Endometrioza a nowotwór - poznaj opinię eksperta.

Endometrioza a nowotwór – poznaj opinię eksperta.

Warto przeczytać

Endometrioza to tajemnicza choroba, która dotyka jedynie kobiety. Jednak dzięki rozwojowi medycyny i nauki lekarze wiedzą coraz więcej na jej temat. I chociaż geneza schorzenia nadal stanowi obiekt badań, leczenie endometriozy staje się coraz bardziej skuteczne.

Co to jest endometrioza?

O endometriozie mówimy wtedy, gdy endometrium – tkanka znajdująca się naturalnie w macicy – zostaje zlokalizowana w innych częściach organizmu Pacjentki. Najczęściej są to jajniki, jajowody czy okolice układu moczowego, jednak medycyna zna też przypadki, w których endometrium było ulokowane np. w wątrobie, a nawet mózgu. Endometrium bez względu na obszar występowania przechodzi przez wszystkie etapy rozwoju – narastania, złuszczania się i obumierania. Tkanki znajdujące się w macicy w ostatniej fazie są usuwane z ciała kobiety wraz z krwią miesiączkową. Te ulokowane w innych częściach organizmu nie mają takiej możliwości i dochodzi do tzw. miesiączkowania wstecznego. To z kolei jest przyczyną powstawania zrostów, ognisk endometrialnych, dolegliwości bólowych, a także bezpłodności. W ostatnich latach specjaliści także dopatrują się w endometriozie przyczyn powstawania niektórych typów nowotworów. Leczenie endometriozy jest procesem trudnym, czasochłonnym, a ze względu na brak informacji dotyczących podłoża jej powstawania, nie istnieje skuteczny lek na to schorzenie. W związku z tym terapia endometriozy obejmuje leczenie objawowe i łagodzenie dolegliwości bólowych.

Przeczytaj:  Filtr nakranowy - dlaczego warto z niego korzystać i jakie są jego zalety?

Endometrioza a nowotwór

Wiele Pacjentek zastanawia się czy endometrioza jest nowotworem. Dr Piotr Rubisz z Medicus Clinic potwierdza te podejrzenia. „Endometrioza jest nowotworem o łagodnym przebiegu. Nie jest to choroba złośliwa. Jednakże jej przebieg kliniczny jest taki, jak choroby nowotworowej złośliwej” – mówi w jednym z materiałów dostępnych na kanale YT kliniki. Tkanka endometrium zlokalizowana poza jamą macicy, tworzy różnego rodzaju zgrubienia i guzy zbliżone swoimi właściwościami do guzów nowotworowych. Przyczyn powstawania zarówno nowotworów, jaki i chorób endometrium, upatruje się między innymi w nieprawidłowo funkcjonującym układzie immunologicznym oraz uwarunkowaniach genetycznych.

Klinika leczenia endometriozy

Przy wrocławskim Medicus Clinic powstała klinika leczenia endometriozy, w której nad kuracją schorzenia pracują najlepsi specjaliści od endometriozy. Nowocześnie wyposażone sale diagnostyczno-zabiegowe umożliwiają wykonanie wszystkich niezbędnych badań w komfortowych dla Pacjentki warunkach.

Specjaliści od leczenie endometriozy – metody terapii

W klinice leczenia endometriozy lekarze stosują różne metody leczenia, nierzadka łącząc je ze sobą, w celu otrzymania jak najlepszego efektu kuracji. Pacjentki zgłaszające się do Medicus Clinic zostają otoczone najlepszą opieką, w tym także dietetyka, który w oparciu o upodobania smakowe oraz alergie Pacjentki, układa specjalistyczny jadłospis. Odpowiednia dieta pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zredukować wielkość ognisk endometriozy. Dodatkowo stosuje się terapię farmakologiczną, która także pomaga w walce z bólem, a w przypadkach mocno zaawansowanej endometriozy, zaleca się leczenie operacyjne.

Przeczytaj:  Rodzaje czujników w systemach alarmowych

Ponieważ endometrioza jest chorobą nieuleczalną, pacjentki, które trafiają do kliniki leczenia endometriozy w Medicus Clinic pozostają pod opieką lekarzy do końca swojego życia. Tylko dzięki kompleksowemu, spersonalizowanemu i regularnemu leczeniu, istnieje szansa na zredukowanie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości związanych z endometriozą.

Chcesz się dowiedzieć więcej o endometriozie? Wejdź na stronę LeczymyEndometrioze.pl lub odwiedź naszą klinikę zlokalizowaną pod adresem: pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław.

Źródło: Klinika Medicus Clinic z Wrocławia

undefined