Najzdrowsza dieta świata – dieta śródziemnomorska

Poradniki

Jak jeść, żeby zachować zdrowie, młodość i dobre samopoczucie? Naukowcy, dietetycy i lekarze od lat szukają odpowiedzi na to pytanie. Czy wiemy jaka dieta jest najzdrowsza? Otóż wszystkie badania pokazują, że jedną z najzdrowszych diet na świecie, jest dieta śródziemnomorska.

Błędne jest jednak przekonanie, że taka dieta to przede wszystkim pizza i duże ilości makaronu z tłustym sosem. Czym się charakteryzuje dieta śródziemnomorska?

Rybny raj

Nasi południowi sąsiedzi są szczęściarzami, nie tylko ze względu na pogodę, która ich rozpieszcza, ale również klimat, dzięki któremu mają dostęp do wyjątkowych produktów. Są nimi przede wszystkim świeże, morskie ryby, które zawierają w sobie bogactwo cennych składników. To właśnie ryby morskie zawierają bardzo cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. To niezwykły składnik, wpływający na prawidłową budowę naszych komórek. Odpowiednia ilość tych kwasów jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu, a także zapobiega rozwojowi wielu chorób, w tym choroby Alzheimera czy chorób serca. Regularne spożywanie ryb i owoców morza jest kluczowe w diecie śródziemnomorskiej. Statystyczny mieszkaniec krajów takich jak Włochy czy Hiszpania zjada średnio dwa lub trzy razy więcej ryb niż statystyczny Polak.

Przeczytaj:  Jak naturalnie zwiększyć odporność i być zdrowym? Wypróbuj naszych sprawdzonych sposobów.

Warzywa i owoce nie tylko

Dieta śródziemnomorska to także warzywa i owoce w nieograniczonej ilości. Zawierają one nie tylko witaminy i sole mineralne, ale także wodę i błonnik, który usprawnia funkcjonowanie naszego układu trawiennego. W przypadku diety śródziemnomorskiej są one zazwyczaj spożywane na surowo (w przypadku owoców) lub lekko podduszone na niewielkiej ilości oliwy z oliwek (w  przypadku warzyw). Południowcy spożywają również spore ilości makaronów, ale zawsze w towarzystwie warzyw. Zaskakujący może być fakt, że ryż jest równie popularny co makaron. Jeśli wybieramy mięso, to raczej indyk niż mięso czerwone. Zazwyczaj stanowi ono jednak dodatek, niż główną część posiłku.

Warto wiedzieć, że dieta śródziemnomorska nie jest dietą, dzięki której mamy schudnąć. Wprowadzenie do jadłospisu ryb, warzyw, owoców i pełnoziarnistych zbóż powinno być trwałą zmianą nawyków żywieniowych. Dzięki temu zyskamy dobre samopoczucie i zdrowie. Być może zadowoleni z życia Włosi powinni być dla nas inspiracją.

22 thoughts on “Najzdrowsza dieta świata – dieta śródziemnomorska

  1. Witam. Od pół roku jestem na redukcji schudłam 13 kg z kaloriami nie schodzilam ponizej ppm , od kilku miesiecy waga stoi w miejscu , co powinnam zrobic ? Dalej jem 1500kcal i treningi 3 razy w tygodniu , w obwodach tez bez zmian . Tygodniowo zwykle tracilam 0,5 kg , a musze jeszcze zredukowac 10kg , aby masa byla w normie.

