Dziewiąty miesiąc ciąży

Wychowanie i Dzieci

Część dziewiąta i ostatnia poradnika dla kobiety ciężarnej opisująca dziewiąty miesiąc ciąży. Co się dziej z Twoim ciałem? Co warto wiedzieć? Jak rozwija się Twoje maleństwo. Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w tym poradniku.

Trzydziesty szósty tydzień ciąży. Twoje dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat, ponieważ wszystkie narządy i układy podjęły swoje funkcje i rozwinęły się na tyle, by pozwolić mu przetrwać po narodzinach. Oczywiście gotowość do opuszczenia brzucha to sprawa bardzo indywidualna i każde dziecko osiąga ten etap w najlepszym dla siebie momencie. Maluch cały czas doskonali swoje odruchy, jak na przykład odruch chwytania. Jego słuch jest bardzo wyczulony, zna Twój głos i odgłos bicia Twego serca, które będą na niego działały uspokajająco po narodzinach. Zanika maź płodowa.Twój pęcherz moczowy jest uciskany coraz mocniej niż do tej pory, co wpływa na jeszcze częstsze wizyty w toalecie.  Dochodzą do tego bóle krzyża, które na pewno już poznałaś. Twoje stawy biodrowe rozluźniają się, co jest kolejnym etapem przygotowania do porodu. Może to powodować odczuwanie bólu tych stawów. Lekarz może teraz zlecać częstsze wizyty. Twoje ostatnie badanie USG powinno zostać przeprowadzone między 30, a 37 tygodniem ciąży. Przy okazji zostanie oszacowana wstępnie waga Twojego dziecka. Przybliżona waga dziecka pozwoli ocenić szanse porodu siłami natury.

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży. To bardzo ważny moment, gdyż przyjmuje się, że po 37 tygodniu ciąża jest już donoszona. To wpływa kojąco na psychikę wielu kobiet, które boją się przedwczesnego porodu. Najważniejsze jest to, że płuca Twojego dziecka są już rozwinięte i produkują wystarczającą ilość surfaktantu, by dziecko mogło oddychać po przyjściu na świat. Oadal dojrzewa do życia pozałonowego, ćwicząc wszystkie opanowane odruchy i wyostrzając swoje zmysły. Golenie włosów w okolicach intymnych jest opcjonalne, jeżeli nie będziesz poddawana cesarskiemu cięciu – wówczas okolice spojenia łonowego muszą zostać ogolone. Oczywiście, będziesz potrzebowała przy tym pomocy, z uwagi na wystający brzuszek. Istotna jest kwestia znieczulenia zewnątrzoponowego. Nie musisz się na nie decydować, jest to znieczulenie dobrowolne przy naturalnym porodzie. Pamiętaj, że nie musisz mieć wszystkiego pod kontrolą – nie jesteś w tym momencie sama – masz do dyspozycji fachową opiekę szpitalną oraz troskliwą opiekę partnera.

Przeczytaj:  ZUS ogranicza wydawanie druków przez grypę!

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Maluszek dalej spokojnie przybiera na wadze i rozwija się. Malec czeka na właściwy moment, by przyjść na świat. Nie ustaje produkcja surfaktantu, dzięki któremu dziecko po narodzeniu będzie wydolne oddechowo. Ma bardzo mało miejsca, dlatego zamiast energicznie się poruszać to przeciąga się i wierci. To już ostatnie chwile w łonie matki, za chwilę dziecko przyjdzie na świat. Najprawdopodobniej już od jakiegoś czasu znajduje się we właściwej pozycji i pozostaje tylko czekać, aż zdecyduje się opuścić Twój brzuszek. Nadal nie masz pewności, czy potrafisz odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczów porodowych? Jeżeli skurcze są regularne i nie ustępują, kiedy zmieniasz pozycję, nie pomaga ciepła kąpiel to znak, że rozpoczyna się poród. Skurcze porodowe nasilają się, są coraz dłuższe i regularne, szyjka macicy się skraca i rozszerza. Twoje piersi są nabrzmiałe i może pojawić się tak zwana siara, czyli pierwszy pokarm. Twoje ciało jest gotowe i możesz być spokojna – wszystko przebiegło zgodnie z planem. Lada chwila wyczekane dzieciątko pojawi się w Waszym życiu. Pamiętaj o zgromadzeniu w jednym miejscu wszystkich dokumentów, jakie będą potrzebne podczas przyjęcia do szpitala. Nie zapomnij o karcie ciąży i wynikach badań, które dostałaś od swojego lekarza.

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Mózg Twojego maleństwa cały czas intensywnie się rozwija. W jelitach dziecka pojawia się tak zwana smółka, czyli pierwsza kupka. Ilość wód płodowych ulega zmniejszeniu, większość dzieci na tym etapie znajduje się we właściwej pozycji i oczekuje momentu przyjścia na świat.Oprócz typowych objawów rozpoczęcia akcji porodowej takich jak skurcze, mogą pojawić się objawy towarzyszące – mdłości, biegunka lub tak zwany krwawy wysięk, czyli wydzielina zabarwiona krwią. To, że pojawiły się te objawy nie oznacza, że już za chwilę urodzisz – to może potrwać jeszcze kilkanaście godzin lub nawet dni. To już ostatnia prosta, więc cierpliwie poczekaj na narodziny.

Przeczytaj:  Atopowe zapalenie skóry - problem dotykający setki dzieci.

Czterdziesty tydzień ciąży. To już ostatnie chwile przed tą najważniejszą godziną, godziną przyjścia maleństwa na świat! Twoje dzieciątko ma właściwe rozmiary i masę, przez całą ciążę rozwijało się bardzo intensywnie w Twoim łonie. Teraz czas opuścić przyciasne lokum i zacząć odkrywać świat, który jest na zewnątrz. Może jednak zdarzyć się tak, że maluch czuje się w brzuszku na tyle dobrze, że poród nie nastąpi jeszcze przez kilka najbliższych dni. Byłaś cierpliwa i dzielna. Wiele rzeczy Cię drażniło, wiele bólu przysporzyło, ale teraz już się nic nie liczy. Przez ostatnie dziewięć miesięcy dumnie nosiłaś w brzuchu swoje dziecko. Teraz ono pojawi się wreszcie na świecie! To tylko kwestia czasu, w dodatku bardzo krótkiego w stosunku do całej ciąży. Może to już tylko kwestia godzin. Trudno wyobrazić sobie większe szczęście. Kiedy zauważysz pierwsze objawy rozpoczynającej się akcji porodowej to przede wszystkim nie panikuj. Masz wystarczająco czasu, żeby zareagować i dojechać do szpitala. Spokój jest teraz najważniejszy, chociaż ciąża i poród zupełnie nie sprzyjają jego zachowywaniu. Tak naprawdę wszystko dopiero się zaczyna – powitanie na świecie małego dziecka to bardzo ważne wydarzenie, pełne emocji i wzruszeń. Pierwsze chwile razem będą jednym z najcenniejszych wspomnień.

1 thought on “Dziewiąty miesiąc ciąży

  1. To już sam koniec. Czekamy na nasze Bobo z niecierpliwością. Mam nadzieję że nie da nam zbyt długo czekać 😉 teraz w planach długie spacery i ogólnie podkręcamy tempo, może zmotywuje to dzidzie do wyjścia 🙂

Comments are closed.