Okropne traktowanie osób starszych przez służbę zdrowia.

Informacje

Osoby w podeszłym wieku z posiadanych informacji bardzo często są źle traktowani przez szpitale czy domy opieki lub nie ma dla nich tam miejsca. Z dnia na dzień zwiększa się liczba potrzebujących pomocy staruszków a służba zdrowia, nie jest im tego w stanie zapewnić.

Przez trzy minione lata przybyło aż dwa razy więcej doniesień przez starsze osoby emerytowane lub rencistów. Chorzy renciści mający zaburzenia psychiczne utrudniające branie czynnego udziału w życiu społecznym informują o bardzo małej pomocy udzielanej przez państwo typu zabiegi rehabilitacji medycznej czy też usług z zakresu dziedziny geriatrycznej. Rzeczy te stanowczo ukazują fakt, iż seniorzy są obiektem nagminnej dyskryminacji. Osoby w podeszłym wieku coraz częściej muszą liczyć na opiekę ze strony rodziny i znajomych, gdyż nie uzyskują bądź też muszą długo czekać na pomoc ze strony NFZ.

Wypowiedział się na ten temat Bartłomiej Chmielowiec rzecznik praw pacjenta – „Zarówno pacjenci, jak i ich bliscy informują o długim czasie oczekiwania na planowe zabiegi medyczne typu endoprotezoplastyka stawu biodrowego, leczenie zaćmy, na wizyty u lekarzy specjalistów” – po chwili mówi również, iż najbardziej dotykającym emerytów jest fakt znikomego dostępu do rehabilitacji medycznych, które pozwalają chorym stać się znów samodzielnym lub też uczynić chorobę mniej bolesną.

Przeczytaj:  Młodemu mężczyźnie w gdańskim szpitalu odmówiono leczenia – rodzina chorego grozi sądem

Dostępna możliwość długo trwającej opieki medycznej i pobytu w placówkach leczniczo-opiekuńczych takie jak na przykład sanatoria na ten moment jest bardzo mała. Ludzie będący osobami nie w pełni samowładnymi potrzebują ogromnego wsparcia, którego często państwo nie jest im w stanie zagwarantować. Zgodnie z informacjami posiadanymi przez Główny Urząd Statystyczny co szóstego seniora dotyka samotność i nie posiada on osób mogących go wesprzeć.

Dane statystyczne posiadane przez GUS, do 2050 r. ilość rodaków w wieku 65+ ma się zwiększyć o około 7 milionów, czyli prawie o dwa razy więcej niż w stanie obecnym. Liczba Małoletnich do 14 natomiast ma ulec zmniejszeniu mln do o lekko ponad półtora miliona i aż o 7 milionów mniej ma być mniej obywateli do 15 do 64 lat.

Brakuje, także, jak informują eksperci lekarzy wyspecjalizowanych w dziedzinie geriatrii. Fakt ten komentuje profesor Katarzyna Wieczorowska-Tobis – Takich specjalistów jest obecnie zaledwie 400. Problem w tym, że w przypadku wielu jest to ich druga specjalizacja, której nie wykonują, bo zatrudnienie znaleźli w pierwszej. To dodatkowo ogranicza do nich dostęp. W racji z powyższymi informacjami jedynie dwa procent osób jest pod opieką tego typu lekarza.

Przeczytaj:  NIK zbadał jedzenie podawane w szpitalach.

Dużym problemem jest również olewcze i mniej profesjonalne traktowanie przez pracowników służby medycznej osób w wieku starszym Kłopoty są nie tylko z dostępem do opieki.

Pełnienie opieki nad rencistami z niepełnosprawnością umysłową jest jednym z bardziej uciążliwych wyzwań dla pracowników teraźniejszego systemu służby zdrowotnej. Dobrym sercem jednak okazuje jeden z inwestorów przekazujący pieniądze na szpitale i domy starców.

Szpitale wciąż są ciągle zapełnione a domy starców bardzo drogie i nie każdego stać na ich utrzymanie. Jak dalej będą radzili sobie staruszkowie? Na to pytanie nie jest obecnie w stanie odpowiedzieć nikt.

4 thoughts on “Okropne traktowanie osób starszych przez służbę zdrowia.

  1. Dajcie spokój, jeżdżę z moją mamą po lekarzach i wiem dokładnie co tam się dzieje. A dzieje się źle! Często jesteśmy odsyłane do tzw. Kajfasza, bo ludzi w podeszłym wieku po prostu nie chcą leczyć i szukać przyczyny choroby przez długi czas. Do szpitala też niechętnie przyjmują 🙁

  2. Z moją babcia było tak samo po udarze dość szybko wypisali ją do domu . Po tygodniu zaczęła krwawić. Zamiast moczu ciągle lała się z niej krew , pojechaliśmy do szpitala . To tylko dali jej antybiotyk i wysłali ją znowu do domu. Co ma się wykrwawić ? To chore:(

  3. Lekarze uważają, że osoby w wieku poprodukcyjnym, czyli po prostu osoby starsze nie są warte leczenia, bo lepiej pieniądze z NFZ przeznaczyć na osoby młode. Przecież wszyscy są równi, osoby starsze mają prawo do godnego traktowania, poszanowania i zrozumienia. Przez całe życie pracowały, by na starość nadal walczyć o przetrwanie. Należy pomyśleć również o tym, że my też kiedyś będziemy seniorami i chcielibyśmy być traktowani z szacunkiem, a nie odsyłani z kwitkiem.

  4. Wstyd, wstyd, wstyd. Wielu z tych ludzi pracowało przez wiele lat, odbudowywali Polskę po wojnie, wychowywał dzieci i wnuki, płacili podatki a teraz są traktowani gorzej? Bo co? Bo nie dadzą rady dłużej pracować na te podatki? Wstyd

Comments are closed.