  2. Witam.Mam 51 lat,160cm wzrostu i obecnie waze 70 kilo.Od roku walcze z nadwaga.Potrzebuje jeszcze zgubic ok.10 kilo.Od marca 2015r do wrzesnia 2016r udalo mi sie zredukowac wage o 20 kilo.Niestety,od tamtej pory moja waga stanela i ani drgnie.Od 10 kwietnia 2017r. zamienilam szybkie marsze na bieganie,w swoim tepie odpowiednim do wiekowej,ok 4 razy w tygodniu po 10 kilometrow dziennie i dalej waga stoi.staram sie nie przekraczac ok.1600 cal dziennie.Prosze mi podpowiedziec na co powinnam zwrocic uwage i co moge robic zle.Dziekuje

  3. Witam. Bardzo spodobał mi się ten artykuł i mam zamiar po raz chyba już setny spróbować zdrowego odżywiania. Oby był to ostatni i, oczywiście, udany.
    Nie mam wielkiej nadwagi, BMI w normie, wadzi mi jedynie fałdka na brzuchu (chyba największa zmora kobiet). Mam 180 wzrostu, ważę około 65-7 kg (waga niestety zepsuta, nie mam jak sprawdzić), jakie będzie moje dziennie zapotrzebowanie kaloryczne?

  4. Witam
    Jestem osobą aktywną trenuje 4 razy w tygodniu trening siłowy ważę 65kg przy 168 jakie zapotrzebowanie kaloryczne jest odpowiednie by zejść z wagi i wyrzezbic sylwetkę
    Dziękuję i pozdrawiam
    P.s. kocham dania z pani strony śniadania i kotlety z burakiem mega

  5. Witam
    mam 50 lat do tej pory nie mialam problemow z nadwaga .Ale 2 jata temu zachorowalam na raka, po operacji schudlam w pierwszym miesiacu 25 kg.Na 172 moja normalna waga wynosila 68-70 kg przerazilam sie jak zobaczylam ssie o wadze 45kg.PO CHemi zaczelam tyc po kilka kilogramow miesiecznie teraz mam 85 kg.Nie moge byc tak aktywna jak wczesniej ale spaceruje z psem i on jest najlepszym moim terapojta.Zaczelam sie zastanawiac co jest przyczyna tak naglej nadwagi .

  6. Trenuje siatkówkę, codziennie albo trening, a jak nie to fitness. Witam! 🙂 Mam 13 lat, 164cm wzrostu i ok. 55 kg. Mam ogromne kompleksy związane z moim wyglądem. Trenuje taniec 4 razy w tygodniu . Ile powinnam spożywać dziennie kcal aby moja waga spadła? Pozdrawiam 🙂

  7. Witam! 🙂 Mam 15 lat, 168cm wzrostu i ok. 53 kg. Mam ogromne kompleksy związane z moim wyglądem. Trenuje siatkówkę, codziennie albo trening, a jak nie to fitness. Ile powinnam spożywać dziennie kcal aby moja waga spadła? Pozdrawiam 🙂

  8. witam mam150 cm wzrostu iwaze 59 kilo moim problem jest otylosc od pasu w gore o tygodnia jemna sniadanie jajko gotowane kromke pieczywa ciemniego pije szklanke wody z imbiremna drugie zjadam jablko dwa orzechy wloskie i garsc platkow owsianych obiad roznie czasem zupa krem czasem kotlety z kaszy gryczanej podwieczorku i kolacji niejadam pije wode prosze powiedziec czy dobrze robie caly czas mam brzuch jakbalon

  9. Witam, a ja mam pytanie dotyczące tzw. kostek rosołowych. Często dodaję je do lekko obsmażonego mięsa ( na jeden małej łyżeczce oleju rzepakowego) i gotuję razem z warzywami do uzyskania miękkości. Wiem, że nie jest to zdrowy produkt, ale ze zwykłych przypraw nie jestem w stanie uzyskać takiego smaku. Czy jest coś, czym mogłabym zamienić taką kostkę?

  10. Super artykul. Naprawde godny polecenia, aby kazdy kto chce rozpoczac diete badz nawet jesli nie jest zmuszony powinien z nim sie zapoznac. Bardzo wyjasnia caly proces zdrowego odzywiania i pokazuje gdzie tkwiazastawione na nas pulapki.
    Bardzo dziekuje.

