Co to jest somatyzacja?

Co to jest somatyzacja?

Warto przeczytać

Termin somatyzacja oznacza tendencję do doświadczania i wyrażania dyskomfortu psychologicznego w formie objawów fizycznych, takich jak uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej, bóle głowy i mięśni, czy uczucie swędzenia bądź pieczenia skóry

Ten termin wprowadził do obiegu Wilhem Stekel, który był uczniem Zygmunta Freuda, ojca psychoanalizy. Somatyzacja w nasilonym stopniu może przybrać postać zaburzenia. Somatyzacja oznacza tendencję do odczuwania i wyrażania dyskomfortu psychicznego objawami cielesnymi. Innymi słowy, doświadczając problemów psychicznych odczuwamy je jako dolegliwości ze strony ciała. Somatyzacja jest częstym sposobem wyrażania problemów przez dzieci. Wielu z nas ma takie doświadczenie z dzieciństwa, że największą troskę i opiekę dostawali od rodzica w momencie choroby, a przynajmniej większą niż w sytuacji trudności emocjonalnych np. sprzeczki z najlepszym przyjacielem. Taki wzór może być w nas głęboko zakorzeniony, może prowadzić do skryptu zachowania, w którym uważamy, że zasługujemy na współczucie innych tylko w sytuacji choroby somatycznej. Dowiedziono że dorośli, którzy w dzieciństwie doświadczali ze strony rodziców większego zmartwienia dolegliwościami somatycznymi niż emocjonalnymi w dorosłym życiu częściej korzystają z somatyzacji.

Stres a somatyzacja

Koncepcja somatyzacji wyjaśnia wiele stanów chorobowych, których nie da się wyjaśnić przyczynami medycznymi. Badania potwierdzają niewątpliwy wpływ stresu na działanie układu hormonalnego i odpornościowego w naszym ciele. Osoba cierpiąca na somatyzację może doświadczać niewyjaśnionych bólów brzucha, bólów głowy a nawet unieruchomienia czy ograniczenia ruchomości kończyn. To tylko przykłady somatyzacji, w każdym przypadku będzie ona indywidualnie wyrażała konstrukcję psychiczną osoby cierpiącej. Warto pamiętać że somatyzacja jest mechanizmem nieświadomym. Nie należy obwiniać osoby somatyzującej o manipulację.

Przeczytaj:  Atopowa skóra - poznaj podstawy jej pielęgnacji

Jak leczyć somatyzację?

Somatyzacja jest wskazaniem do terapii. Terapeuta udzieli klientowi wsparcia i zrozumienia. Terapeuta pomoże odnaleźć źródło somatyzacji i odkryć jej mechanizm. Dobrzy terapeuci online zajmujący się wyjaśnianiem mechanizmu somatyzacji znajdują się na platformie łączącej profesjonalistów zdrowia psychicznego: trzymsie.pl.

1 thought on “Co to jest somatyzacja?

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Czym się inspirujesz na codzień ? skad czerpiesz pomysły na wpisy ?

Comments are closed.