkowa

 

Chodzi mianowicie o jeden proteinowy dzień w tygodniu. W tym szczególnym dniu Dukan zezwala nam na spożywanie tylko i wyłącznie produktów zawartych w planie pierwszej, uderzeniowej fazy odchudzania. Twórca diety białkowej zaleca, aby proteinowym dniem ustalić czwartek. Dlaczego akurat ten dzień i czy można to zmienić?

W momencie, kiedy dieta białkowa rozpoczynała dopiero zdobywanie popularności, a jej twórca ciągle badał wpływ poszczególnych czynników na procesy odchudzania, w jej założeniach proteinowy czwartek nie był ustalony. Dukan zlecał jedynie wybranie któregokolwiek dnia tygodnia i spożywanie produktów białkowych tego właśnie dnia. Doświadczenie pokazało jednak, że takie podejście nie do końca rozwiązuje problem. Brak konkretnego dnia powodował, że pacjenci bardzo często zapominali o proteinowej zasadzie, bądź przekładali ją na „kolejny dzień”.

Efektem takiego postępowania był spadek efektywności diety białkowej spowodowany brakiem dyscypliny. Wtedy właśnie Dukan wpadł na genialny pomysł, aby ustalić jeden, odgórny dzień tygodnia i właśnie wtedy zlecić pacjentom odżywianie się wyłącznie produktami białkowymi. Poza motywacją i dyscypliną, jaką osiągnął dzięki proteinowemu czwartkowi, Dukanowi udało się jeszcze coś, czego nie zakładał tworząc konkretny termin. Mianowicie znajomi pacjenci, którzy wspólnie odchudzają się przy użyciu technik diety białkowej, mają dużo większą szansę utożsamiania się z druga osobą. Dużo łatwiej będzie nam przeżyć dzień na samych białkach, jeżeli będziemy mieli świadomość, że nasza przyjaciółka, również gotuje dzisiaj potrawy wyłącznie z protein.

Przeczytaj:  Życie bez diety?

Dodatkowo jeden wspólny dzień wydaje się być zjawiskiem pozytywnym z punktu widzenia całej społeczności, dla której dieta białkowa stała się swego rodzaju sposobem na życie. O skuteczności zasad francuskiego lekarza często decyduje popularność programu protal. Ludzie motywują się wzajemnie na różnego rodzaju forach czy blogach. Poczucie przynależności do grupy wzrosło dzięki proteinowym czwartkom i zostało przedłużone o wiele lat po zakończeniu diety białkowej.

Oczywiście każdy z nas prowadzi indywidualny tryb życia. Może okazać się, że czwartek jest jakimś szczególnym dniem, kiedy mamy na przykład dużo spotkań biznesowych, na których wypada przekąsić coś innego niż tylko białka. Dodatkowo może akurat tego dnia mamy czas na sport, a poprzez dietę czysto proteinową czujemy się osłabieni. Czy możemy zatem zmienić dzień spożywania produktów białkowych? Oczywiście, że tak! Pamiętajmy, że to dieta białkowa jest dla nas, a nie odwrotnie. W wypadku zmiany, ustalmy sobie jeden konkretny dzień tygodnia i trzymajmy się go jak najdłużej. Nie znaczy to wcale, że jest to nasz ostateczny wybór, którego nie będziemy mogli już zmienić w przyszłości.

2 thoughts on “Dieta białkowa a proteinowy czwartek.

  1. Bardzo ciekawy i trafiony artykuł, bo ja osobiście nigdy nie słyszałam o diecie białkowej. Artykuł zawiera kilka cennych uwag i informacji na jej temat, także polecam się z nim zapoznać

  2. Dieta białkowa to ciekawe rozwiązanie dla osób zmagających się z nadwagą. Słyszałam, że jest to jedna z najskuteczniejszych terapii odchudzających, ale też nie pozbawiona szkodliwości. Dlatego warto przemyśleć jej wybór.

Comments are closed.