Sprawdź czy nie masz raka szyjki macicy

Prasóweczki

W prezencie na Dzień Kobiet każda Polka może wykonać bezpłatna cytologie, którą funduje Ministerstwo Zdrowia. Czy wiesz jak ważne jest te badanie. Bezpłatne badania cytologiczne w prezencie od ministerstwa zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia z okazji Dnia Kobiet proponuje wszystkim Polkom nietypowy prezent. Są to bezpłatne badania cytologiczne dostępne niemal w całej Polsce. Taki prezent ma zachęcić wszystkie kobiety do wykonywania regularnych badań, które wykryć mogą między innymi raka szyjki macicy.

W ogólnoeuropejskim rankingu Polki są daleko w tyle jeśli chodzi o regularne wykonywanie jakichkolwiek badań. Mimo wielu akcji organizowanych przez Ministerstwo Zdrowia, dzięki którym każda kobieta w Polsce może wykonać bezpłatnie badania takie jak cytologia czy mammografia, odsetek kobiet umierających w Polsce na choroby, które we wczesnym stadium można łatwo wyleczyć jest zatrważający. Według szeregu ankiet organizowanych przez czasopisma czy nawet sam resort zdrowia, brak wykonywania regularnych badań nasze rodaczki argumentują przede wszystkim brakiem czasu. Czy faktycznie Polskie kobiety są na tyle zabiegane żeby nie dbać o własne zdrowie?

Bezpłatne badanie cytologiczne, jakie z okazji Dnia Kobiet może wykonać każda Polka do 9 marca włącznie, pomaga w wykryciu raka szyjki macicy – jednego z najczęstszych nowotworów na jakie umierają Polki. Wykonanie takiego badania jest proste, szybkie i całkowicie bezbolesne, jednak wykrywające przy tym jakiekolwiek znamiona nowotworowe.

Przeczytaj:  Periodontologia - jaki zakres usług obejmuje?

Dla porównania, we wszystkich krajach skandynawskich zaawansowana postać raka szyjki macicy całkowicie się nie zdarza. Jest to wynikiem skutecznych kampanii informujących skandynawki o konsekwencjach nie wykonywania regularnych badań cytologicznych. Skala tego problemu w Polsce jest tak wielka, że specjaliści z innych krajów specjalnie do nas przyjeżdżają, aby obejrzeć pacjentki z rakiem szyjki macicy w tak zaawansowanych stadiach.

O konieczności natychmiastowego wykonania badania cytologicznego organizm kobiety bardzo często daje odpowiednie przesłanki. Są to między innymi objawy takie jak: krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia w trakcie lub po stosunku seksualnym, silny ból odczuwany często w okolicach miednicy, obfitsze miesiączki, upławy o nieprzyjemnym zapachu czy też krwotoki miesiączkowe. Objawy te świadczą oczywiście o jedynie prawdopodobieństwie wystąpienia raka szyjki macicy, jednakże i tak należy wtedy wykonać cytologię. Rak szyjki macicy, wykryty odpowiednio szybko, może zostać całkowicie wyleczony, dlatego warto jest namawiać wszystkie znajome kobiety do wykonywania regularnych badań cytologicznych.

1 thought on “Sprawdź czy nie masz raka szyjki macicy

  1. Bezpłatne badania cytologiczne to wspaniała zacheta dla kobiet, aby regularnie się badały. Najważniejsza jest przecież profilaktyka i wczesne wykrycie choroby, wtedy jest dużo większa szansa na całkowite wyleczenie. Polecam wszystkim kobietom takie badania, bo nic nie tracicie, a możecie wiele zyskac.

Comments are closed.