  11. Witam, mam 30 lat, 179cm wzrostu, waga 76kg, staram sie ćwiczyc na silowni min 2 razy w tyg okolo godziny. Niestety malo mam czasu na trening. Duzo chodze, ile kalorii potrzebuje dziennie zeby zmniejszyc oponke?
    Pozdrawiam

  12. Witam. Mam 21 lat, 168 cm wzrostu, 72 kg. Ćwiczę 2-3 razy w tygodniu ( siłowo) po 60 min.
    Bardzo chciałabym się pozbyc dużej oponki brzuchu i stracić 6-10 kg. Jakie powinni być moje zapotrzebowanie energetyczne przy diecie odchudzającej?

  13. Moim zdaniem skuteczna dieta zaczyna się od zrozumienia, co tak na prawdę spożywamy. Wiele produktów jest dosłownie naładowanych chemią. Producenci mają to gdzieś,dla nich liczy się tylko zarobek. Sami musimy do tego dojść. Nie na siłę, bo to nic nie da – wiem z doświadczenia swojego otoczenia 🙂 Bardzo wielu znajomych patrzy na mnie jak na kosmitę. Twierdzi, że się katuję, że nic nie jem… Wręcz przeciwnie! Pozwole sobie opisać krótko mój sposób żywienia. Nie liczę kalorii, raz spróbowałem i wyszedł jakiś kosmos! Spożywam dużo tzw zdrowych tłuszczy z roślin oraz dla równowagi tych mięsnych. Na śniadanie 4 jajka, bekon, olej kokosowy … Nie jadam odtłuszczonych produktów. Wykluczyłem z menu substancje słodzące (oprócz xylitolu i erytrolu) i zredukowałem do minimum spożycie fruktozy. Chleb jadam tylko ten ”zmieniający życie”- bez mąki, same nasiona, przyprawy i błonnik. Wiadomo, czasem wpadnie ciasto urodzinowe ale np.lody to u mnie prawie codzienność. Wyniki mam fantastyczne, czuję się dobrze. Ilość tłuszczu na całym ciele wyraźnie spadła a co za tym idzie waga, aż 8kg od lutego a przy wzroście 176cm ważę teraz 66 kg. Nigdy nie byłem jakiś gruby ale brzuch nigdy nie był płaski… do teraz. Na pewno nie wrócę do niektórych produktów. wole je robić sam. Pozdrawiam!

  14. Witam, mam 25 lat, 158 cm wzrostu i 56 kg. Dwa razy w tygodniu uczęszczam na zajęcia fitness. Głównym problemem jest moja ”oponka” brzuszna, którą chciałabym zgubić:) Jakie jest moje dobowe zapotrzebowania energetyczne przy diecie odchudzającej ?
    Pozdrawiam 🙂

  15. Witam:) mam 23 lata, 167 cm wzrostu i 80 kg. Mam pracę siedzącą, aktywność fizyczna średnio 3h tygodniowo. Jakie jest moje dobowe zapotrzebowanie energetyczne przy diecie odchudzającej?? Pozdrawiam serdecznie:)

  16. Witam! Właśnie szukam większej motywacji i sposobu na skuteczne zrzucenie paru kilogramów. Przyznam szczerze, że po wielu próbach zwątpiłam w cokolwiek :(, ale Pani artykuł przywraca mi wiarę. Mam tylko pytanie, ile kalorii mogę spożywać, biorąc pod uwagę to, że staram się ćwiczyć codziennie godzinę?
    Mam 20 lat 165 cm wzrostu i (aż) 95 kg 🙁

  17. Witam 🙂
    Od dłuższego czasu byłam na dietach niskokalorycznych, przez co niestety mój metabolizm bardzo zwolnił. Teraz staram się stopniowo zwiększać kaloryczność swoich posiłków, jednak chciałabym prosić Panią o radę. W jaki sposób mam naprawić swoją przemianę materii, tak żebym w przyszłości schudła nie głodząc się? Aktualnie ważę 59 kg przy wzroście 164 cm. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam 🙂

