Operacja tętnic płucnych wspomaganych obrazem folograficznym

Informacje

Operacja tętnic płucnych wspomaganych obrazem folograficznym- pionierska metoda opracowana przez polskich lekarzy z Kliniki Krążenia Płucnego w Otwocku.

Operacja tętnic płucnych wspomaganych obrazem folograficznym

Jest to pionierska metoda opracowana przez polskich lekarzy z Kliniki Krążenia Płucnego w Otocku wspólnie z młodą i niezwykle innowacyjną Polską firmą telemedycznę.

23 sierpnia 2017 roku zespół kardiologów z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku pod przewodnictwem profesora Marcina Kurzyny wykonali pierwszy na świecie zabieg angioplastyki płucnej w nadciśnieniu płucnym zakrzepowo-zatorowym z wykorzystaniem systemu do obrazowania trójwymiarowego HoloLens i druku cyfrowego 3D u chorego z przewlekłym nadciśnieniem płucnym zakrzepowo-zatorowym.

Klinika Krążenia Płucnego w Otwocku jest w czołówce Europy w leczeniu takich zatorów. Udrażnia tętnice płucne techniką balonikowania. Tutejsi lekarze wspólnie z firmą, która tworzy innowacje medyczne unowocześnili zabieg używając do tego przestrzennego modelu tętnic płucnych stworzonego dla konkretnego pacjenta. Kluczowe było połączenie osób, które się tym zajmują, zarówno drukiem w 3 D rozszerzoną rzeczywistością i lekarzy, którzy dali znać, że przy takich akurat zabiegach jest potrzebna technologia wizualizacji. Dotąd lekarze korzystali tylko z płaskiego obrazu na monitorze. Teraz dzięki Googlom obraz tomografii komputerowej można zobaczyć w postaci trójwymiarowego hologramu. W tym zabiegu chodzi o dotarcie do najdrobniejszych tętnic, by przywrócić prawidłowe krążenie. W technologii trójwymiarowej pole operacyjne widać lepiej. To jest trochę jak nawigacja trójwymiarowa w samochodzie. To pozwala swoistej fuzji tego co widać na ekranie angiografu. Podobna technika była stosowana między innymi w zabiegach kardiologicznych. Nigdy wcześniej jednak nie wykorzystano jej do leczenia tętnic płucnych. Lekarze mają nadzieję, że nowa trójwymiarowa technologia pozwoli skrócić czas zabiegów i zwiększy ich dokładność.

Przeczytaj:  Wieża antysmogowa w Krakowie

Przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne to postać nadciśnienia płucnego spowodowana zamknięciem tętnicy płucnej lub jej odgałęzień przez materiał zakrzepowo-zatorowy. Choroba jest bardzo rzadkim powikłaniem ostrej zatorowości płucnej polegającej na zamknięciu tętnic płucnych przez skrzepliny, które dostają się tam z krążeniem krwi, najczęściej z żył głębokich kończyn dolnych.

Lekarze Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, pod kierownictwem prof. Adama Torbickiego, są pionierami metody przez skórnej angioplastyki balonowej tętnic płucnych i jako jedni z pierwszych na świecie realizują program leczenia chorych z CTEPH za pomocą tej metody.

1 thought on “Operacja tętnic płucnych wspomaganych obrazem folograficznym

  1. Od dawna słyszymy o wielkich wynalazkach naszych lekarzy, co rusz wykonują pierwsze na świecie operacje nowoczesną metodą i wielkie brawa im za to. Niestety szkoda, że są tak słabo opłacani, NFZ nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów leczenia, a na operację czeka się latami. Jak tak dalej pójdzie to więcej ludzi będzie umierać niż się rodzić.

Comments are closed.