Już niebawem za usługi medyczne zapłacimy więcej

Informacje Poradniki

Już niedługo mogą czekać nas podwyżki za usługi medyczne dostarczane w kraju. Deficyt lekarzy, starzejące się społeczeństwo oraz nowoczesne technologie znacznie obciąża kieszenie pacjentów.

Jak wynika z najświeższych wiadomości, sektor opieki zdrowotnej może znacznie obciążyć kieszeń pacjentów. Ludzie żyją coraz dłużej co sprawia, że społeczeństwo które się starzeje przewyższa to, które dopiero wkracza w wiek dorastania. Wzrasta więc również liczba osób chorych i popyt na lekarzy, których niestety wciąż mamy deficyt. Świadczenia medyczne mogą ulec znacznej podwyżce. Brak pielęgniarek i lekarzy, którzy wolą wyjechać za granicę by tam zarabiać doprowadzić może w niedalekiej przyszłości do znacznego kryzysu. Lekarze i pielęgniarki, którzy zostali w Polsce wymuszają podwyżki ich wynagrodzeń, co doprowadza do wzrostu cen usług medycznych. Stale rosnące zapotrzebowanie w inwestowanie w nowe sprzęty medyczne, stosowanie innowacyjnych rozwiązań w medycynie dodatkowo potęguje w/w podwyżki.

Nowoczesne i innowacyjne technologie mają na celu pomóc chorym w szybszym odzyskaniu zdrowia, jednak przekłada się to na spore koszta, które poniosą pacjenci. Już dziś musimy czekać nawet kilka lat na badania – chyba, że za nie zapłacimy. Wzrost cen opieki medycznej jest zauważony nie tylko w sektorze publicznej ale również prywatnej służby zdrowia, gdzie pacjent coraz więcej musi zapłacić za wizytę czy też badania. Co prawda prywatna opieka medyczna cechuje się wysoką jakością usług lekarzy, jednakże nie każdego pacjenta na nią stać.

Przeczytaj:  Popularne diety odchudzające

To właśnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę lekarską i nowoczesny sprzęt jest w obecnej chwili największym wyzwaniem dla sektora medycznego. Lekarzy jest coraz mniej, a sprzęt medyczny z dnia na dzień jest udoskonalany – a co za tym idzie wymaga coraz większych nakładów finansowych również ze strony pacjentów. Starzejące się społeczeństwo i choroby wymagające specjalistycznej diagnostyki jedynie potęgują fakt zapotrzebowania na nowoczesne technologie, które wymagają sporych nakładów finansowych.

Jak wynika z danych GUS na przestrzeni niespełna 30 lat demografia znacznie się zmieniła – obecnie osób powyżej 65 roku życia jest o 10% więcej. Przekłada się to na większą ilość osób wymagających opieki medycznej oraz dłuższych kolejek u lekarzy.

Nie tylko demografia ale również technologia, która jest ciągle w fazie rozwoju sprawia, że medycyna dostarcza pacjentom coraz lepszej jakości opiekę medyczną. Kilkanaście lat temu nie było technologi tak zaawansowanych jak teraz, które pozwalają wykryć choroby jeszcze w fazie ich powstawania i skutecznie je wyeliminować. Technologie te są o wiele droższe niż te, używane jeszcze kilkanaście lat temu.

Większy popyt na usługi medyczne i coraz bardziej skomplikowane choroby wiążą się nie tylko z częstszymi wizytami u lekarzy specjalistów ale również znacznym zapotrzebowaniem na nowoczesny sprzęt medyczny.

Przeczytaj:  Życie bez diety?

Centra medyczne starają się móc dostosować do sytuacji zarówno demograficznej jak i technologicznej. Stosując innowacyjne rozwiązania w zakresie opieki medycznej dostarczają różnorodnych sposobów na kontakt z pacjentem chociażby za pomocą obsługi elektronicznej. Jeszcze niespełna kilkanaście lat temu musieliśmy stać w kolejce aby zapisać się do lekarza – dziś wystarczy minuta aby zrobić to za pomocą technologii. To samo dotyczy chęci wypisania recept czy sprawdzenia wyników badań itp. Takich innowacyjnych zastosowań jest o wiele więcej a dodatkowo trwają badania nad kolejnymi, które pochłaniają znaczne koszta.

Zwiększenie kosztów świadczeń usług medycznych jest również ściśle związany z deficytem na rynku medycznym jeżeli chodzi o samą służbę zdrowia. Lekarzy specjalistów jest znacznie mniej niż wymaga tego społeczeństwo. To samo dotyczy pielęgniarek, które emigrują do innych krajów, gdzie znajdą lepsze wynagrodzenia. Również sytuacja polityczna nie zachęca lekarzy do pozostania w kraju i świadczenia usług medycznych naszym rodakom.

Wiele statystyk wskazuje na to, że z każdym rokiem liczba lekarzy specjalistów może maleć co dodatkowo będzie potęgować fakt wzrostu cen za usługi medyczne. Polska jest jednym z krajów europejskich, w którym zatrudnienie dobrego lekarza nie tylko graniczy z cudem ale również wymaga sporych nakładów finansowych – znacznie większych niż w pozostałych krajach, które takiego problemu nie mają.

3 thoughts on “Już niebawem za usługi medyczne zapłacimy więcej

  1. to było do przewidzenia, ciągle jest coś podnoszone. Jest coraz mniej lekarzy i pielęgniarek i kto za to płaci? Oczywiście my Polacy ponosimy wszelkie koszta ze służbą zdrowia!

  2. Dlaczego wcale mnie to nie dziwi? Za zdrowie trzeba płacić i to coraz więcej. Jeśli ceny usług medycznych są coraz wyższe to na równi powinny wzrastać przeciętne zarobki. Niedługo na leczenie będzie stać tylko najbogatszych.

  3. Ja doznałam wczoraj szoku jak poszłam pobrać krew.Niestety jest tak jak opisane w artykule.Ceny usług medycznych poszły w górę.Patrzę na cennik badań a tam wszystko o 2-3zl droższe.I jak tu się nie denerwować.Z wypłaty odciagają składki a i tak trzeba iść prywatnie na badanie bo o skierowanie to ciężko się doprosić lekarza.

Comments are closed.