Depresja chorobą XXI wieku

Choroby od A do Z

We współczesnym świecie często spotykamy ludzi bez ambicji, ludzi chorych, zmęczonych czy po prostu bez motywacji do życia. Nie znamy jednak dokładnej granicy kiedy zwykła frustracja i niechęć do działania może przekształcać sie w coś groźniejszego i chorobliwego, patologicznego.

Depresja dotyka nawet kilkanaście procent populacji dorosłych. Na tę chorobę zapada aż dwa razy więcej kobiet. Często ponad połowa przypadków zostaje nierozpoznana przez co pacjent nie może uzyskać odpowiedniego leczenia. Czym jest depresja? Jest chorobą psychiczną cechującą się zaburzeniem nastroju oraz emocji. Wcale nie brzmi tak groźne, raczej kojarzy nam się ze smutną duszyczką szlochającą chwilę w łóżku, aby za chwilę wstać i tryskać energią. Niestety nie wygląda to tak kolorowo.

 

Osoba dotknięta tą przypadłością odczuwa chroniczny brak energii, apatię, ogromny smutek, trudności z koncentracją. poczucie winy i niskiej wartości własnego ja, niechęć do kontaktów z ludźmi. Ponadto rzeczy, które dotychczas sprawiały choremu radość idą w zapomnienie, chory przestaje czerpać z nich szczęście. Często człowiek cierpiący na tę dolegliwość ma również problemy ze snem i długą listę dolegliwości fizycznych. Chory ma destrukcyjne myśli, twierdzi, iż cały świat jest przeciwko niemu, że jest beznadziejny i żałosny.

Przeczytaj:  Już niebawem za usługi medyczne zapłacimy więcej

 

Ma problem z wykonywaniem najprostszych czynności. Niektórzy z cierpiących zapytani jak określiliby stan, w którym się znajdują, twierdzą, że czują się tak jakby nigdy nie mieliby już być szczęśliwi. Przerażające. Cała masa tych objawów prowadzi często do myśli samobójczych, a te w rezultacie do odebrania sobie życia. Jednak czy z depresją można wygrać? Odpowiedź jest prosta: tak. We współczesnym świecie istnieje wiele rozwiązań tej dolegliwości. Po pierwsze farmakologia.

 

Lista leków przeciwdepresyjnych (tak zwanych antydepresantów) jest obszerna, każdy zmagający się z chorobą powinien udać się do specjalisty w celu dobrania odpowiednich środków. Statystyki mówią, że zaledwie półroczne leczenie antydepresantami w znacznym stopniu pokonuje zaburzenie. Kolejnym sposobem jest sport. Naukowcy przebadali dwie grupy, jedna miała przyjmować leki, druga zaś uczęszczać na grupowe zajęcia sportowe, bez przyjmowania jakichkolwiek tabletek. Okazało się, iż obydwie grupy miały podobne rezultaty w leczeniu.

 

Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie, to fizyczne jak i psychiczne. Dosyć nowatorską metodą są elektrowstrząsy stosowane w przypadku, gdy prowadzenie farmakoterapii jest niemożliwe lub zagrażające życiu. Wiedząc już czym jest depresja, jakie są jej objawy i jak ją pokonać, powinniśmy również zdać sobie sprawę skąd się ona bierze. Przyczyny depresji można rozpatrywać poprzez tzw. model biopsychospołeczny, który uwzględnia jako przyczyny między innymi: czynniki biologiczne, czynniki psychologiczne, czynniki społeczne i kulturowe.

Przeczytaj:  Leki z internetowej apteki, jakie dostępne.

 

W dzisiejszych czasach szczególnie czynniki społeczno- kulturowe mają wielki wpływ na rozwój zaburzenia. W dużej mierze psują jakość życia. Ludzie pędzą za pieniądzem, za tym aby być „cool”, żeby być popularnym w szkole, pracy, klubie. Przesadnie te cele są miernikiem wartości współczesnego człowieka. Zarobek i sława często stawiane są nad drugim człowiekiem. Ci, którzy nie nadążają za trendami są odizolowani od społeczeństwa, niesprawiedliwie osądzani i oceniani.

W takich sytuacjach rodzi sie niechęć do własnej osoby, utrata poczucia własnej wartości, bezsens istnienia itp. Osoby silnie psychiczne jakoś wyczołgają się z tego dołka, ci słabsi niestety polegną w nim i co gorsza zakopią na długi czas. Dlatego ważnym jest, aby uważać na bliskie otoczenie, wspierać się wzajemnie i rozmawiać. Kto może pomóc lepiej niż serdeczny przyjaciel? No właśnie, nikt.

3 thoughts on “Depresja chorobą XXI wieku

  1. Też uważam, że depresja jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Presja ze strony pracodawców, stały nacisk na sukcesy, poza tym pogoń za pieniędzmi i chęć wykazania się za wszelką cenę, to wszystko doprowadza do depresji…

  2. Jeszcze niedawno uważano, że człowiek, któremu nic się nie chce jest po prostu leniwy. Pojęcie depresji nie było znane i nie była ona traktowana jako choroba. A takich ludzi, którzy nie widzą sensu swojego życia i postrzegają je bardzo negatywnie, jest niestety bardzo wielu… Ale to pogoń za pieniędzmi, chęć dorównania innym lub bycia lepszym od innych paradoksalnie odbiera ludziom chęć do życia. Warto zastanowić się nad swoim życiem, aby nie było za późno i nie dać się zwariować…

  3. Przechodziłam depresję i wiem co to jest za choroba. Ktoś, kto jej nie miał nie będzie w stanie zrozumieć co się dzieje wówczas z człowiekiem. Terapia trwa od kilku miesięcy do kilku nawet lat i aby była skuteczna, nie wolno jej przerywać.

Comments are closed.