wizyta pacjenta z stulejką

Stulejka u dorosłych

Polecne i promocje

Stulejka to defekt anatomiczny napletka mężczyzny. Nie jest co prawda poważnym schorzeniem jednak może powodować spory dyskomfort w codziennym życiu, a także prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Szczególnie jeśli jest to stulejka zdiagnozowana u dorosłego pacjenta. Stulejka jest defektem w pełni uleczalnym.

Stulejka jest najczęściej występującą nieprawidłowością w budowie i funkcjonowaniu napletka. Szacuje się, że cierpi na nią od 8 do 12 procent męskiej, nieobrzezanej zaraz po urodzeniu, populacji.
Stulejka fizjologiczna jest normalnym etapem rozwoju młodego mężczyzny. Utrzymuje się od urodzenia i u 90% chłopców samoistnie zanika maksymalnie w 3 roku życia. Jeśli na tym etapie rozwoju odkryje się nieprawidłowości to możliwe jest rozpoczęcie leczenia. Stulejka pojawia się również u dorosłych mężczyzn. Aby zrozumieć przyczyny jej powstawania konieczne jest zapoznanie się budową i funkcjonowaniem prącia.

Mechanizm powstawania stulejki u dorosłych

Prącie składa się z trzonu oraz żołędzi. Trzon wyposażony jest w ciała jamiste, które wypełnione krwią umożliwiają działanie mechanizmy erekcji. Na zewnątrz żołędzi znajduje się fałd skórny zwany napletkiem. Prawidłowo funkcjonujący napletek powinien bezproblemowo zsuwać się z żołędzi do rowka zażołędnego. Funkcja ta powinno działać zarówno w stanie wzwodu jak i spoczynku penisa. Jeśli mechanizm ten nie działa lub działa problematycznie mówimy o wystąpieniu stulejki (łac. phimosis).

Przeczytaj:  Agencja statystów - dlaczego warto z niej skorzystać?
chłopiec zauważa stulejkę
chłopiec zauważa stulejkę

Stulejka może mieć formę częściową lub całkowitą. Jeśli zsunięcie napletka jest uniemożliwione zarówno w stanie spoczynku jak i wzwodu penisa, to mamy do czynienia ze stulejką całkowitą. W formie częściowej zsunięcie napletka jest utrudnione, ale nie całkiem niemożliwe, szczególnie w stanie spoczynku. O stulejce częściowej mówimy również w momencie, kiedy zsunięcie napletka w stanie wzwodu penisa jest możliwe, ale jest odczuwany ból lub nieprzyjemny ucisk.

Przez wiele lat stulejka była uważana za wadę wrodzoną. Obecnie wiadomo już, że większość jej przypadków to formy nabyte. Stulejka w takiej postaci może pojawić się zarówno w wieku dorosłym jak i starczym. Za główną przyczynę jej powstawania uważa się złe nawyki higieniczne, stany zapalne dróg moczowych oraz powikłania cukrzycowe.

Złe nawyki higieniczne to przede wszystkim niedokładna higiena okolic intymnych, czego skutkiem jest odkładanie się mastki oraz organicznych resztek, co stanowi znakomitą pożywkę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Stany zapalne mogą prowadzić do pojawienia się stulejki.

Stulejka sama w sobie nie jest schorzenie zagrażającym życiu czy zdrowiu pacjenta. Jeśli jednak nie jest leczona, może prowadzić do uciążliwych, a czasem wręcz niebezpiecznych komplikacji. Należą do nich: problemy ze współżyciem intymnym czy niemożliwość zachowania prawidłowej higieny prącia. Problemów można i warto uniknąć. Jeśli pomimo podjętych starań pojawią się, warto pamiętać, że stulejka jest schorzeniem w pełni uleczalnym. Metod leczenia jest co najmniej kilka, a o wyborze najkorzystniejszej decyduje lekarz specjalista. Więcej informacji na temat leczenia stulejki znajduje się na w artykule: derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html#sf-stulejka-zabieg.

Przeczytaj:  Na czym polega trening EMS i kiedy warto z niego korzystać?