Choroba bostońska – bostonka

Choroby od A do Z

Choroba bostońska – bostonka

Na chorobę bostońską w Polsce zachoruje coraz większa liczba dzieci. Objawia się ona bolesnymi wypryskami na stopach, dłoniach i ustach. Czy tej choroby należy się obawiać, jak ją rozpoznać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Choroba bostońska – bostonka

Najwięcej przypadków zachorowań na bostonkę odnotowuje się wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Chorobę tą wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów. Choroba ta zazwyczaj atakuje dzieci do 10 roku życia, ale też może i dotknąć dorosłych. Bostonką można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z tym wirusem.

Objawy bostonki

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej choroba bostońska objawia się wypryskami na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Wypryski utrzymują się od 7 do 10 dni. Kolejnym objawem bostonki jest wysoka gorączka do 39 stopni, utrzymująca się do 3 dni. Ponadto choroba ta objawia się złym samopoczuciem i owrzodzeniami w jamie ustnej spowodowanymi wcześniejszymi wypryskami. Oprócz tego dziecko jest zmęczone, może boleć je gardło, cierpi na brak apetytu, a w niektórych przypadkach pojawia się nawet biegunka i wymioty.

Przeczytaj:  Koronawirus a odporność

Jak zdiagnozować chorobę bostońską?

Choroba bostońska bardzo często mylona jest z ospą wietrzną, bo wypryski są bardzo podobne do pęcherzy surowiczych występujących w przebiegu ospy. Diagnostyka bostonki w głównej mierze polega na ocenie zmian skórnych. Można też wykonać badanie laboratoryjne w kierunku wirusów, które wywołują bostonkę. Niemniej należy zaznaczyć, że badanie to należy do drogich i zazwyczaj wykonuje się je tylko i wyłącznie w celach naukowych.

Jak leczyć bostonkę?

Leczenie bostonki jest objawowe. W czasie jej trwania należy odpowiednio nawadniać organizm. W przypadku wystąpienia wysokiej temperatury należy podać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, zwłaszcza jeśli zmiany skórne w jamie ustnej powodują szczególny dyskomfort.

Niestety u niektórych pacjentów odnotowuje się nawrót choroby po około trzech tygodniach po zakończeniu leczenia. Przebycie tej choroby nie gwarantuje, że w przyszłości będziemy odporni na ten wirus, który wywołuje bostonkę. Warto również pamiętać o tym, że choroba bostońska może mieć różny przebieg. Wiele dzieci przechodzi ją bardzo łagodnie, choć zdarzają się i przypadki zachorowań, które wymagają hospitalizacji.

3 thoughts on “Choroba bostońska – bostonka

  1. Moje dziecko na całe szczęście nie przechodziło bostonki i oby jej to paskudztwo nie dosięgnęło. Bardzo dobry artykuł, zainteresował mnie i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat tej choroby

  2. Bardzo ważne informacje, z którymi warto się zapoznać. Nie miałam do czynienia nigdy z tą chorobą. Najgorsze jest to, że jest ona nieprzewidywalna i u każdego dziecka może inaczej przebiegać.

  3. Mój synek nie przechodził tego całe szczęście, ale dziecko znajomych już tak. Ciesze się ze mojemu udało się tego uniknąć ale tamte mu dzieciaków tez współczuję. Ciekawy artykuł, ciekawa strona, ciesze się ze tu trafiłam, jest tu bardzo wiele dobrych artykułów. Polecam i pozdrawiam

Comments are closed.