Choroby cywilizacyjne są to powszechne choroby, do których rozprzestrzenienia przyczyniły się postępy współczesnej cywilizacji. Co to za choroby? Jak z nimi walczyć?
Choroby cywilizacyjne to także przyczyny ponad 80% zgonów. Choroby te przyczyniają się do zmniejszenia długości życia, pogorszenia jakości życia oraz zwiększenie kosztów społecznych.
Przyczyny tych chorób to: postępujące uprzemysłowienie, urbanizacja, wzrost napięcia nerwowego, skażenie środowiska, hałas oraz promieniowanie słoneczne.
Niestety, jak można zauważyć jest to zbędne koło, ponieważ jeżeli zachoruje się na jedną z tych chorób, zaraz można zachorować na następną. M. in. taką chorobą jest otyłość. Otyłość prowadzi do nadciśnienia tętniczego, które jest także jedną z przyczyn powstawania miażdżycy lub choroby wieńcowej. Następnie otyłość może prowadzić do nietolerancji glukozy.
Choroby sercowo-naczyniowe to:
miażdżyca – polega na odkładaniu się cholesterolu i innych lipidów w błonie wewnętrznej tętnic.
zawał serca – przyczyny: palenie tytoniu, wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, stres, cukrzyca, dna moczanowa.
nadciśnienie tętnicze – inaczej wysokie ciśnienie. Najczęstszymi przyczynami są : choroby nerek, serca lub gruczołów wewnątrzwydzielniczych.
choroba wieńcowa – jest to stan niedokrwienia mięśnia sercowego związany z obecnością zwężeń tętnic wieńcowych zaopatrujących serce w krew.
Choroby układu oddechowego:
Przewlekła choroba płuc – postępujący i niecałkowicie odwracalny przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Najczęstsze przyczyny: dym tytoniowy, substancje drażniące oraz stany wrodzone.
Cukrzyca – występowanie podwyższonego poziomu cukru we krwi.
Nowotwór – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki.grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki.
Osteoporoza – zmniejszenie masy kości w stosunku do normy wieku, płci i rasy człowieka, prowadzące do zaburzeń w obrębie szkieletu.
Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy również:
choroby układu pokarmowego,
choroby alergiczne,
choroby zakaźne: AIDS, gruźlica,
problemy psychologiczne,
Jak unikać tych chorób?
1. Codziennie uprawiaj aktywność fizyczną.
2. Unikaj w miarę możliwości życia w stresie.
3. Nie pal papierosów ani nie bierz innych używek.
4. Ogranicz picie alkoholu.
5. Kontroluj swoją masę ciała.
6. Nie przesadzaj z opalaniem.
7. Zaszczep się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby
8. Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, chroń się przed przenoszeniem wirusów, bakterii chorobotwórczych.
9. Staraj się dbać o zdrowie, zawsze lecz wszystkie stany zapalne w organizmie.
10. Przebadaj się w poradni genetycznej, jeśli w rodzinie występowały choroby nowotworowe.
Moim zdaniem najpopularniejszą chorobą cywilizacyjną jest depresja. Nacisk ze strony otoczenia, a w szczególności pracodawców, mobbing, pogoń za pieniędzmi. Poza tym zawały serca są powszechne
Tak jak kolega Karol mówi – depresja. Poza tym napewno otyłośc, alkoholizm… A to wszystko się wiąże ze sobą, bo jak tu nie pić i nie obżerać się, jak zewsząd naciski i sytuacje stresowe. Łatwo mówić: unikaj życia w stresie. Wiadomo, że trzeba się starać zdrowo żyć: dobrze jeść i zażywać dużo ruch. Jednak nie wszystko ogarniemy.
To straszne, że świat idzie do przodu a tak naprawdę się cofa. Otyłość, cukrzyca, depresja. To tylko niektóre. Ludzie żyją w biegu, nie mają czasu jeść i spać ,ciągle gapią się w ekrany telefonów, tabletów czy komputerów, nie chce im się ćwiczyć, zjadają się słodyczami, masa przetworzone jedzenia, zanieczyszczone środowisko, oto w jakich czasach przyszło nam żyć
Na równi z tempem rozwoju cywilizacji rośnie liczba chorób na świecie. Jeszcze chwila, a przemysł farmaceutyczny nie będzie po prostu nadążał z produkowaniem leków i środków zapobiegawczych.