Filtr nakranowy – dlaczego warto z niego korzystać i jakie są jego zalety?

Warto przeczytać

Woda płynąca z kranu nie zawsze spełnia nasze oczekiwania względem jakości. Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobu na poprawę jej stanu oraz uzdatnienie. Z pomocą przychodzą filtry nakranowe, których obecnie rynek oferuje całą gamę. Jaką pełnią funkcję? I dlaczego warto zamontować je we własnym domu? 

Woda przeznaczona do spożycia powinna być czysta, pozbawiona metali ciężkich oraz nieprzyjemnego zapachu chloru. Niestety, ten ostatni często wyczuwalny jest zaraz po odkręceniu kranu, w skutek czego woda może mieć nieprzyjemny posmak i zniekształcać smak innych napojów np. herbaty czy kawy. Ponadto stara instalacja rur w naszym domu bądź mieszkaniu negatywnie wpływa na jakość oraz czystość wody. Rozwiązaniem takich problemów jest filtr nakranowy – czyli proste w montażu urządzenie, które pomoże oczyścić wodę w kuchni!

Filtr nakranowy – czym jest i jak działa? 

Filtr nakranowy przeznaczony jest do uzdatniania wody wodociągowej w gospodarstwach. Jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych sposobów oczyszczania wody w warunkach domowych. Jego zaletą jest przede wszystkim łatwy i nieskomplikowany montaż, który możemy wykonać samodzielnie. Filtry umieszcza się na kranie, mocując je do wylewki. Cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut.

Przeczytaj:  Jakich preparatów najlepiej używać przy atopowym zapaleniu skóry?

Funkcjonowanie filtrów nakranowych opiera się na działaniu umieszczonych warstw filtrujących, do których produkcji wykorzystuje się najczęściej: węgiel aktywny, siarczan wapnia oraz stal nierdzewną. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają wielostopniowe oczyszczanie wody. Kolejną zaletą takich filtrów jest ich wydajność. W zależności od marki wystarczają na 6 lub nawet 8 miesięcy.

Filtr nakranowy – na co pomoże?

Filtr nakranowy działa wielokierunkowo. Dzięki zawartości węgla aktywnego posiada silne właściwości absorbujące. Na co pomoże zatem montaż takiego urządzenia? Filtry nakranowe skutecznie radzą sobie z takimi problemami jak:

  • nieprzyjemny, żelazny posmak wody
  • usunięcie nadmiaru chloru
  • zmiękczenie wody
  • ograniczenie metali ciężkich
  • absorbowanie pestycydów

Filtr nakranowy czy dzbanek filtrujący – co wybrać do swojej kuchni?

Zarówno filtr nakranowy jak i dzbanek filtrujący to przedmioty służące do uzdatniania wody pitnej, które skutecznie radzą sobie z większością zanieczyszczeń oraz nadmiarem chloru. Różnica między tymi dwoma urządzeniami dotyczy przede wszystkim ich wydajności. W przypadku filtrów nakranowych jest ona zdecydowanie większa, gdyż wystarcza na przefiltrowanie od 600 do 1000 litrów wody. w przypadku dzbanków, filtr należy wymieniać co ok. 4 tygodnie, co pozwala na oczyszczenie mniej więcej 150l wody.