8 zasad odpowiedzialnego pożyczania

Poradniki
Pożyczki online to dobry sposób na to, aby szybko i bez wychodzenia z domu uzyskać pieniądze – na leczenie, na remont, na samochód, na cokolwiek chcesz. Musisz mieć jednak świadomość, że pożyczka to poważne zobowiązanie. Zanim zdecydujesz się ją wziąć, zapoznaj się z ośmioma zasadami, które pozwolą Ci uniknąć problemów finansowych w przyszłości.

Pożyczka w sektorze pozabankowym to rozwiązanie dla osób, które chcą otrzymać pieniądze szybciej niż w banku, które cenią sobie wygodę i minimum formalności, albo uzyskują dochód w innej formie niż preferowana przez banki umowa o pracę.

Pożyczki online mogą być bowiem udzielone osobom, które mają stypendium naukowe z uczelni, które pracują w ramach umowy o dzieło, czy są już na emeryturze. Wachlarz akceptowanych źródeł dochodu jest naprawdę szeroki. Zasada jest tylko jedna. Aby uzyskać pożyczkę trzeba zarabiać tyle, aby bez problemu ją spłacać po opłaceniu standardowych kosztów utrzymania (mieszkanie, żywność, transport i inne podstawowe zakupy).

Zanim jednak zgłosisz się po finansowanie, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami, które pomogą Ci przekonać się, że pożyczki online mogą być dobrą alternatywą dla bankowych propozycji, a pożyczanie w sektorze pozabankowym także jest bezpieczne.

Pożycz tylko tyle, ile potrzebujesz

Kalkulatory na stronach pożyczkowych często informują, że możesz pożyczyć naprawdę wysoką kwotę. W Aasa Polska jest to maksymalnie 15 tys. zł, na których spłatę masz aż 36 miesięcy. Ty jednak musisz zastanowić się, jaka suma pożyczki jest Ci naprawdę potrzebna.

Jedną z zasad odpowiedzialnego pożyczania jest to, aby nie zadłużać się nadmiernie. W końcu co pożyczyłeś, będziesz musiał spłacić. Pamiętaj, że nadwyżka zaciągnięta „na wszelki wypadek” często bardzo szybko się rozchodzi – na bieżące zakupy czy na zachcianki.

Zdecydowanie lepiej więc najpierw dokładnie przekalkulować sobie, ile potrzebujesz i tylko taką kwotę pożyczyć. Jak to zrobić? Przykładowo, chcesz wziąć pożyczkę na remont.

Przeczytaj:  Problemy w szkole. Jak pomóc dziecku zaliczyć rok?

Zapisz sobie na kartce lub na komputerze dokładne prace, jakie chcesz wykonać. Zadzwoń do kilku firm remontowych i poproś o przygotowanie wyceny oraz sprawdź na stronach internetowych marketów budowlanych, ile kosztują potrzebne do remontu materiały.

Wszystkie wydatki zsumuj i do tego dodaj jeszcze około 20-30% na niespodziewane koszty i tyle właśnie pożycz. Taki margines błędu pozwoli Ci zabezpieczyć się przed tym, co niespodziewane, a jednocześnie zbyt wysoka kwota pożyczki nie będzie Cię kusić, aby również ją wydać.

Porównaj oferty pożyczek

Kiedy już wiesz, ile chcesz pożyczyć, warto porównać dostępne na rynku oferty. Na stronach firm pozabankowych są kalkulatory, które w łatwy sposób pozwalają sprawdzić, ile wyniesie rata i ogólne koszty przy interesującej Cię kwocie. Warto poświęcić chwilę na takie rozeznanie, bo gdy zdecydujesz się na pierwszą lepszą ofertę pożyczki online możesz sporo przepłacić.

Sprawdź warunki pożyczki online

Kiedy pożyczka już jest wybrana, dokładnie zapoznaj się z warunkami jej udzielenia. Zobacz, czy możesz się o nią ubiegać, czy jesteś w wymaganym przez pożyczkodawcę wieku, czy odpowiadają Ci przyznawane w ramach pożyczki kwoty i okres jej spłaty.

Zwróć szczególną uwagę na łączny koszt pożyczki online, czyli ile faktycznie będziesz musiał oddać oraz jakie opłaty pobiera firma w razie ewentualnych problemów z terminową spłatą zobowiązania.

Dokładnie przeczytaj umowę pożyczki

Jeżeli już otrzymasz od pożyczkodawcy umowę, dokładnie sprawdź wszystkie dane. Upewnij się, że informacje o Tobie jak i o firmie są prawidłowe. To drugie możesz zweryfikować na stronie internetowej albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Dodatkowo nie zapomnij jeszcze raz przeczytać warunków pożyczki. Ważne jest to, aby wszystkie parametry były dokładnie takie same jak w ofercie, którą otrzymałeś. Sprawdź również, czy pożyczka nie jest obciążona dodatkowymi opłatami, o których wcześniej nie było mowy (np. koszt przelewu pieniędzy na konto).

Przeczytaj:  Cała prawda o kwasach omega- 3

Wyjaśniaj wszelkie wątpliwości przed podpisaniem umowy

Pamiętaj, że pożyczka online to poważne zobowiązanie i podpisując umowę, zobowiązujesz się, że będziesz terminowo oddawać pieniądze. Nie ma więc tu miejsca na niedopowiedzenia czy wątpliwości.

Pożyczaj pieniądze w sprawdzonych instytucjach

Przede wszystkim warto zweryfikować, czy strona internetowa jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Jest to kłódeczka w pasku adresu po lewej stronie. Jeśli witryna pożyczkodawcy go ma, to wtedy możesz mieć pewność, że Twoje dane osobowe są odpowiednio zabezpieczone.

Dobrym sygnałem jest również to, czy firma należy do Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych. Jeśli została przyjęta do tego grona, to znaczy, że niezależni eksperci ocenili, że działa ona zgodnie z prawem, respektuje interesy klientów oraz wykazuje się profesjonalizmem i szacunkiem do konkurencji.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyróżnienia, takie jak znaczek Odpowiedzialny Pożyczkodawca czy Firma Wiarygodna Finansowo. Im więcej nagród przyznanych przez niezależne podmioty, tym dla pożyczkobiorcy bezpieczniej.

Wszystkie oznaczenia zazwyczaj znajdziesz na stronie internetowej firmy. W Aasa Polska znajdują się na stronie głównej, zaraz pod kalkulatorem pożyczek.

Pilnuj harmonogramu spłaty

Otrzymałeś już pożyczkę? Gratulacje! To znaczy, że z dużym prawdopodobieństwem jesteś rzetelnym płatnikiem. Pamiętaj jednak, aby raty oddawać zgodnie z umówionymi wcześniej terminami. Znajdziesz je w harmonogramie spłaty, który jest dołączony do umowy o pożyczkę online.

Jeśli zdarza Ci się zapominać o takich sprawach, to możesz ustawić sobie w banku zlecenie stałe na daną kwotę. Wtedy przelewy będą wychodziły automatycznie i nigdy się nie przeoczysz terminu.

W razie problemów z płatnością raty informuj od razu

Ostatnią bardzo ważną zasadą jest to, abyś w przypadku problemów ze spłatą od razu poinformował swojego pożyczkodawcę. My ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby było Ci łatwiej oddać dług. W końcu nam również na Tobie zależy i chcemy, abyś poradził sobie ze zobowiązaniem!