Kolagen morski – co należy o nim widzieć?

suplementy diety

Kolagen morski pozyskuje się ze skór ryb morskich w procesie kwaśnej hydratacji.Stanowi suplement diety zawierający cząsteczki kolagenu pochodzenia zwierzęcego. Jest jednak lepiej przyswajalny niż kolagen drobiowy, wieprzowy czy wołowy. Ponadto jest najbardziej zbliżony budową do kolagenu ludzkiego, którego ilość w organizmie człowieka maleje wraz z wiekiem. Skoro kolagen to czynnik wpływający na prawidłowy tryb życia, czy należy go uzupełniać w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania?

Kolagen – białko młodości

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej, odpowiada za utrzymanie zdrowych kości, wpływa na kondycję skóry. Obecny jest też w mięśniach i naczyniach krwionośnych. Jest też podstawowym budulcem paznokci. Wpływa bowiem na twardość płytki paznokci.

Wraz z wiekiem prawidłową produkcję kolagenu zaburza zmniejszająca się zdolność organizmu ludzkiego do syntezy tego białka. Ponadto około 70 roku życia przestaje on być w ogóle produkowany. Dlatego wskazana jest jego suplementacja.

Kolagen morski jako suplement diety

Kolagen morski zawiera głównie kolagen typu I, który jest podstawowym składnikiem fibrylarnym, który z kolei jest źródłem niezbędnych aminokwasów takich jak:

  • glicyna,
  • prolina
  • i hydroksyprolina.

Stanowi też podstawowy komponent skóry, kości, ścięgien, chrząstek i zębów. Jako suplement diety nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest zatem bezpieczny w stosowaniu jako element zróżnicowanej diety. Jednakże do zbudowania aminokwasów składających się na łańcuch kolagenowy niezbędna jest też odpowiednia zawartość witaminy C. Głównie z uwagi na fakt, iż witamina C pomaga w procesie syntezy kolagenu. Jest bowiem jednym z najważniejszych składników wspierającym powstawanie kolagenu ustrojowego.

Przeczytaj:  Dieta, trening i suplementy - jak wrócić do formy po wakacjach

Kolagen morski – wskazany suplement diety

Kolagen morski jako element zróżnicowanej diety jest podstawą utrzymania zdrowych kości i ścięgien. Uzupełnia dietę w niezbędne składniki gwarantujące zrównoważony sposób żywienia, niezbędny do prawidłowej produkcji kolagenu. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania stawów, jest czynnikiem niezbędnym w prawidłowym tworzeniu tkanek łącznych. Wpływa na elastyczność skóry, wygląd włosów i zdrowie zębów. Pełni też funkcję ochronną narządów wewnętrznych, w tym między innymi żołądka i wątroby.

Ponadto kolagen morski, w przeciwieństwie do bydlęcego, nie stanowi zagrożenia zachorowania na chorobę Creutzfelda-Jacoba, nazywaną potocznie chorobą „wściekłych krów”.

Jaki zatem kolagen morski jest najlepszy? Który zawiera łatwo przyswajalne białko kolagenowe?

Jednym z najbardziej polecanych, spośród dostępnych na rynku jest kolagen morski Marine Collagen.

Kolagen morski Marine Collagen – cechy produktu

Marine Collagen to suplement diety, który zawiera między innymi takie składniki:

  • enzymatyczny hydrolizat kolagenu ze skór ryb morskich,
  • ekstrakt z owoców aceroli, posiadający dużą zawartość witaminy C
  • i glukonian manganu jako źródło manganu.

W składzie często jest też substancja przeciwzbrylająca E470b, czyli sole magnezowe kwasów tłuszczowych. Z kolei otoczka kapsułki zawiera przede wszystkim żelatynę. Kolagen morski Marine Collagen jest polecany osobom dorosłym narażonym przede wszystkim na obciążenia stawów, w okresie rekonwalescencji po operacji lub urazie, a także dla wszystkich osób, których organizmy nie posiadają już zdolności do samodzielnego wytwarzania kolagenu w odpowiedniej ilości.

Przeczytaj:  Skuteczny kolagen na stawy - jak działa i jaki wybrać dla siebie?

Kolagen morski Marine Collagen – słów jeszcze kilka

Hydrolizat kolagenu ze skór ryb morskich jest łatwo przyswajalny i stanowi rozpuszczalne białka kolagenowe. Ekstrakt z owoców aceroli zawiera witaminę C w ilości 25%. Oznacza to, że witamina C pozyskana z owoców aceroli pokrywa zalecane spożycie dla mężczyzn w ilości powyżej 1/4 dziennego zapotrzebowania, a dla kobiet w ilości 1/3. Z kolei mangan przyczynia się między innymi do metabolizmu aminokwasów, cholesterolu oraz glukozy. Ponadto uczestniczy w procesie tworzenia kości i krzepnięcia krwi. Dodatkowo zmniejsza stany zapalne.  Również żelatyna w otoczce kapsułki przynosi organizmowi człowieka szereg korzyści. Zalecany sposób spożycia dziennej porcji wynosi trzy kapsułki dziennie. Bezsprzecznie nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia w ciągu dnia.

Kanały zakupu i sposób przechowywania.

Kolagen morski, w tym także kolagen Marine Collagen, jest dostępny a aptekach stacjonarnych i internetowych. Można go kupić także w sklepach z suplementami diety. Spożywany w rozsądnych ilościach może stanowić faktor zdrowego trybu życia.

Jednakże zawsze należy pamiętać, że suplementy diety powinny wspomagać pracę organizmu, ale nigdy nie powinny występować jako substytut, zamiennik zróżnicowanej diety.