Jak uzyskać paszport covidowy i jakie informacje zawiera?

COVID
Certyfikat covidowy to gorący temat ostatnich miesięcy, który prawdopodobnie nie zejdzie z ust opinii publicznej jeszcze przez długi czas. Zastanówmy się, co tak naprawdę daje nam certyfikat covidowy, jak go uzyskać i wygenerować. Czy certyfikat covidowy jest nam do czegokolwiek potrzebny? Wciąż wiele osób nie decyduje się na szczepienie, będąc przekonanym, że unijny certyfikat faktycznie nie daje żadnej wartości dodanej. Czy mają rację? Przekonajmy się.

Co daje nam paszport covidowy?

Paszport covidowy, będący międzynarodowym, wystandaryzowanym dokumentem potwierdzającym brak schorzenia covid-19 jest jedynym legalnym dokumentem, który uznają wszystkie kraje europejskie i nie tylko. Głównym przeznaczeniem unijnego certyfikatu covid jest bezproblemowe przemieszczanie się między granicami państw zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej. Takie certyfikat wydawany jest na czas określony dla osób, które poddały się przynajmniej dwóm dawkom szczepienia przeciwko COVID, są uznane jako ozdrowieńcy, lub przeszły negatywnie testy na koronowirusa bezpośrednio przed przekroczeniem granicy krajów. Paszport covidowy zawiera podstawowe dane takie jak imię, nazwisko, datę urodzenia, informacje, na temat choroby, jakiej certyfikat dotyczy, szczepionkę, jaka była wykorzystana wraz z jej numerem serii, a także datę szczepienia i państwo, w którym szczepienie się odbyło. Coraz więcej krajów Unii Europejskiej wykorzystuje certyfikaty COVID nie tylko do przekraczania granicy. Ze względu na panujące w praktycznie wszystkich krajach obostrzenia, niezbędna jest weryfikacja liczby klientów teatrów, hoteli czy restauracji. Paszport covidowi służy potwierdzeniu, że dany klient nie powinien być wliczany w obowiązujące limity.

Jak zapewnić sobie paszport covidowy?

W jaki sposób każdy z nas może zapewnić paszport covidowy, który upoważnia nas do przekroczenia granicy dowolnego kraju Unii Europejskiej? To bardzo proste, a obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest poddanie się szczepieniu jedną z dostępnych w Polsce szczepionek. By jednak uzyskać paszport covidowy, niezbędne jest otrzymanie przynajmniej dwóch dawek szczepionki. Innym sposobem na uzyskanie krótkoterminowego paszportu covidowego jest poddanie się testowi w profesjonalnym laboratorium lub uzyskanie statusu ozdrowieńca. Jeśli toy’s z podanych wariantów zostanie wykonany, możemy cieszyć się z uzyskania paszportu covidowego.

Jak wygenerować paszport covidowy?

Jak wygenerować paszport covidowy? Dla osób, które przechodziły szczepienie, na miejscu jest oferowane wygenerowanie i wydrukowanie takiego dokumentu. Jeśli jednak nie chcemy czekać, a sam paszport nie będzie nam potrzebny w najbliższym czasie, możemy wydrukować lub ściągnąć go samodzielnie z portalu pacjenta. Portal pacjenta to rządowa platforma, do której dostęp ma każdy obywatel Polski. To właśnie z poziomu tej platformy możemy wygenerować , ściągnąć na telefon lub wydrukować ważny paszport covidowy. Taki paszport uzyskamy też z poziomu innowacyjnej aplikacji mObywattel, która gromadzi nasze dane osobowe i formalne.