  18. Witam,

    Przeczytałam kiedyś, że czasami gdy jesteśmy spragnieni odczytujemy to jako głód. Idąc dalej tym tropem można wywnioskować, że wiele osób z nadwagą często nie spożywa właściwej ilości płynów w ciągu doby. Sama miałam z tym problem i spożywałam dziennie jedynie około 0,5l samych płynów (nie wliczając wody zawartej w spożywanych pokarmach).

    Próbowałam wielokrotnie zmienić ten nawyk i było to bardzo trudne, żeby nagle pić „tak dużo” (założyłam, że powinnam pić przynajmniej 1,5l płynów dziennie). Pewnego dnia przypadkowo kupiłam dużą szklankę, o pojemności 0,5l i nagle picie o wiele większych niż zwykle ilości wody przestało być problemem. Zadziałał wspomniany w Pani artykule efekt większe opakowanie/talerz- większa ilość spożytego pokarmu/przyjętych płynów.

    Od tego czasu bez problemu wypijam 1,5 – 2 l płynów dziennie (herbat bez cukru i wody niegazowanej) i faktycznie zauważyłam, że istotnie wpływa to na zmniejszenie ilość spożywanych pokarmów w ciągu dnia.

    Ps. Pani przepisy są przepyszne! 🙂 Bardzo się cieszę, że trafiłam na tę bardzo rzeczową stronę!
    Pozdrawiam

  19. Nareszcie ktoś mi wskazał właściwą drogę .Pozdrawiam tych,którzy wierzą w diety cud-on nigdy nie nadejdzie .Wiem to z własnego doświadczenia.Od dziś trzymam się wskazówek,które przeczytałam w Pani artykule. Uzdrowiła Pani moja psychikę.Już wiem jaką drogą iść.Bardzo dziękuję.Takich artykułów nam potrzeba

  20. Ja schudłam 13 kg w ciagu 4 miesiący, dużo ćwiczyłam , piłam duzo herbatek i ziółek, niestety nie lubię wody mineralnej, a gazowana jest niezdrowa, mam filtr Dafi i zwykle surówki, dużo surówki z kiszonej kapusty (zawsze jak miałam ochotę podjadać ) i jabłka, nawet na kolację jabłko, mnie jeszcze kawa hamowała apetyt, ale późno wypita powodowała bezsenność , dobrze mieć też motywację, chociażby to, ze na wiosnę odslonimy zgrabne ciało 😀

  21. Ach, zapomniałabym. Warto byłoby tu dodać, że wszystkie przetworzone przemysłowo produkty są źródłem pustych kalorii. Np. W paście jajecznej kupnej ze sklepu jest tyle jajek co nic – większość to tłuszcz, cukier, korserwanty, ulepszacze smaku, barwniki. Jak czytam etykiety, to włos się jeży na głowie, bo cukier jest dodawany nawet tam, gdzie zupełnie jest zbędny (i nie jest to bynajmniej cukier naturalnie występujący). Tak więc powinno się przygotowywać wszystko samemu z nieprzetworzonych produktów.

  22. Ciekawy artykuł i jak najbardziej się z tym wszystkim zgadzam. Jednak mam pytanie, jak zdrowe odżywianie ma się do alergii pokarmowych? Mianowice osobiście nie mogę spożywać większości owoców, orzechów i niektórych nasion. Moje diety zawsze są koszmarne bo praktycznie brakuje w nich cukru pochodzenia naturalnego nie licząc surowej marchwi. To główny powód częstego rezygnowania przez mnie z diet. Wole unikać alergenów niż zażywać leki które często powodują u mnie złe samopoczucie. Czy jest możliwość wprowadzenia „zamienników” na owoce i orzechy?

Comments are closed.