Czym jest BCAA i jak działa?

Czym jest BCAA i jak działa?

Poradniki

Rozpoczynając swoją przygodę na siłowni prędzej czy później oprócz ćwiczeń i diety zechcemy wprowadzić różnego rodzaju wspomagacze w postaci suplementów diety i odżywek. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia wiedza o ich działaniu i możliwych efektach ubocznych. Jednym z najczęściej stosowanych środków jest BCAA.

 

Czym jest BCAA i jak działa?

BCAA to trzy aminokwasy, których zadaniem jest ochrona mięśni przed rozpadem, przyśpieszenie budowy tkanki mięśniowej oraz zadbanie o prawidłowy przebieg energetyczny w ciele.

W skład BCAA wchodzi:

  • leucyna – jej działanie polega na zwiększeniu syntezy białek oraz działania insuliny. Zalecane jest jej przyjmowanie zaraz po treningu, razem z węglowodanami.
  • izoleucyna – jest to aminokwas niezbędny w procesie syntezy białek. Występuje w produktach zawierających białko.
  • walina – posiada udział w procesie wytwarzania przez organizm energii oraz syntezie białek mięśniowych

Wszystkie te trzy aminokwasy są typu egzogennego, czyli takiego, którego ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć i konieczne jest ich dostarczenie z zewnątrz.

Z powodu swoich właściwości BCAA jest bardzo chętnie wykorzystywane w różnego rodzaju odzywkach dla kulturystów. Ułatwia jednocześnie wzrost masy mięśniowej, jak również szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak z powodu reakcji, jaką wywołują aminokwasy znajdujące się w krwiobiegu. Ich obecność daje silny sygnał ośrodkowemu układowi nerwowemu do uruchomienia procesów pozyskujących energię ze zgromadzony tkanek tłuszczowych, przy jednoczesnej ochronie przed wystąpieniem katabolizmu białek mięśniowych, czyli rozpadu tkanki mięśniowej.

Przeczytaj:  Kilka przydatnych rad dla młodzieży na temat antykoncepcji

Jak stosować?

BCAA powinno się stosować zarówno przed jak i w trakcie treningu. Dawka, która jest zaleca kształtuje się w przedziale 7 – 20 gramów. Najczęściej zaleca się stosowanie 10 gramów, argumentując to optymalną ilością dla organizmu do osiągnięcia zadowalających efektów. Jednak w przypadku prowadzenia intensywnych treningów, których celem jest zniwelowanie tkanki tłuszczowej, zalecane jest zwiększenie tej dawki, aby uchronić mięśnie przed rozpadem w wyniki ujemnych stanów kalorycznych oraz aby przyśpieszyć sam proces spalania tkanki tłuszczowej.

W jakiej postaci stosować BCAA?

BCAA nie jest wytwarzane samodzielnie przez ludzki organizm, konieczne jest dostarczenie go z zewnątrz. Może być przyjmowane w postaci różnego rodzaju odżywek lub po prostu razem z pożywieniem, które w składzie zawiera duże ilości aminokwasów. Bardzo duże ilości BCAA zawiera pierś z kurczaka, wołowina i białka serwatki. Bogata w te produkty dieta jest w stanie dostarczyć dziennie nawet do 30 gram czystego BCAA pochodzenia naturalnego. Jak więc widać dodatkowa suplementacja sztucznym BCAA jest zbyteczna.

BCAA odgrywa ogromną rolą w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, budowania masy mięśniowej, a także regeneracji po intensywnych treningach. Jego przyjmowanie jest podstawą prowadzenia zdrowych, skutecznych i bezpiecznych treningów. Jednak w przypadku uprawiania sportu amatorsko, w pełni wystarczy BCAA przyjmowane w pożywieniu.

Przeczytaj:  Randki online - alternatywa podczas koronawirusa

 

Artykuł powstał we współpracy ze SwiatSupli.pl